A valaha volt legnagyobb önkényuralmi rendszer épül a szemünk láttára?
Az elnök normális esetben 10 év vezetés után lemondana, de Ő eltörölte a hivatali időkorlátokat és szövetségeseit támogatta.
Hszi Csin-ping kiiktatta kulcsfontosságú riválisait a kínai vezetésből, és megszilárdította uralmát az ország felett a kommunista párt gyűlésének utolsó napján. A Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusának záróülése Hszi diadalmával ért véget, amely Mao Ce-tung óta Kína leghatalmasabb uralkodójává tette. Elsöpörte annak a politikai rendnek az utolsó normáit is, amelyet Mao halála óta azért építettek ki, hogy megakadályozzák a visszatérést az egyeduralkodó autokrata uralom legrosszabb túlkapásaihoz.
Szombaton világossá vált, hogy Hszi nyugdíjba küldte Li Ko-csiang miniszterelnököt és a reformer Vang Jangot, hogy a Politikai Hivatal állandó bizottságát – a kormány szívét, amely évtizedekig kollektívan irányított – lojálisokkal tölthesse meg. Hszi harmadik ciklusát a KKP élén, és így Kína vezetőjeként vasárnap jelentik be hivatalosan, évek óta tartó találgatások után. Jövő év elején lép életbe harmadik elnöki ciklusa, írja a Guardian.
A régi normák szerint Hszi ezen a héten lemondott volna a vezetői tisztségéről, miután 10 évig állt a kormány élén. Ehelyett eltörölte az elnöki hivatali időkorlátokat, szövetségesekkel pakolja tele a kormányt, és potenciálisan élethosszig tartó vezetővé válhat.
“A Hszi által uralt központi bizottság, politbüro és állandó bizottság így sokkal kevésbé tudják majd féken tartani a kormányt ezentúl”, mondja Willy Lam a Jamestown Alapítványtól.
Önkényuralom?
Elemzők szerint a Hszit ellenző fennmaradó magas rangú tisztviselők már nem valószínű, hogy felszólaljnának ellene. Az elnök több beszédében is kiemelte, hogy Kínának egy egyre ellenségesebb világban kell eligazodnia. Záróbeszédében Hszi azt mondta a küldötteknek: “Merjetek küzdeni, merjetek győzni, temetkezzetek be munkával és dolgozzatok keményen. Legyetek eltökéltek, hogy továbbra is előre haladjatok”.
Kínára vonatkozó víziója több elnyomást javasol otthon, több állami beavatkozást a gazdaságba és agressziót külföldön. A KKP szombaton elfogadott alkotmányának módosításai Hszi írásait – a frappánsan elnevezett “Gondolat a kínai karakterisztikájú szocializmusról az új korszakban” címűt – teszik a párt ideológiájának alapjává, és a párt “magját” maga Hszi alkotja.
A 205 tagú központi bizottságba kinevezett küldöttek listájából az is kiderült, hogy Hszi legidősebb riválisai közül néhányan – akik a párt más frakcióihoz és saját hatalmi bázisukhoz kötődtek – nyugdíjba kényszerültek.
“Hszi politikája, amely az ideológiát és a nemzetbiztonságot a gazdasági fejlődés fölé helyezi, az elkövetkező öt vagy akár 10 évben is folytatódni fog, mivel a 2032-es 22. pártkongresszusig szeretne uralkodni. Hszi addigra már 79 éves lesz.”
Más alkotmánymódosítások jelentősen szigorították Kína Tajvannal kapcsolatos álláspontját. A KKP alapszabálya korábban Hongkong és Makaó mellett Tajvant is olyan helyként sorolta fel, amellyel “szolidaritást kíván építeni”. Most már csak arra esküszik, hogy “határozottan ellenzi és korlátozza Tajvan függetlenségét”. “Peking jelzi, hogy emellett határozottan kitartanak, mivel nincs helye kompromisszumnak a tajvani kérdésben” – mondta Sung Wen-ti, az Ausztrál Nemzeti Egyetem politológusa.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/22/unio-vs-kina-szovetseges-vagy-ellenseg-gazdasagi-partner-vagy-versenytars/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez az egyetlen, univerzálisan érthető szó, amely globálisan megjelenik
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól