Téves elképzelés, hogy a demencia az öregedés természetes velejárója, hiszen nagyon sok idős ember él aktív teljes értékű életet akár 70-80 évesen is. Lehet-e a demencia ellen tenni valamit? Akár megelőzni, akár szinten tartani vagy gyógyítani? Hogyan hat a sportolás erre a demenciára?
A memória károsodása
Mindenekelőtt fontos tisztázni ezt a fogalmat, hiszen rengeteg tévhit övezi ezt is, mint oly sok minden mást is. A demencia nem egy konkrét betegséget jelent, hanem szimplán egy gyűjtőfogalom, melynek hátterében egy vagy több betegség állhat, és sokkal nagyobb százalékban érinti az idősebb, szépkorú embereket. 80 év felett az előfordulása 15-20% ami sajnos társadalmilag is komoly problémát okoz, valamint a család életét is megnehezíti. A demencia a legnagyobb roncsolást a memória terén végzi és a tünetek legtöbbször egyértelműek, mint pl. a beteg képtelen megfogalmazni a gondolatait, feldolgozni a kifejezéseket, szavakat. Károsodik a beszédkészég, valamint személyiségváltozás következhet be. Létezik az elsődleges demencia amikor nincs kifejezett kiváltó ok és a legfőbb jellemző a memória romlása. Leggyakoribb a Parkinson-kór és az Alczheimer-kór. A másodlagos demencia esetében valamilyen szervi károsodás okozza a tüneteket melynek hátterében legtöbbször egy egészégtelen életmód, valamint egy vagy több egészségkárosító szokás áll.
Stádiumai
A korai stádiumot nehéz elkülöníteni a depressziótól, több vizsgálat után állapítható csak meg, hogy demenciáról van- e szó. A rövid távú memória romlik azonban a hosszútávú még nem. A beszédkészség, valamint a szociális készség ebben a fázisban még nem romlik és a beteg nem szorul felügyeletre, ellátásra. Ez a szakasz a betegség első 3-4 éve. A középsúlyos stádium, ami 4-10 évig tart már drasztikus romlást jelent. Beszédzavar, tárgyak elhelyezés térben igen nagy problémát okoz, rövidtávú memória is sérül. A beteg minden esetben neurológusi kezelésre szorul és 24 órás felügyeletet igényel. A súlyos stádiumban már sajnos az érintett fekvőbeteggé válik és teljesen rákényszerül a hozzátartozói segítségére és sokszor az agresszió is megjelenik ebben a stádiumban.
Rendszeres mozgás és demencia
Prevenció
A gyógyszeres kezelések helyett inkább a természetes megoldásokról lesz szó és nem véletlen a rendszeres szó. Minden akkor működik, ha rendszeres, főleg egy ilyen komoly és gyógyíthatatlan betegség esetében. A természetes öregedés is legjobban talán a memória romlásán érzékelhető. A memória nem csupán annyi, hogy emlékszünk dolgokra és fel tudjuk őket idézni hiszen emlékeink nagyban befolyásolják személyiségünket. Minden döntésünk attól függ, hogy milyenek azt emlékeink. Emlékeink a létezésünket határozza még, sokkal több annál, hogy emlékszünk a tegnapi napra. Ebből is látható milyen drasztikus dolog lehet elveszíteni az emlékeinket és emiatt következik be a személyiségváltozás. Nagyon népszerű a kutatók körében és rengeteg kísérlet született és zajlik most is a demenciával kapcsolatban. Lehet-e gyógyítani? Egyelőre nem. Megelőzhető, lassítható-e? Igen, méghozzá mozgással. Egyes kutatások szerint csak napi egyszeri hosszabb sétával, ami napi 20-30 percet jelent, igen jelentősen csökken a kialakulás valószínűsége. Ez 30-40%-ot jelent. Jelenleg semmilyen gyógyszer nem képes ilyen mértékben megelőzni vagy csökkenteni a betegséget viszont egy kis mozgás mindennap, igen.
