Ez a 4 trükk segíthet abban, hogy vidámabban induljon a reggel
Egy új tanulmány négy kulcsfontosságú tényezőt azonosított, amelyek a reggeli ébredés szempontjából meghatározóak – a skála egyik végén az éber és friss ebédidőig tartó teljesítmény, a másik végén pedig az álmosság és a szundi gomb többszöri megnyomása.
A tanulmányt készítő csoport szerint ezek a tényezők – függetlenül attól, hogy az egyén milyen genetikai adottságokkal született – mind módosíthatók valamilyen mértékben annak érdekében, hogy jobban induljanak reggeleink. “Miért van az, hogy nekünk, embereknek egyik napról a másikra ingadozik az éberségünk?” – tette fel a kérdést a Raphael Vallat, a Kaliforniai Egyetem neurológus és alváskutatója által vezetett kutatócsoport közzétett tanulmányában, írja a Science Alert.
“Miért pattanunk ki az ágyból csak úgy az egyik nap, és miért vagyunk teljesen álmosak másnap reggel?”
A vizsgálatban összesen 833 ember vett részt, akiknek többsége ikerpár volt, ezzel is kiszűrve a genetikai eredetű eltéréseket. Két héten keresztül rögzítették az ételfogyasztást, a fizikai aktivitást, az alvási szokásokat és a glükózszintet, miközben az önkéntesek a nap több pontján is értékelték az éberségüket.
Az első tényező, ami számít, az alvásprofil: az éjszakai alvás időtartama, időzítése és hatékonysága. A hosszabb alvás és a szokásosnál későbbi ébredés egyaránt összefüggött a jobb reggeli éberséggel. A második tényező az volt, hogy az emberek mennyit mozogtak az azt megelőző napon. A nagyobb mennyiségű mozgás a nap folyamán összefüggésbe hozható volt a folyamatosabb és kevésbé megszakított alvással, ami viszont a résztvevők fokozott éberségét jelezte előre reggelre. Harmadszor pedig a reggeli. A több szénhidrátot tartalmazó reggeli étkezések jobb éberségi szinthez vezettek, míg a több fehérje éppen ellenkező hatást váltott ki. Azáltal, hogy a bevitt ételek kalóriatartalma nem változott, a kutatók az elfogyasztott ételek tápanyagtartalmára tudtak koncentrálni.
Végül, a reggeli utáni vércukorszint-emelkedés – amelyet tiszta glükóz tartalmú folyékony itallal teszteltek – összefüggésbe hozható volt az éberség csökkenésével. A résztvevők magas szénhidráttartalmú reggeli fogyasztása után éberebbek voltak alacsonyabb vércukorszinttel.
Más szóval, fontos, hogy a szervezet hogyan dolgozza fel az ételt, és a túl sok cukor inkább fáradtsághoz vezet, mint reggeli cukorpörgéshez. A napi éberséget illetően egyéb tényezők is szerepet játszottak, többek között az önkéntesek hangulata és életkora, bár ezek nem annyira kezelhetőek, mint az, hogy mikor fekszünk le, és mit reggelizünk.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/23/rejtelyes-valtozasokat-azonositottak-a-migrenes-emberek-agyaban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám