Új koronavírus-mutánst szabadíthat el a kínai Covid-19-hullám?
Senki sem tudja, de több tudós valószínűsíti, hogy a rengeteg eset miatt ez könnyen megtörténhet. Hasonló lehet a most keringő omikron variánsokhoz, de lehet akár különböző törzsek kombinációja is.
„Kína népessége nagyon nagy, és korlátozott az immunitása. És úgy tűnik, ez pont az a környezet, amelyben a legkönnyebben megjelenhet egy új változat” – mondta Dr. Stuart Campbell Ray, a Johns Hopkins Egyetem fertőző betegségek szakértője.
Minden új fertőzés lehetőséget kínál a koronavírus mutációjára, és a vírus gyorsan terjed Kínában, mióta az 1,4 milliárd lakosú ország nagyrészt feladta a „zéró COVID” politikáját, emlékeztetett az AP. Bár általánosságban magas az oltási arány, az emlékeztető oltások szintje alacsony, különösen az idősek körében. A hazai vakcinák kevésbé bizonyultak hatékonynak a súlyos fertőzések ellen, mint a nyugati gyártású hírvivő RNS-változatok. Ráadásul sokukat több mint egy éve adták be, ami azt jelenti, hogy az immunitás gyengült.
Mindez együttesen termékeny talajt biztosít a vírus változásához.
„Amikor nagy fertőzési hullámokat látunk, gyakran új változatok jönnek létre” – mondta Ray.
Körülbelül három évvel ezelőtt a koronavírus eredeti változata terjedt el Kínából a világ többi részére, majd a delta-változat, később az omikron és annak módosulatai váltak dominánssá, amelyek ma is jelen vannak a világ minden részén.
Dr. Shan-Lu Liu, aki munkája során vírusokat tanulmányoz az Ohio Állami Egyetemen, elmondta, hogy Kínában számos omikron-változatot észleltek, köztük a BF.7-et, amely rendkívül ügyesen kikerüli az immunitást, és úgy gondolják, hogy ez okozza a jelenlegi hullámot.
Az pedig mindig nagy kérdés, hogy egy új változat súlyosabb betegséget okoz-e. A szakértők szerint nincs biológiai oka annak, hogy a vírusnak idővel gyengülnie kell.
“Az elmúlt hat-tizenkét hónapban a világ számos részén tapasztalt enyheség nagy része a védőoltás vagy fertőzés révén felhalmozódott immunitásnak köszönhető, nem pedig azért, mert a vírus súlyossága megváltozott” – mondta Ray.
Tekintettel ezekre a tényekre, Dr. Gagandeep Kang, az indiai Vellore-i Christian Medical College vírusszakértője azt mondta, még várni kell arra, hogy meglássuk, hogy a vírus ugyanazt az evolúciós mintát követi-e Kínában, mint a világ többi részén.
A közelmúltban az Egészségügyi Világszervezet aggodalmának adott hangot a Kínában tapasztalt nagyszámú beteg miatt. A Peking melletti Baoding és Langfang városok környékén az esetek számának növekedésével a kórházak kifogytak az intenzív osztályok ágyaiból és a személyzetből.
Kína most azt tervezi, hogy minden tartományban három városi kórház adatai alapján követi nyomon a vírus terjedését, ahol folyamatosan mintákat gyűjtenek majd a súlyos betegektől és a halottaktól – mondta Xu Wenbo, a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ munkatársa.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/22/az-eletunk-annyit-er-mint-egy-hangyae-kina-rankszabadithatja-a-virust/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket