Videó: Irán utcáin égetik hidzsábjaikat a tüntető nők
A fokozódó tüntetések élén az iráni nők állnak, amelyet egy, a hidzsábtörvények megszegése miatt őrizetbe vett nő halála váltott ki.
A tömeg éljenzett, amikor a nők kedden Száriban máglyán elégették hidzsábjukat, miközben a zavargások ötödik éjszakája folytatódtak, és több városra is átterjedtek. Aktivisták szerint két férfi tüntetőt lelőttek a biztonsági erők az északnyugati Urmiában és Piranshahrban. A jelentések szerint egy rendőrségi asszisztenst is megöltek a déli Shirazban. Összesen viszont már legalább hat ember vesztette életét azóta, hogy Mahsa Amini halála után kirobbantak a hidzsábtörvények és az erkölcsrendészet elleni tiltakozások – írja a BBC.
These women in #Iran’s northern city of Sari are dancing and burning their headscarves… anti-regime protests have now spread to dozens of cities from north to south, east to west… all triggered by the death of #MahsaAmini while in the custody of Iran’s morality police. pic.twitter.com/BBDvgC5L1w
— Rana Rahimpour (@ranarahimpour) September 20, 2022
Az előzmények
A 22 éves kurd nő pénteken halt meg a kórházban három nap kóma után. A nő a bátyjával volt Teheránban, amikor az erkölcsrendészet letartóztatta, mivel megszegte a törvényt, amely előírja a nők számára, hogy hajukat hidzsábbal, azaz fejkendővel, karjukat és lábukat pedig bő ruházattal fedjék el. Röviddel azután, hogy összeesett, kómába esett egy fogdában. Jelentések szerint a rendőrök gumibottal verték, és még az egyik rendőrautónak is nekiütötték a fejét – mondta Nada al-Nashif, az ENSZ emberi jogi főbiztosának megbízottja. A rendőrség tagadta, hogy bántalmazták volna, és azt állította, hogy “hirtelen szívelégtelenséget” szenvedett. Családja azonban azt állította, hogy nem voltak egészségügyi problémái.
“Mahsa Amini tragikus halálát, valamint a kínzással és rossz bánásmóddal kapcsolatos vádakat egy független illetékes hatóságnak azonnal ki kell vizsgálnia, amely során családja megtudhatja az igazságot” – mondta Nashif. Megjegyezte, hogy az ENSZ “számos videót kapott a nőkkel szembeni erőszakos bánásmódról”, mivel az erkölcsrendészet az elmúlt hónapokban kiterjesztette utcai járőrözéseit, hogy lecsapjon szinte bárkire, akire akarnak. “A hatóságoknak fel kell hagyniuk a hidzsábszabályokat nem betartó nők célkeresztbe vételével, zaklatásával és őrizetbe vételével” – tette hozzá, és felszólított azok hatályon kívül helyezésére.
Ali Khamenei ajatollah, Irán legfőbb vezetőjének egyik segítője hétfőn meglátogatta Amini családját, és közölte velük, hogy “minden intézmény lépéseket fog tenni a megsértett jogok védelmében” – jelentette az állami média. Dzsalal Rashidi Koochi vezető parlamenti képviselő nyilvánosan bírálta az erkölcsrendőrséget, mondván, hogy a testület egy “hiba” volt, mivel csak “veszteséget és kárt” okozott Iránnak.
Az erre vonatkozó törvények
Az 1979-es iszlám forradalmat követően Iránban a hatóságok kötelező öltözködési előírásokat vezettek be. Azóta minden nőnek fejkendőt és bő, testalkatot eltakaró ruházatot kell viselnie a nyilvánosság előtt.
Az erkölcsrendőrség – hivatalos nevén “Gasht-e Ershad” (útmutatási járőrök) – feladata többek között annak biztosítása, hogy a nők megfeleljenek a hatóságok által az öltözködésről alkotott értelmezésnek. A rendőröknek jogukban áll megállítani a nőket, és felmérni, hogy túl sok hajuk latszik-e ki, a nadrágjuk és a kabátjuk túl rövid vagy szoros szabású-e, vagy túl sok sminket viselnek. A szabályok megszegéséért pénzbüntetés, börtön vagy korbácsütés jár.
2014-ben az iráni nők “Lopakodó Szabadság” elnevezésű online tiltakozó kampány keretében fotókat és videókat kezdtek megosztani magukról, amelyeken nyilvánosan semmibe veszik a hidzsábra vonatkozó törvényeket. Ez azóta más mozgalmakat is inspirált, köztük a “Fehér szerdák” és a “Forradalom utcai lányok” mozgalmakat.
Mohsen Mansouri teheráni kormányzó kedden azt írta a Twitteren, hogy a tüntetéseket “azért szervezték, hogy nyugtalanságot keltsenek”. Miközben az állami televízió azt állította, hogy Amini halálát kurd szeparatisták és a hatalom kritikusai “ürügyként” használják.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban