A kiábrándult palesztin szavazók átformálhatják az izraeli választásokat
A palesztin polgárok politikából való kiábrándultsága meghatározó lehet a jövő heti izraeli választások során, ahol Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök pályázik a hatalomba való visszatérésre, alig egy évvel azután, hogy egy arab párt először került izraeli kormányba.
A közvélemény-kutatások szerint a volt konzervatív vezető még mindig nem biztos a többségben. Így az arab pártok segíthetnek egy Netanjahu ellenes blokk kialakításában és a kormányalakításban, ha a palesztin szavazók körében elég magas lesz a részvétel. Egy héttel a szavazás előtt azonban felmérések szerint a palesztin szavazók részvételi aránya történelmi mélypontra süllyedhet. Az egyik felmérés szerint csak 42%-uk szavazna biztosan. Más felmérések szerint a palesztinok részvételi aránya a tavalyi 44,6%-ról enyhén, akár 50%-ra is emelkedhet. Viszont ez az arány még mindig jóval elmarad a tavalyi választásokon elért 67,4%-os országos összlakossági aránytól, számolt be a Reuters.
Izraelben az arabok a 9 millió lakos egyötödét teszik ki. Többségük az 1948-as háború után az újonnan alapított államban maradt palesztinok leszármazottja. Régóta vitatják helyüket a nemzet politikájában, egyensúlyt tartva palesztin örökségük és izraeli állampolgárságuk között. Egyesek izraeli állampolgárságuk ellenére palesztinnak vallják magukat, míg mások inkább Izrael arab állampolgárainak nevezik magukat, mert a zsidó izraeliekkel egyenlő jogokat akarnak hangsúlyozni.
Nem egyértelmű a helyzet
Mivel a független palesztin állam létrehozásának kilátásai olyan távoliak, mint még soha, az Egyesült Arab Lista (UAL) – héber rövidítéssel Ra’am – felemelkedése megváltoztatta a vitát az izraeli arab politikában. Az arab muszlim párt a tavalyi választásokon 4 törvényhozót szerzett a 120 fős izraeli parlamentben, és szakított a hagyományokkal, amikor csatlakozott egy széles koalíciós kormányhoz.
A párt a nacionalista retorikát elhagyva inkább a szervezett bűnözés elleni küzdelemre, valamint az arab területek tervezésének és infrastruktúrájának javítására összpontosított, amelyek a közvélemény-kutatások szerint az izraeli palesztin polgárok számára a legfontosabbak.
Yousef Makladeh, a Statnet Kutatóintézet alapítója és igazgatója szerint az UAL kockáztatása, hogy megtörje a kormányhoz való csatlakozás tabuját, kifizetődött. Az általa végzett közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a választásra jogosult palesztin szavazók több mint 70%-a támogatja a koalícióban részt vevő arab pártot, függetlenül attól, hogy ők maguk szándékoznak-e szavazni vagy sem.
Crami Amer, egy 47 éves villamosmérnök, aki a megszállt Ciszjordániával határos Kufur Kassem város lakója, azt mondta, hogy az UAL-ra fog szavazni. “Gyakorlatiasak, és új módszereken gondolkodnak, hogy támogassák népünket és fejlesszék társadalmunkat” – mondta Amer. De még azután is, hogy végre helyet kaptak a kormány asztalánál, sok izraeli palesztin azt mondja, hogy elvesztették a reményt, hogy arab kisebbségként egy zsidó államban képesek lesznek változást elérni.
Makladeh, a közvélemény-kutató elmondta, hogy a 200 izraeli palesztin állampolgárral készített interjúk során a leggyakrabban ismételt mondat a következő volt: “A semmire szavazunk”. A keddi választások Izraelben az ötödikek lesznek kevesebb mint négy év alatt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/28/tortenelmi-megegyezes-szuletett-izrael-es-torokorszag-kozott/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban