Több mint 1700 klímaaktivistát gyilkoltak meg az elmúlt évtizedben
A Global Witness szerint a szám ennél is nagyobb lehet, mivel az aktivistákat bérgyilkosok, bűnözői csoportok és kormányok gyilkolják meg.
Egy új jelentés szerint az elmúlt évtizedben több mint 1700 környezetvédelmi aktivista-gyilkosságot jegyeztek fel, ami átlagosan majdnem kétnaponta egy gyilkosságot jelent. A Global Witness adatai szerint 2012 és 2021 között legalább 1733 föld- és környezetvédőt öltek meg bérgyilkosok, szervezett bűnözői csoportok és saját kormányaik. A leghalálosabb országok Brazília, Kolumbia, a Fülöp-szigetek, Mexikó és Honduras voltak a Guardian szerint.
A nem kormányzati szervezet 2012 óta minden évben közzéteszi a föld- és környezetvédők meggyilkolásáról szóló jelentését, miután meggyilkolták Chut Wutty kambodzsai környezetvédőt, aki a Global Witness vezérigazgatójával, Mike Davisszel együtt dolgozott az illegális fakitermelés ügyében. A gyilkosságok száma a világjárvány ellenére 2020-ban rekordot döntött, 227-et.
“Wutty arra késztetett minket, hogy szembenézzünk egy sor kérdéssel. Mi volt a teljes kép, milyen következményei voltak az ilyen támadásoknak, és mit lehetne tenni a megelőzésük érdekében?” – írta Davis a jelentésben. A gyilkosságok aránytalanul nagy mértékben érintették az alacsonyabb jövedelmű országokat és az őslakos közösségeket; az áldozatok 39%-a ebből a népcsoportból származott, annak ellenére, hogy a világ népességének mindössze 5%-át teszik ki.
A bányászat, a fakitermelés és az agrárgazdaság volt a leggyakoribb oka a gyilkosságnak, ha ismert volt az ok. A jelentés szerzői figyelmeztettek, hogy a számadatok valószínűleg jelentősen alulbecsültek, és nem tükrözik a probléma teljes mértékét, mivel a halálesetek gyakran az éghajlati válság kulcsfontosságú ökoszisztémáiban történtek.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon