Mi a Föld legritkább ásványa? Itt a válasz
A Föld legritkább ásványából mindössze egyetlen példány létezik, mégpedig Mianmarból.
A legtöbbünk találkozott már a kvarc misztikus szépségével, anélkül, hogy tudnánk, hogy ez a Föld leggyakoribb ásványa, de melyik a legritkább?
Ásványok mindenhol elszórtan találhatók bolygónkon, a kavicsban vagy homokban lévő csillogó pöttyöktől a valódi rejtett drágakövekig. Az Amerikai Földtani Társaság szerint az ásványok a természetben előforduló elemek vagy vegyületek, amelyek szervetlenek, azaz nem tartalmaznak szenet. Az ásványok minden típusa rendezett belső szerkezetű és egyedi kémiai összetételű. Az ásványok kristályainak formája, valamint egyéb fizikai tulajdonságai is változhatnak, írja a LiveScience.
A Föld legritkább ásványa a kyawthuit. Mindössze egyetlen kristálya ismert, amelyet Mianmarban, Mogok régióban találtak. A Caltech ásványi adatbázisában egy kis méretű (1,61 karátos), mély narancssárga színű drágakőnek írják le, amelyet a Nemzetközi Ásványtani Egyesület 2015-ben hivatalosan elismert.
A kyawthuitról azonban gyakorlatilag ennyit tudunk, ezért ejtsünk néhány szót a létező második legritkább ásványról. Ez a painit, amely mélyvörös hatszögletű kristályok formájában jelenik meg (bár vannak rózsaszínű kivételek is). Bár a painit ma már könnyebben megtalálható, mint korábban, ez az ásvány még mindig ritka, és kémiai szerkezete miatt ma is tudományos rejtély.
George Rossman, a Caltech ásványtani professzora szerint, aki az 1980-as évek óta kutatja a painitot, és kiterjedt adatbázist vezet az általa mikroszkóposan elemzett mintákról, 1952-ben az angol drágakőgyűjtő és -kereskedő Arthur Pain Mianmarban szerzett két bíborszínű kristályt. Pain azt hitte, hogy a kristályok rubinok, amelyekről a régió híres. Viszont valójában valami sokkal ritkább dolgot fedezett.
A painit (amely Arthur Painről kapta nevét) néha rubinokkal és más drágakövekkel együtt kerül elő. Ez megmagyarázza, hogy Pain miért feltételezte, hogy a kristályok rubinok, amikor Rossman szerint 1954-ben a British Museumnak adományozta őket további tanulmányozásra. Egy másik, Mianmarból származó painitminta 1979-ben került elő, és 2001-ig ez a három kristály volt az egyetlen ismert painitminta a világon.
A legelső felfedezett painitkristályt, az úgynevezett 1. számú painitot később Rossman elemezte. Legutóbbi painit-tanulmánya 2018-ban jelent meg a Mineralogical Magazine című folyóiratban.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/01/tevedtunk-es-az-egyiptomi-mumifikalas-veletlen-volt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti