A skót kormány nem tarthat függetlenségi népszavazást az Egyesült Királyság kormányának beleegyezése nélkül – döntött a Legfelsőbb Bíróság.
Nicola Sturgeon miniszterelnök jövő év október 19-én akar népszavazást tartani. A bíróság azonban egyhangúlag úgy döntött, hogy erre nincs felhatalmazása. Az Egyesült Királyság kormánya megtagadta a 2014-es népszavazás előtt érvényben lévő hivatalos hozzájárulást a szavazáshoz, számol be róla a BBC.
A bíróság elnöke, Lord Reed szerint a skót parlamentet létrehozó törvények értelmében a parlamentnek nincs hatásköre az alkotmány olyan területein, mint a Skócia és Anglia közötti unió. Ezek a kérdések az Egyesült Királyság parlamentjének vannak fenntartva. Ennélfogva a két kormány közötti megállapodás hiányában a skót parlament ezért nem tud népszavazást elrendelni.
Elutasította a skót kormány azon érvelését is, hogy egy esetleges népszavazás csupán „tanácsadó jellegű” lenne. A skótok szerint nem lenne jogi hatása az unióra, az embereket csupán arra kérnék, hogy mondjanak véleményt arról, hogy Skócia független országgá váljon-e vagy sem. Lord Reed azt mondta: „A törvényesen megtartott népszavazásnak jelentős politikai következményei lennének az unióra és az Egyesült Királyság parlamentjére nézve. Az eredmény egy demokrácián alapuló alkotmányban és politikai kultúrában a skót választópolgárok véleményének demokratikus kifejeződése lenne. Ezért egyértelmű, hogy a javasolt törvényjavaslatnak több mint laza vagy következményes kapcsolata van a Skócia és Anglia uniójának fenntartott ügyeivel és az Egyesült Királyság parlamentjének szuverenitásával.”
Az eredményre reagálva Sturgeon elmondta, hogy csalódott, de tiszteletben tartja a bíróság döntését. Hangsúlyozta, hogy a bírák nem alkotják a törvényt, csak értelmezik azt. Hozzátette:
„Ezt nehéz lenyelni a függetlenség, és bizonyára a demokrácia minden támogatójának is”.
A miniszterelnök egy sajtókonferencián elmondta, hogy továbbra is a népszavazás marad az általa preferált lehetőség, de megállapodás hiányában az Skót Nemzeti Párt a következő brit parlamenti választásokat „gyakorlatilag népszavazásként” fogja felhasználni, hogy bebizonyítsa: a skótok többsége támogatja a függetlenséget.
A „pontos részleteket”, hogy ez hogyan működne, most a párt fogja megvitatni, és az új évben rendkívüli konferenciát tartanak majd – mondta. Sturgeon asszony azt mondta: „Meg kell találnunk és meg is fogjuk találni a skót nép demokratikus, törvényes módját, hogy kifejezhesse akaratát”, és „demokrácia-tagadással” vádolta az Egyesült Királyság kormányát.