• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Ügyelet Ügyelet · 2022.12.22.
· Trend

Ő most a világ legveszélyesebb embere: 5+1 titok az életéről

Kim Dzsongun legveszélyesebb ember titok Észak-Korea

Kim Dzsongun. Fotó: Creative Commons

Amikor feltűnik Kim Dzsongun a tévében vagy a hírportálokon, a hozzá tartozó felirat jópár éve már valamilyen rakétaindításról, nukleáris csapásról vagy azzal való fenyegetőzésről szól. Észak-Korea fiatal (nincs még 40 éves) diktátora ugyanis folytatja nagyapja és apja hagyományait, legfontosabbnak a hadsereg fejlesztését tartja, ezen belül is azt, hogy hazáját atomhatalommá tegye, ezzel pedig uralma megingathatatlanná váljon. De kicsoda ez a furcsa hajú fickó, aki Európában járt iskolába, egy időben svájci barátai voltak, imádja a kosárlabdát és beutazta már a fél világot? Íme 5+1 titok gyerek- és tinédzserkorából.

A Kim-dinasztia immár több mint 70 éve uralja a Koreai-félsziget északi részén fekvő, ásványkincsekben gazdag, ám mégis nélkülöző Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot, azaz Észak-Koreát. Annak idején még nagyapja jutott hatalomra szovjet segítséggel, elképesztő kitartással és rengeteg intrikával. Ami ennél is meglepőbb, sikerült neki az, ami ilyen hosszú időre senkinek sem a földkerekségen: egy kommunista országban megszervezte az uralkodó dinasztiát, biztosította annak ideológiai és anyagi hátterét és sikeresen tovább örökítette a hatalmát. A mostani “uralkodó”, Kim Dzsongun már beleszületett a rendszerbe, így már olyanokat is megengedhettek neki, amiről apja és főleg nagyapja álmodni sem merhetett: Svájcban élhetett, elit iskolákba járhatott, utazgathatott és mérhetetlen luxusban élhetett már kisgyerekként is.

Nagyjából Isten fiaként kezelik

Amikor ment a fejvakargatás a ’90-es évek elején, hogy miképp kellene továbbörökíteni Kim Dzsongilnek, Dzsongun apjának Észak-Korea “trónját”, minden lehetséges verziót kimerítettek. Nemcsak ő volt a legjobb, a legnagyobb, a legműveltebb, de személyének isteni eredetet is igyekeztek tulajdonítani. Bár Kim Dzsongun apja egy szovjet táborban született, mesét körítettek, miszerint a Pektu-hegyen, a koreaiak egyik legszentebb helyén látta meg a napvilágot egy kunyhóban, ráadásul világra jöttekor egy fényes csillag világította be az eget. Ismerős történet így Karácsony előtt? Nem véletlen. Kevesen tudják, de a koreaiak jelentős része református. És ha így született Kim Dzsongil, akkor fia is isteni származású a nép szemében.

  • Ez is érdekelhet: Nyilvánosan kivégeztek két tizenévest Észak-Koreában

Anyja Japánban élt

Észak-Koreában két ellenség van: Japán és az Egyesült Államok. Már azzal diszkreditálod magad, ha egyáltalán Japánban éltél. Az uralkodó família azonban úgy tűnik, mindezt nem kezeli annyira szigorúan. Kim Dzsongun anyjának családja ugyanis Japánból telepedett vissza a phenjani propaganda hatására. Nagyobbik lányuk, Ko Jonghi a ’70-es években már népszerű balettáncos volt, így meghívást kapott az “udvartartás” szórakoztatására. Szerelem volt ez első látásra Kim Dzsongil részéről és egyáltalán nem érdekelte, hogy felesége Japánban, Oszakában született, ott is járt iskolába és csak később telepedett vissza Észak-Koreába. 1975-ben házasodtak össze, 1984-ben született Kim Dzsongun, akinek örökléséért rengeteget tett talpraesett anyja.

Nem ő volt a kijelölt örökös

Kim Dzsongilnek ugyanis rengeteg nőügye volt, született zabigyereke is, Dzsongun pedig csak a harmadik volt a hivatalos fiúgyerekek között. Dzsongnam még az előző feleségétől volt, a rossz nyelvek szerint Ko Jonghi “ütötte el a tróntól” intrikáival és azzal, hogy többek között kiszivárogtatta utazásait, piros lámpás negyedekben tett látogatásait, így például 2001-ben hamis útlevelével lebukott Japánban és rendkívül kínos módon hazazsuppolták Kínába. 2017-ben gyilkolták meg valószínűleg észak-koreai ügynökök Malajziában erős idegméreggel. Az utódlást természetesen nem ez, hanem apja döntötte el, miután legidősebb fiát kizárta botrányai miatt, a második legidősebbet pedig azért, mert szerinte túlságosan kislányos volt, hiányzott belőle a becsvágy.

Svájcban járt iskolába

12 évesen, 1996-ban utazott el Svájcba, hogy Bernben járjon iskolába, ez idő alatt pedig anyai nagynénje, Ko Jongszuk és férje vigyáztak rá bátyjával. Miközben Észak-Koreában éhínség pusztított, ő a világ egyik legdrágább országának minden kényelmét élvezhette és rengeteget utazott. A családi fotóalbum őriz képeket a francia Riviéráról, a párizsi Disneylandről, vagy éppen az Alpok-beli nagy síelésekről. Európában Pak Unként futott, de volt egy másik útlevele is, egy brazil, Josef Pwag névre kiállítva, mert úgy kisebb feltűnést keltett (Brazíliában él Dél-Amerikában a legnagyobb koreai népesség).

