Ha pocsékul vagy a COVID oltás után, jobb az immunrendszered
A COVID-19 miatt az elmúlt években beadatott oltások mintegy felénél semmilyen jelentős mellékhatás nem történt. A többiek azonban számíthattak a fájó kartól és fejfájástól kezdve a – bár rendkívül ritka esetekben – anafilaxiás sokkra is.
Úgy tűnt, hogy nagyrészt a véletlenen múlik, hogy ki melyik csoportba esik. A koronavíruson korábban átesett embereknél nagyobb valószínűséggel jelentkeztek mellékhatások, és volt némi előzetes bizonyíték arra, hogy a nőknek rosszabbul esett, mint a férfiaknak. Nehéz lehetett azonban elkülöníteni, hogy mely mellékhatásokat okozták az oltóanyagok, és melyeket az úgynevezett “nocebo” hatás. A vizsgálatok nem tudták összekapcsolni az egyén reakciójának súlyosságát szinte semelyik tényezővel sem, írja az IFLScience.
Most azonban a dolgok megváltoztak. Egy közel ezer fős, kétszer beoltott csoporton végzett tanulmány nem csak egy maroknyi tényezőt azonosított, amely előre jelzi a COVID-19 vakcinára adott erősebb reakciókat, hanem jó hírekkel is szolgál azok számára, akik az oltást közvetlenül követő napokban szenvedtek.
“Szinte minden résztvevő pozitív antitestválaszt mutatott a teljes mRNS-vakcinasorozatra” – magyarázza a múlt héten megjelent tanulmány. “Ennek ellenére a szisztémás tünetek továbbra is összefüggésbe hozhatók voltak a nagyobb antitestválaszokkal a többváltozós kiigazított modellekben. Összefoglalva, ezek az eredmények igazolják, hogy az oltás utáni tünetek a vakcina hatékonyságát jelentik, és megerősítik az idősebb felnőttek vakcinabevitelére vonatkozó iránymutatásokat.”
Más szóval: minél rosszabbak voltak a mellékhatások, annál nagyobb az esélye annak, hogy a szervezet jól felkészült a COVID-19 kórokozó elleni védelemre.
A legtöbbünk a fordítottját várta
“Sokan találgatták az évek során, hogy azoknál az embereknél, akiknél nagyobb reakciót váltott ki a vakcina, ez valóban erőteljesebb immunválaszt jelent-e” – mondta a CNN-nek William Schaffner, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának fertőző betegségek osztályának professzora és a Nemzeti Alapítvány a Fertőző Betegségekért orvosi igazgatója. “És ezek az adatok ezt látszanak alátámasztani”.
Mindazonáltal Schaffner, aki nem vett részt a tanulmányban, óva intett attól, hogy az eredményekből rossz következtetést szűrjünk le. “Nem szeretném, ha egy beteg azt mondaná, hogy ‘Nahát, nem volt semmilyen reakcióm, nem fájt a karom, nem volt lázam. A vakcina nem hatott’. Nem akarom, hogy ez a következtetést vonják le” – mondta.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/25/kepek-igy-fog-kinezni-a-vilag-legnagyobb-oceanjaro-hajoja/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje