A Wagner-csoportnak legalább akkora hatalma van Moszkvában, mint egyes minisztereknek
Mihail Hodorkovszkij orosz disszidens “terrorista fenyegetésről” beszélt a brit parlamenti csoportnak.
A Vlagyimir Putyinnak alárendelt orosz zsoldoscsoport, a Wagner-csoport vezetői ma már ugyanolyan politikai befolyással rendelkeznek a Kremlben, mint Szergej Lavrov külügyminiszter és Szergej Sojgu védelmi miniszter – mondta egy brit parlamenti csoportnak egy neves orosz disszidens és volt politikai fogoly, számol be a Guardian.
Mihail Hodorkovszkij a külügyi bizottságnak elmondta, hogy Jevgenyij Prigozsin üzletember, aki 2022 szeptemberében végül beismerte, hogy ő alapította a csoportot, ugyanannyi befolyása van Putyinra, mint a hivatalos kormánytisztviselők. Azt mondta, hogy Prigozsin állt Szergej Szurovikin tábornok közelmúltbeli kinevezése mögött az ukrajnai katonai művelet élére, és szorosan együttműködött vele Ukrajnában.
Terroristák?
Hodorkovszkij szerint a Wagner-csoport népszerűsége Oroszországban az elmúlt hónapokban megugrott, mivel azzal érveltek, hogy létezése alternatívát jelent a szélesebb körű mozgósítással szemben. Hozzátette azonban, hogy a mindössze nagyjából 7000 fős Wagner-csoport nem vállalná magára a felelősséget, ha a katonai műveletek kudarcot vallanának Ukrajnában. Különösen nem, ha figyelembe vesszük, hogy az orosz haderő 150-200 ezer fős. Jurij Kovalcsuk, Putyin pénzembere és Szergej Sojgu védelmi miniszter fogják a felelősséget viselni. Róluk vélik úgy, hogy a legtöbbet sürgették Putyint az invázió megindítására. Emellett azzal is hitegették, hogy Kijevet három nap alatt elfoglalhatják.
Hodorkovszkij azzal vádolta Putyint, hogy zsoldos erőket használ, például a Wagner-csoportot. Az alakulat gyakran börtönökből toboroz embereket, mert ez lehetővé teszi számukra a felelősségre vonás megkerülését, és hogy illegális tevékenységeket hajtsanak végre. “Terrorizmussal és gyilkolással foglalkoznak” – mondta, hozzátéve, hogy az Egyesült Királyság és más országok túl lassan tiltották be a csoportot. Még annak ellenére is, hogy Afrikában egyértelműen “terrorista” tevékenységet folytatnak.
A sorozás újraindítása nagyon veszélyes politikai döntés lenne Putyin számára – mondta Hodorkovszkij, hozzátéve, hogy a mozgósítással szembeni ellenállás kényszerítette a folyamat idő előtti befejezésére. Azt állította, hogy 700 000 ember hagyta el Oroszországot a mozgósítás után. Azt is elmondta, hogy ez “súlyos csapást jelent Putyin védelmi iparára és gazdaságára”, és akár nagyobb veszélyt jelenthet az orosz gazdaságra, mint a nyugat által kiszabott szankciók.
Hodorkovszkij sürgette az Egyesült Királyságot, hogy fogadjon be sokakat ezek közül az orosz száműzöttek közül, mondván: “Ezek az emberek a legaktívabb és legképzettebb emberek, beleértve 30 000 orosz programozót is. Ez jelentősen megtépázta Oroszország képességét a kiberháború folytatására”. Arról is beszámolt, hogy rengeteg, a nagy pontosságú fegyverek reprodukálásához szükséges orosz hadmérnök hagyta el az országot.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/01/az-ukranok-azt-allitjak-mar-legalabb-300-irani-dront-lottek-le/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egymilliárd évvel ezelőtt a Grand Canyon teljesen máshogy nézett ki, mint ma
Valamit telibe talált egy fekete lyuk sugárnyalába, de a kutatóknak fogalma sincs, mi lehet az
Magyarország koronái
NATO-főtitkár: Háborús gondolkodásmódra kell váltanunk
Lehet, hogy valami mégis képes kijutni a fekete lyukakból?
Ez a férfi egy alig ismert betegség miatt több mint 10 éven keresztül volt saját testének rabja