  • Ez is érdekelhet: Észak-Korea válasza az amerikai agresszióra: mindenre kiterjedő nukleáris csapás

Imád kosárlabdázni

Ez nagyjából Dennis Rodman Koreába invitálása óta egyértelmű, ám talán ennél is fontosabb, hogy miért. Nos, azért, mert a koreaiak szerint aki kosarazik, az magasra fog nőni. Európai mércével mérve ez nem igazán sikerült az ifjú diktátornak. 167 centiméterével hazánkban nem lenne túl kimagasló Kim Dzsongun, ám az kétségtelen, hogy 160 centiméteres apját alaposan túlnőtte. Bár vélhetően nem a kosarazás miatt, hanem azért, mert az uralkodócsalád tagjaként megfelelően táplálkozhatott (például a szakácsát is Japánból “hozatták”).

+1 A matek ment, a német nem igazán

Kim először a berni nemzetközi iskolába járt, 1998-ban viszont átiratták egy körzeti állami iskolába, miután nagynénje családjával együtt disszidált az Egyesült Államokba. Itt a tanítás német nyelven folyt, ám Dzsongun nem tudott németül. Hiába került előkészítő osztályba, rengeteg nyelvi nehézsége adódott, hisz angolul tűrhetően, németül viszont gyengén beszélt, ráadásul a gyerekek egymás között nem az irodalmi nyelvváltozatot használták. Osztálytársai ezért Kimet ingerlékenynek jellemezték, aki rugdosta, leköpte őket. Volt azonban jóbarátja is, egy portugál sráccal, bizonyos Joao Micaelo-val már kezdettől összemelegedtek: a portugál segített neki németből, Kim pedig neki matekból.

A cikk Anna Fifield: Kim Dzsongun. Az észak-koreai diktátor felemelkedés és uralma c. könyvén alapul.

[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/07/eszak-korea-ezuttal-az-usa-elpusztitasat-szimulalta/” ][/hm_embed]

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Észak-Korea
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Videó: Saját légvédelme lőtte ki az orosz vadászgépet

  • Ilyen volt egy kalózokat gyógyító sebész élete

  • Megdöbbentő: kiderült, hogy ez a fekete lyuk forog

  • Milyen hely is a Boldogok szigetei, és hol van most?

  • Maja sírra bukkantak szállodaépítés közben

  • Petőfi szerb volt, állítják a szerbek, és egy emlékbélyeggel nyomatékosítják azt

Kapcsolódó cikkek

játék
2023.09.29.

Játéktrendek, amelyek megdöntötték az internetet


Olvasson tovább
Tényleg ufók szálltak le Izlandon
2023.09.28.

Félelmetes VIDEÓ, KÉPEK: tényleg ufók szálltak le Izlandon?


Olvasson tovább
Beszakította a Nap a Föld mágneses mezejét
2023.09.27.

Beszakította a Nap a Föld mágneses mezejét: bíborba váltott az ég


Olvasson tovább
Emberré válik a mesterséges intelligencia
2023.09.27.

Emberré válik a mesterséges intelligencia


Olvasson tovább

Népszerű

stso
davincidesign

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum




© 2023 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Tárhely és fejlesztés Svigelj Levente E.V
Olvastad már?
Videó: Saját légvédelme lőtte ki az orosz vadászgépet

Videó: Saját légvédelme lőtte ki az orosz vadászgépet

Tovább olvasok
Ilyen volt egy kalózokat gyógyító sebész élete

Ilyen volt egy kalózokat gyógyító sebész élete

Tovább olvasok
Megdöbbentő: kiderült, hogy ez a fekete lyuk forog

Megdöbbentő: kiderült, hogy ez a fekete lyuk forog

Tovább olvasok
Milyen hely is a Boldogok szigetei, és hol van most?

Milyen hely is a Boldogok szigetei, és hol van most?

Tovább olvasok
Maja sírra bukkantak szállodaépítés közben

Maja sírra bukkantak szállodaépítés közben

Tovább olvasok
Petőfi szerb volt, állítják a szerbek, és egy emlékbélyeggel nyomatékosítják azt

Petőfi szerb volt, állítják a szerbek, és egy emlékbélyeggel nyomatékosítják azt

Tovább olvasok
Zelenszkij meglepő embert választott a tanácsadói feladatra

Zelenszkij meglepő embert választott a tanácsadói feladatra

Tovább olvasok
Egy vácrátóti vasárnap után sokan szeretnék megtudni a kisimult ráncaink receptjét

Egy vácrátóti vasárnap után sokan szeretnék megtudni a kisimult ráncaink receptjét

Tovább olvasok
Ez a leghosszabb nevű település Európában, de vajon a világon is?

Ez a leghosszabb nevű település Európában, de vajon a világon is?

Tovább olvasok
Pár dolgot nem árt figyelembe venni az utazási cipők keresésekor

Pár dolgot nem árt figyelembe venni az utazási cipők keresésekor

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4