Mi történne, ha Putyin váratlanul meghalna?
A háború elején Putyin egészsége szolgáltatta az egyik fő témát. Akkor sokak szerint csak “hetei” voltak hátra, mivel sok orvos és viselkedéselemző szerint rövid idő alatt látványosan megváltozott az elnök teste. De mi történne kormányával, ha kikerülne a képből?
“Ha akar, akár 10 évig vagy tovább is hatalmon maradhat, ez tényleg a körülményektől függ” – mondta Tatiana Sztanovaja politikai elemző az Al-jazeerának. “Én nem igazán fordítanék túl nagy figyelmet az egészségi állapotának problémájára”. Amennyiben a 69 éves elnök meghal vagy más módon hirtelen távozik hivatalából, a Szövetségi Tanácsnak 14 napja van arra, hogy elnökválasztást írjon ki. Amennyiben erre nem kerül sor, akkor azt a Központi Választási Bizottság tenné meg.
Időközben Mihail Misusztyin miniszterelnök lenne az ügyvezető elnök. Misusztyin azonban nem számít különösebben Putyinhoz közel állónak, és nem is tekinthető hiteles jelöltnek semmilyen választáson. Sztanovaja inkább úgy véli, hogy Putyin távozása hatalmi vákuumot hagy az üzleti érdekek, a biztonsági tisztviselők, például Szergej Sojgu védelmi miniszter és az elit más frakciói között.
“Ha holnap történne vele valami, akkor is úgy gondolom, hogy a rendszer túlélné. A rendszer még mindig erősebb egy embernél”,
mondta Sztanovaja. “A konzervatív erők, a biztonsági tisztviselők megragadják a politikai kezdeményezést és átveszik a hatalmat. De ha Putyinnal később – legalább egy év múlva – történik valami, ebben az esetben sokkal nagyobb a destabilizáció kockázata. Belső harcokat fogunk látni, és a biztonsági szolgálatnak sokkal kevesebb esélye lenne arra, hogy megtartsák a kezdeményezést. Jövőre a helyzet talán másabb és nehezebb lesz”.
Mennyi ideje lehet még hivatalban?
A független orosz médiumok beszámolói szerint az orosz elit tagjai meglepődtek és nyugtalanok voltak, amikor Putyin február 24-én bejelentette az ukrajnai inváziót, és a “különleges katonai műveletet” szükséges lépésnek nyilvánította. Viszont a következő hetekben hazafias összefogás vette kezdetét, mivel a gazdaság a vártnál erőteljesebben tartotta magát.
Putyin nem hajlandó elismerni a gazdasági gondok és a szankciók közötti kapcsolatot. A jelentések szerint ezzel elidegeníti az üzleti életben érdekelt tisztviselőket, míg mások azért bírálják, mert nem vív elég agresszíven háborút. Egyes jelentések szerint a Kreml néhány bennfentese csendben tárgyal arról, hogy ki jöhet Putyin után. Sztanovaja azonban azt mondta, hogy az ilyen beszélgetéseknek nincs jelentőségük.
“Valójában senki sem tudja ki lesz a következő” – mondta Sztanovaja. “Ha valaki például azt kezdi írni, hogy Medvegyev az utód, azt Medvegyev elleni politikai támadásnak tekinthetik, mert senki sem akar utódként megjelenni, mert ez sebezhetőbbé teszi a pozícióját”. Mark Galeotti biztonsági szakértő az Al-jazeerának nyilatkozva mondta: “Őszintén szólva nehéz elképzelni, hogy Putyin hamarosan távozik. Minden betegségéről szóló történet ellenére nincs bizonyíték arra, hogy komolyan beteg lenne. És tekintve, hogy milyen katasztrofálisan alakult a háború, nem látom, hogy visszavonulna, hacsak a körülötte lévő emberek nem kényszerítik erre.
Putyin több mint 20 éve áll Oroszország élén, 2000-től 2008-ig, majd 2012-től napjainkig vezette az országot. A kettő periódus között Dmitrij Medvegyev volt az elnök, bár széles körben úgy vélték, hogy Putyin még ebben az időszakban, miniszterelnökként is birtokolta a tényleges hatalmat.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban