Oroszország el fogja veszíteni az energiaharcot
Legalábbis ezt állítja Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség ügyvezető igazgatója.
Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ügyvezető igazgatója szerint Oroszország el fogja veszíteni a Nyugat ellen vívott energiaharcot. “Közvetlenül az ukrajnai invázió előtt a teljes orosz gázexport mintegy 65%-a, és az olajexport 55%-a Európába irányult” – mondta Birol péntek délután az Euronewsnak.
“Európa volt messze a legnagyobb piac, a legnagyobb ügyfél Oroszország számára, és Oroszország ezt az ügyfelet örökre elvesztette.”
Úgy tűnt, hogy Birol megjegyzései a megtorló intézkedésekre utalnak, amelyeket az Európai Unió az ukrajnai háborúra válaszul hozott. Tehát az orosz gázzal szembeni majdnem teljes olajembargóra és a gázszállítók diverzifikálásának rendkívül költséges erőltetésére, elsősorban cseppfolyósított földgáz (LNG) révén. Arra a kérdésre, hogy Oroszország más régiókkal helyettesíthetné-e az európai ügyfeleket, Birol azt felelte, hogy ez nem lenne könnyű, mivel az orosz gáz “nagy része” Nyugat-Szibériából származik, majd csővezetékeken keresztül Európába áramlik.
A Kínába vagy Indiába vezető vadonatúj csővezetékek kiépítése akár 10 évet is igénybe vehet, és jelentős mennyiségű technológiát és beruházást igényel. “A piacon nem hagymát, hanem földgázt adunk el. Ez egy másik üzletág” – mondta Birol. “Tehát az Európába irányuló földgázexportot Oroszországgal helyettesíteni rövid távon vágyálom”.
De nem Oroszország az egyetlen, amely nehéz időket él át
Az Euronewsnak adott interjújában, amelyet az IEA párizsi székhelyén rögzítettek, Birol példátlan méretű és kiterjedésű nemzetközi válságról beszélt, amely a világ minden részén pusztítást végez. “Az első igazán globális energiaválság közepén vagyunk.”
“Világunk még soha, de soha nem volt tanúja ilyen mélységű és összetettségű energiaválságnak”.
“Az 1970-es években volt egy olajválság, de az csak olaj volt. Most van olaj, földgáz, szén, villamos energia. Az ok nagyon egyszerű: Oroszország, az az ország, amely megszállta Ukrajnát, a világ legnagyobb energiaexportőre”.
A következő tél még keményebb lehet
Birol a vihar “epicentrumának” nevezte Európát, és a jelenlegi válság gyökerét jelentő “hibaként” jellemezte az olcsó orosz üzemanyagokra való, évtizedeken át tartó hagyatkozását. Az IEA vezetője azt jósolta, hogy a kontinens képes lesz átvészelni a következő telet néhány “gazdasági és társadalmi zúzódással” és nagyobb károk nélkül – de csak akkor, ha a tél “nem lesz túl hosszú és nem lesz túl hideg, és ha nem érik nagyobb meglepetések”.
Birol azonban nagyobb aggodalmát fejezte ki a 2023-2024-es téllel kapcsolatban, három kulcsfontosságú tényezőre hivatkozva: Európa hiánya az orosz gázból, Kína gazdasági fellendülése és az LNG-piacok szűkebb feltételei. “A következő években készen kell állnunk arra, hogy ingadozó és magas energiaárakkal kell szembenéznünk, és megoldásokat kell találnunk” – mondta. “De hogy őszinte legyek, az idei tél nehéz, és a következő tél még nehezebb lehet”.
A gázárak lehetséges uniós szintű plafonjáról folyó vitáról Birol azt mondta, hogy “jó ötlet” lehet, amennyiben a plafon elég széles ahhoz, hogy a blokk továbbra is vonzó ügyfél maradjon az LNG-termelők számára. A földalatti tárolók idei sikeres újratöltése – a kapacitás több mint 93%-áig feltöltve – annak volt köszönhető, hogy Európa “több pénzt” fizetett, mint más LNG-ügyfelek.
“Ha túl alacsonyra tesszük az árplafont, akkor nem leszünk versenyképesek” – magyarázta Birol.
Ami a közös gázvásárlást illeti, amely javaslat egyre nagyobb teret nyert az uniós országok körében, az IEA vezetője szerint ha az európai országoknak sikerül “erős vásárlóként megjelenniük”, akkor túllicitálhatják a világ más LNG-vásárlóit. Az olajról, Oroszország fő bevételi forrásáról szólva Birol nem rejtette véka alá elégedetlenségét az OPEC legutóbbi döntése miatt, miszerint napi kétmillió hordóval csökkentik a kitermelést az árak emelése érdekében. Szerinte a világ vezető olajkartelljének a válság idején felelősségteljesebben kellett volna eljárnia.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/28/elezodik-a-gazdasagi-verseny-az-eu-burkoltan-megfenyegette-az-egyesult-allamokat/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban