Itt a világ első űrdrónja?
Az orosz S-70 Okhotnik (Vadász) pilóta nélküli harci repülőgép (UCAV), amely a Szu-57-es vadászgép “szárnysegédjeként” is működhet, mesterséges intelligencia (AI) képes, és megfelelő hajtóművekkel felszerelve képes elérni a világűrt.
Az Izvesztjának adott interjút a neves orosz hadtörténész, Jurij Knutov, aki a Légvédelmi Erők Múzeumának igazgatója, és állítása szerint az Egyesült Államok megpróbált hasonló teljesítményjellemzőkkel rendelkező pilóta nélküli harci repülőgépet (UCAV-ot) kifejleszteni, de feladta a projektet, miután mérnökei nem tudták leküzdeni a technikai akadályokat.
Az orosz űrdrónt, az S-70 Okhotnikot egy AL-31-es turbó sugárhajtómű hajtja, és várhatóan 1000 kilométer/órás sebességgel repül, hatótávolsága pedig 6000 kilométer. A hatodik generációs drón az alacsony láthatóság és a szuperszonikus sebesség mellett képes nagy magasságok elérésére, és a jövőben a világűrbe is eljuthat, és belső rekeszei 2,8 tonna hasznos fegyverzetet hordoznak.
Vlagyimir Artyakov, a Rosztek állami vállalat első vezérigazgató-helyettese azzal dicsekedett, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) egyetlen országának sincs olyan UCAV-rendszere, amely felérne az Okhotnikhoz.
A tervek szerint a Szu-57-es képes Okhotnik drónok raját irányítani, és ez a kombináció nagyszerű lehetőségeket nyit a stratégiai harci feladatok megoldására. A ‘Vadász’ ugyanúgy készül, mint a Szu-57-es, ami már Ukrajnában is bizonyított.
Az oroszokok szerint a Szu-57-es és az Okhotnik például csapat vagy nagy stratégiai célpontokat, például az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO) parancsnoki központjait és polgári-katonai célpontokat semmisítene meg, vagy megkönnyítené a nagy bombázók, például a Tupoljev Tu-160, Tu-22 vagy MiG-31-esek útját, amelyek a Kh-101-es cirkálórakétát vagy a Kinzhal hiperszonikus rakétát képesek hordozni, hogy kiadják hasznos terhüket.
A csúcsdrón gyors ütemben fejlődik, 2019-ben vo,t az első teszt, 2021 decemberében mutatták be a laposabb fúvókával rendelkező változatot, és bejelentették, hogy 2023-ra megkezdődik a sorozatgyártás. A drónhoz egy új földi vezérlőállást is fejlesztenek, ami azt jelzi, hogy a drón 2024-re juthat el először az Orosz Légierő egységeihez.
Ünneplés előtt várjon a bizonyítékokra
A drónok és az orosz haditechnika egyik amerikai szakértője, bár szkeptikus az S-70 Okhotnik űrbeli képességeit illetően, azt mondta, hogy eredetileg “légvédelmi behatolónak” tervezték.
“Az S-70-es űrrepülési képességei olyan emberektől származnak, akik nem közvetlenül érintettek a projektben, és ezért megkérdőjelezi a forrást, mondta az amerikai szakértő az EurAsianTimes-nak.
Ami a világűrben való repülési képességet illeti, amely feltételezhetően a sztratoszférában (körülbelül 50 kilométeres magasságban) lesz, az amerikai katonai elemző szerint a pilóta nélküli repülőgép megszünteti az emberi fiziológiára vonatkozó korlátozásokat, amikor ilyen magasságban működik.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/17/az-egyesult-allamok-nagy-erokkel-kutat-ufo-k-utan/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?