Klímaváltozás Magyarországon: a kertjeinkben is szemléletváltás szükséges a siker érdekében
Bár az utóbbi két hétben a természet próbálja bepótolni a nyáron elmaradt csapadék mennyiségét, kijelenthetjük, hogy a nagy ütemben változó éghajlatunk egyre kaotikusabb időjárást eredményez, ami a kertbarátoktól is szemléletváltást követel a kertjeink létrehozása és sikeres életben tartása terén.
Ebben a cikkben feldolgozzuk az ENSZ kormányközi klímaváltozással foglalkozó szervezetének (IPCC) legfrissebb, 2022-es értékelő jelentését (6. jelentés). A jelentésben megfogalmazott tények, kiutak után mi is próbálunk majd javaslatot tenni arra, hogyan is tudunk kicsiben tenni azért, hogy ne váljon visszafordíthatatlanná a klímaváltozás. A Kertborbély csapata úgy érzi, hogy nekünk, kertépítőknek és kertfenntartóknak nagy felelősségünk van a laikus kertbarátok természethez való viszonyulásuk alakításában!
A közel 4000 oldalas dokumentumot 65 ország 234 világszintű kutatója, 14 000 tudományos cikk áttekintése után alkotta meg, ami abszolút legitimmé teszi a megállapításokat és megoldási javaslatokat egyaránt.
A jelentés főként az üvegházhatású gázok jelentős és tartós lecsökkentésének fontosságával foglalkozik. Ezek a gázok felelősek a legnagyobb mértékben azért, hogy a Föld átlaghőmérséklete mostanra 1,1-1,3 °C-kal melegebb, mint az iparosodás előtt. Az összes megfogalmazott forgatókönyv szerint ez a további évtizedekben tovább emelkedik majd. A jelenlegi célkitűzés a 1,5 °C-os felmelegedés meg nem haladása, azonban ehhez rendkívüli mértékben csökkenteni kellene az üvegházhatású gázok gobális kibocsátását. Még a legoptimistább elképzelések szernt is az elkövetkező két évtizedben 1,6-2,0 °C körüli átlaghőmérséklet-emelkedéssel számolhatunk, ami már-már visszafordíthatatlan folyamatokat eredményez mind az éghajlat kiszámíthatóságában, mind az emberiségben.
A jelentés megfogalmazza, hogy az általános felmelegedés miatt minden térségben rövidülni fognak a hideg évszakok, a melegek pedig hosszabodnak. A forróság egyre többször meghaladja majd az egészségügyi- valamint a mezőgazdasági tűrőképesség felső határát. A változások azonban nem csak a hőmérsékletben mutatkoznak meg negatív előjellel, hanem érintik a csapadék-eloszlást, a szelek változását, a tengerek/óceánok/folyók egyre gyakrabban történő kiöntését is. A víz körforgása felgyorsul, ami néhol túlzott csapadékmennyiségeket, máshol egyre súlyosodó aszályokat eredményez. Nagyobb mértékű lesz az elsivatagosodás, és ezzel párhuzamosan a tengerek, óceánok vízszintje megemelkedik (becslések szerint 1-2 méterrel), ami elsősorban a tengerparti városok számára jelenthet katasztrofális következményeket. A felmelegedés további következménye, hogy a permafroszt (állandóan fagyott állapotú talaj) nagy mértékben felolvad, az eddigi hó- és jégtakarók felolvadnak, gleccserek tűnnek majd el, amik együttes hatása ördögi körként fokozza majd a továbbiakban a felmelegedést.
Mindezen negatív hatásoknak köszönhetően az emberiség egy része, valamint több ezer állat-és növényfaj is veszélybe kerül majd, illetve a kihalás, kipusztulás sorsára jut. Ha ebben az ütemben romboljuk tovább a környezetünket, szinte borítékolható az újabb és újabb ökológiai katasztrófa.
A dokumentum elsődleges megoldási javaslatként egyértelműen az üvegházhatású gázok kibocsátásának drasztikus csökkentését, elhagyását, és hogy minden ország klímasemlegesség felé irányuló politikák követését fogalmazza meg. A fosszilis tüzelők helyett megújulókra kell váltani, át kell alakítani az ipari- és mezőgazdasági trendeket, valamint az emberiség fogyasztási szokásain és természethez való viszonyulásán is változtatni szükséges.
Kijelenthetjük tehát, hogy
a globális felmelegedés okozta klímaváltozás negatív hatásainak csökkentése az emberiség eddig talán legnagyobb, globálisan megoldandó problémája, feladata.
De hogy mit tehetünk mi, egyszerű emberek annak érdekében, hogy jobban óvjuk a bolygónkat? A Kertborbély ajánlása a következő (a teljesség igénye nélkül):
– Telepítsünk fákat!
– Főként őshonos növényeket válasszunk a többszörösen nemesített fajták helyett!
– Gyűjtsük az esővizet, válasszunk takarékos megoldásokat a víz használatára!
– Válasszunk szárazságtűrő növényeket!
– Részesítsük előnyben a természetes tápanyag utánpótlási trendeket a műtrágyák használatával szemben!
– Ne zsákmányoljuk ki a termőföldet (pl. kevesebb vegyszer használata, altrnatív művelési módok: mélymulcsozás, Hügel-kultúrás ágyás, növénytársítások stb.)!
– Ha szükséges, váltsunk szemléletet! Sokkal több örömünk és sikerünk lehet a jövőben egy igazán élettel teli kertben, mint egy modern, minden elemében megtervezett, lekövezett, steril környezetben. Nem csak a fenntarthatósága, de az általa sugallt értéke miatt is.
– Komposztáljunk!
– Hasznosítsunk újra!
– Vegyük komolyan a Föld jelzéseit!
Ne dugjuk homokba a fejünket, hiszen a klímaváltozás negatív hatásai már többek mint jóslatok! Minden egyes nap megtapasztaljuk a természet erejét, ezért tiszteljük és becsüljük meg, amíg nem lesz késő!
Ha kertészeti tanácsra vagy profi kertéépítőkre van szükséged, keresd a Kertborbély csapatát!
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2021/09/04/10-erdekesseg-a-paradicsomrol-amivel-batran-felvaghatsz-egy-nyarzaro-lecsopartin/” ][/hm_embed]
Source: ipcc.ch, mta.hu, masfelfok.hu
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban