• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Szerkesztő Szerkesztő · 2022.10.16.
· Külföld

Alig kezdődött el a kínai kommunista kongresszus, máris repkednek a kemény kijelentések

Kína pártkongresszus

Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának fõtitkára, a Központi Katonai Bizottság elnöke (k) beszél a KKP 20. kongresszusán a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2022. október 16-án. MTI/AP/Mark Schiefelbein

Hszi Csin-ping méltatta Hongkong autonómiájának szétverését, és a kommunista párt kongresszusát megnyitó beszédében arra figyelmeztette Tajvant, hogy a „történelem kerekei” Peking felé fordulnak, és megígérte, hogy átveszi az irányítást a szigetország felett.

Az ötéves kínai politikai ciklus legfontosabb eseményén várhatóan Hszi újabb ötéves mandátumot kap majd, és megerősíti pozícióját Mao Ce-tung óta a legerősebb vezetőként.

A kínai elnök közel kétórás beszéde a küldöttekhez, ritka, bár eléggé átláthatatlan bepillantást engedett az országgal kapcsolatos terveibe. Azt sugallta, hogy Kína irányvonala – amelyet növekvő társadalmi kontroll, regionális agresszió és a nyugattal való rivalizálás jellemez – valószínűleg az eddigiekhez hasonlóan fog folytatódni.

Elmondta, hogy az ország az elmúlt öt évben növelte globális befolyását, és óva intett a külföldi beavatkozástól a Tajvannal kapcsolatos vitába. Egyetlen országot sem említett név szerint, de elég egyértelmű volt, hogy kire gondol, tekintve, hogy az ügy miatt (is) rendkívül feszült a viszonya az Egyesült Államokkal.

Üdvözölte a hongkongi demokráciapárti mozgalom leküzdését, melyet olyan nemzetbiztonsági törvények bevezetésével értek el, amelyek gyakorlatilag kriminalizálják az ellenvéleményt. Az akciók helyreállították a rendet, és „jobbra fordultak a dolgok a régióban” – mondta Hszi.

Sok tajvani úgy tekint a Hongkong elleni erőszakos fellépésre, mint a komor jövőre való figyelmeztetésre, amennyiben Peking uralma alá kerülne a sziget. A kínai kommunisták régóta azt vallják, hogy Tajvant – amelyről a KKP azt állítja, hogy Kína tartománya – „újra kell egyesíteni” a szárazföldi területekkel, és ez áll Hszi Kína „nemzeti megfiatalítására” irányuló tervének középpontjában.

„A történelem kerekei továbbgördülnek az újraegyesítés és a nagy kínai nemzet megfiatalítása felé. A teljes újraegyesítést meg kell valósítani, és ez kétségtelenül megvalósítható” – mondta Hszi vasárnap, a beszéd legerősebb tapsát kiváltva.

„Továbbra is a legnagyobb őszinteséggel és a legnagyobb erőfeszítéssel törekszünk a békés újraegyesítésre, de soha nem ígérjük meg, hogy lemondunk az erőszak alkalmazásáról, és fenntartjuk a lehetőséget minden szükséges intézkedés megtételére.”

Tajvan kormánya azt állítja, hogy szuverén nemzet, amelynek nem kell függetlenségét kinyilvánítania, és lakosságának egyre nagyobb része utasítja el a kínai uralom gondolatát.

Az elemzők szerint szokatlanul erős beszédben Hszi hangsúlyozta, hogy a „tajvani kérdés” a kínaiak ügye, és többször kifogásolta a külföldi beavatkozást.

A szigorú zéró Covid-politika, amely jórészt teljesen elszigetelte Kínát a világtól, szintén érvényben marad. Hszi megvédte a keményvonalas megközelítését, mondván, hogy „az embereket és az életüket mindenek fölé helyezi”.

A pártkongresszuson hivatalosan mintegy 2.000 küldött vesz részt, akik a Kínai Kommunista Párt 100 millió tagját képviselik, hogy megvitassák az elmúlt öt évet és a következő fél évtized jövőjét.

Valójában a küldötteknek nagyrészt annyi a feladatuk, hogy rábólintsanak a vezetőség döntéseire, amelyeket az előző hetekben, hónapokban zárt ajtók mögött hoztak.

Hszi beszédében, amelynek egy része a hivatalos „munkajelentésből” állt, méltatta a KKP eredményeit a szélsőséges szegénység felszámolása, a világ legnagyobb egészségügyi és szociális jóléti rendszereinek működtetése, a zöld energia előmozdítása, a politikai korrupció elleni küzdelem és a Covid-19 terjedése elleni küzdelem terén.

Szung Wen-ti, az Ausztrál Nemzeti Egyetem politológusa szerint Hszi Tajvannal kapcsolatos megjegyzései tólzottan optimistának tekinthetők.

„Súlyos a „kell” és a „kötelező”, de meglehetősen kétértelmű a „hogyan” – mondta Szung a Guardiannek.

„A „hogyan” hiánya annak a jele, hogy meg akarja őrizni a politikai rugalmasságot, és nem akar visszafordíthatatlanul elkötelezni magát egy különösen ellenséges út mellett.

Szung szerint a konkrétumok kihagyása annak a jele, hogy az elmúlt hónapok eszkalációja ellenére Hszii „még mindig nem kívánja, hogy saját idővonalát megzavarja a tajvani kérdés nemzetközivé válása”.

Hszi uralmát az emberi jogok megsértésének és a vallási és etnikai kisebbségekkel szembeni szigorítások nemzetközi elítélése jellemezte Hszincsiangban (az Ujgur Autonóm Terület), Tibetben és Belső-Mongóliában. Kijelentette, hogy a párt „elkötelezett marad azon elv mellett, hogy a kínai vallásoknak kínai orientációjúaknak kell lenniük”, ami arra utal, hogy kicsi az esély a nyomás feloldására.

Hszi beszédében szót ejtett a konszenzusos uralkodás gondolatáról, és azt mondta a küldötteknek: „El kell fogadnunk az emberek kritikáját.”

Valójában Pekinget és az egész országot szigorú biztonsági szabályok szerint zárták le, hogy megakadályozzák a kongresszus megzavarását. Minden pekingi hídon biztonsági őrök állomásoztak, miután a múlt héten egy magányos tüntető Hszi-ellenes transzparenseket akasztott egy pekingi felüljáróra. Az élet teljesen korlátok közé van szorítva, mint ahogy a média is. Az embereket kitiltják a kínai közösségi oldalról, pusztán azért, mert képeket osztanak meg egy tüntetésről – írja a Wall Street Journal.

„Mivel a WeChat a mindennapok szerves részét képezi Kínában, ez a büntetés az elkövető kezének levágásának digitális megfelelője. Nehéz elképzelni hatékonyabb eszközt az öncenzúra kikényszerítésére” – mondta Anthony Dapiran hongkongi ügyvéd és aktivista a Twitteren.

Ez a pártkongresszus az első a pártvezetőkre vonatkozó mandátumkorlátok megszüntetése óta, így lehetővé téve Hszi számára, hogy „életre szóló vezető maradjon”.

Ezen a héten további alkotmányos változások várhatók, amelyek elmélyítik hatalmát és pozícióját a párton belül, beleértve a KKP „magjának” és elképzeléseinek a párt alapideológiájaként való rögzítését. A vezetői beosztásokon belüli átrendeződések várhatóan felemelik Hszi közeli, hűséges szövetségeseit.

Kínai kongresszus
Érdemes elolvasniTörténelmet írhat a kínai elnök a közelgő kongresszuson
Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Kína
Megosztás

Hot news

  • Titokban utazott Kínába a CIA igazgatója

  • Sok kutya eszik füvet, de valószínűleg nem azért, amire eddig gondoltunk

  • Végül az egész univerzum felszívódik Hawking fekete lyuk-elméletének átdolgozása szerint

  • Horror: 45 zsákban találták meg az eltűntek maradványait

  • Öt évszázadon át uralták a vikingek Grönlandot, majd eltűntek

  • 1000 éves sírhelyet találtak Peru egyik temetőjében

Kapcsolódó cikkek

William Burns, a CIA igazgatója
2023.06.03.

Titokban utazott Kínába a CIA igazgatója


Olvasson tovább
Fekete zsákok
2023.06.03.

Horror: 45 zsákban találták meg az eltűntek maradványait


Olvasson tovább
Wagner vezér Jevgenyij Prigozsin
2023.06.02.

Megáll az ész: Ilyet is tud a Wagner alapítója


Olvasson tovább
Vlagyimir Putyin orosz ukrán háború
2023.06.02.

Putyin már többet költ a saját biztonságára, mint az orosz hadseregre


Olvasson tovább
Támogasd a Helló Magyart!

Népszerű

stso

Impresszum

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk




© 2023 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Tárhely és fejlesztés Svigelj Levente E.V
Olvastad már?
Titokban utazott Kínába a CIA igazgatója

Titokban utazott Kínába a CIA igazgatója

Tovább olvasok
Sok kutya eszik füvet, de valószínűleg nem azért, amire eddig gondoltunk

Sok kutya eszik füvet, de valószínűleg nem azért, amire eddig gondoltunk

Tovább olvasok
Végül az egész univerzum felszívódik Hawking fekete lyuk-elméletének átdolgozása szerint

Végül az egész univerzum felszívódik Hawking fekete lyuk-elméletének átdolgozása szerint

Tovább olvasok
<strong>Horror: 45 zsákban találták meg az eltűntek maradványait</strong>

Horror: 45 zsákban találták meg az eltűntek maradványait

Tovább olvasok
Öt évszázadon át uralták a vikingek Grönlandot, majd eltűntek

Öt évszázadon át uralták a vikingek Grönlandot, majd eltűntek

Tovább olvasok
1000 éves sírhelyet találtak Peru egyik temetőjében

1000 éves sírhelyet találtak Peru egyik temetőjében

Tovább olvasok
<b>A Google X korábbi feje szerint két éven belül katasztrófa történik a mesterséges intelligencia miatt</b>

A Google X korábbi feje szerint két éven belül katasztrófa történik a mesterséges intelligencia miatt

Tovább olvasok
Rekreálták az ősi maja labdajátékot

Rekreálták az ősi maja labdajátékot

Tovább olvasok
Megáll az ész: Ilyet is tud a Wagner alapítója

Megáll az ész: Ilyet is tud a Wagner alapítója

Tovább olvasok
Lehetséges lenne, hogy az idegenek a galaxis közepéből ‘integetnének’ nekünk?

Lehetséges lenne, hogy az idegenek a galaxis közepéből ‘integetnének’ nekünk?

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4