Putyin és a Nyugat újabb háborúja
Az Oroszország és a Nyugat között folyó energiaháború mindannyiunkat érint. A konfliktus drámaian kiéleződött pénteken a két fél között: a nyugati országok összehangolt erőfeszítéseket tettek a moszkvai olaj- és gázexport árának korlátozására, miközben Oroszország bejelentette, hogy nem indítja újra a kulcsfontosságú Északi Áramlat gázvezetéket.
Az energiahordozók árának korlátozása
Az ipari demokráciák G7 csoportjának pénzügyminiszterei olyan rendszer kidolgozását sürgetik, amely csak piaci ár alatti áron engedi az orosz olaj eladását. Az Európai Bizottság elnöke szintén az orosz gázárak korlátozására szólított fel. A cél az, hogy korlátozzák a Kreml fosszilis tüzelőanyagok eladásából származó bevételeit, amelyek segítik az ukrajnai invázió finanszírozását – olvasható a Politico cikkében.
Oroszország nem sokat várt a válasszal
Moszkva órákon belül visszavágott. A Gazprom bejelentette, hogy határozatlan időre leállítja a Németországba vezető létfontosságú Északi Áramlat gázvezetékét, és ezt a lépést a Kreml valószínűleg az Európai Unió elleni újabb gazdasági támadásnak tekinti. A két fél közötti gyors üzenetváltás az energiaügyben mutatja, hogy milyen nagy a tét.
A nyugati kormányok az inflációt serkentő energiaválsággal küzdenek, miközben az orosz fosszilis tüzelőanyag-export célba vételével igyekeznek maximális nyomást gyakorolni Moszkvára. Oroszország eközben profitált a rekordárakból, és reméli, hogy a szállítás csökkentésével tovább árthat a nyugati gazdaságoknak.
A cél Oroszország bevételének korlátozása
“Az árplafon kifejezetten arra szolgál, hogy csökkentse az orosz bevételeket és Oroszország azon képességét, hogy finanszírozza agresszív háborúját Ukrajnában, miközben korlátozza a háborúnak a globális energiaárakra gyakorolt hatását” – fogalmaztak a G7 miniszterei a virtuális találkozót követő nyilatkozatukban. Ugyanezen a napon Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy “szilárdan meg van győződve” arról, hogy szükség van az EU-ba csővezetéken keresztül exportált orosz gáz árának korlátozására, amit a blokk egyrészt Oroszország pénzügyi megszorítása, másrészt a hazai energiaárak emelkedésének megfékezése érdekében kíván megtenni.
“A gázárplafonra európai szinten lehet javaslatot tenni” – mondta. Ez egy kísérlet arra, hogy rendet teremtsen a globális energiapiacokon, amelyeket Putyin több mint fél évvel ezelőtt kezdődő ukrajnai inváziója destabilizált. Azonban semmi jele annak, hogy Oroszország hajlandó lenne ezzel együttműködni.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását
Szíriában bombáz Oroszország
Több, mint 100 milliárdot kap a turizmusfejlesztés 2025-ben
Emberi szuperhősök? Léteznek – a tudósok vizsgálják őket
Egy orvos elmondta, hogy altatásban valójában nem alszol – sokkal ijesztőbb