- Ez is érdekes lehet: Ez történik a szíveddel, ha edzel
Genetika
A genetika itt is jelentős szerepet kap, hiszen, ha a családban már előfordult akkor nagyobb az esélye a betegségnek, azonban kevesebb mint azoknál, akik ülőéletmódot folytattak évtizedeken át és lássuk be, hogy sok, egyre több ilyen ember van és lesz. A rendszeres edzéssel az örökölt hajlam és a rossz életmód is kompenzálható. Sokszor ajánlanak valamilyen memóriafejlesztő játékot vagy keresztrejtvényt. Ezek rendkívül fontosak, de egyik sem ér fel a mozgással. Séta, futás vagy kerékpározás közben az agyunk nem áll le sőt, egy erősen felfokozott állapotban van hiszen, oda kell figyelnünk a koordinációra, a vizuális ingerekre, térben és időben történő elhelyezés valamint tudunk kell hová tartunk és honnan indultunk. Agyunk ezekre mind egyszerre összpontosít. Ezek nem valósulnak meg keresztrejtvényfejtés közben. Természetesen bonyolultabb mozgásoknál agyunk még több rendszerét használjuk tehát egyáltalán nem csak a séta létezik viszont az egy nagyon könnyű és kezdésnek tökéletes mozgásforma.
A rendszeresség hatása
A mozgás pozitív hatásai szervezetünkre közvetlenül hatnak agyunk működésére is. Az öregedés egy elkerülhetetlen folyamat és nagyon sok elmélet látott már napvilágot ezzel kapcsoltban, viszont ez nem egyenlő a demenciával, amikor ugyanis a hippokampusz zsugorodásnak indul és agyunk vérellátása romlik. Aki rendszeresen mozog képes ezeket a folyamatokat drasztikusan lassítani sőt akár növekedni és képes a hippokampusz. Az egyik legkönnyebben magyarázható és jól érthető kísérlet a Stroop teszt. Lényege, hogy egy színt egy másik szín nevével nyomtatni ki. Pl. zöld, lilával írva. Minél gyorsabban rá kell vágni a helyes választ ami a betűk valódi színe lesz, a mi esetünkben a lila. Az idősebbek legtöbbször rosszabbul teljesítenek mint a fiatalok. Érdekes, hogy a fiatalok nemcsak gyorsabbak de ehhez elég nekik csak az egyik agyféltekéjüket használni míg az idősebb generáció kénytelen bevetni mindkét agyféltekét. Sokkal nagyobb szellemi erőfeszítés kell egy feladat megoldásához és ez természetes is, vagy mégsem?? Akadtak ugyanis olyan 70 év feletti emberek akik szintén nagyon gyorsan tudták megoldani a feladatot és csak az egyik agyféltekéjüket használták. Ki is derült róluk, hogy közük sincs az ülőéletmódhoz és a mai napig rendszeresen végeznek testmozgást.
Az, hogy kinek mennyi mozgás kell nehéz megmondani, de az biztos, hogy sportolni, rendszeresen mozogni mindenkinek kötelező lenne. Időskorban könnyű kardióedzésekkel biztosan nem nyúlunk mellé. Az erősítő edzéseknek nincs bizonyított hatások a demencia kezelésre, de az, hogy ártani nem fognak az 100% ezért azt is érdemes beilleszteni a hétköznapokba. Minden lépés számít! Ép testben ép lélek!
További érdekességekért, és életmód tanácsadásért keresd a WINTEAM csapatát!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi az a Fehér Cápa Kávézó, és miért töltenek ott évi 100 napot a ragadozók?
A Naprendszer legnagyobb holdját 20-szor nagyobb aszteroida találta el, mint amely kiirtotta a dinoszauruszokat
Putyin szerint elképzelni sem tudjuk, milyen lesz, amikor csapást mérnek Európára
Víztölcsér: Mi az a félelmetes jelenség, amely a Bayesian luxusjachtot is elsüllyesztette?
Hogyan képes áramot előállítani az elektromos angolna?
Valóban őszintébbek vagyunk, ha alkoholt fogyasztunk?