A házikedvencek megóvhatnak a demenciától is
Néha ami jót tesz a szívnek, az jót tesz az agynak is.
Egy 50 év feletti amerikai felnőttek körében végzett friss tanulmány szerint azok, akiknek több mint öt éve volt háziállatuk, jobban teljesítettek a kognitív memóriateszteken, mint azok, akik háziállatok nélkül éltek – írja a Science Alert.
A Michigani Egyetem megállapításai szerint a “háziállat-hatás” nem csak az emésztést és a szívet védheti, hanem az öregedő agyunkban is szerepet játszhat. Az eredmények egy 2010 és 2016 között végzett országos reprezentatív felmérésen alapulnak, amely többek között több mint 20 000, 50 év feletti felnőttet kérdezett meg háziállat-állapotukról.
Évekkel később az eredmények érdekes különbséget mutattak ki az emberek kognitív eredményei között a hatéves kisérleti időszak eltelvével. A hatás viszont csak a 65 év felettieknél volt jelentős, pont attól a kortól, amikor a demencia tünetei is megmutatkozhatnak.
A kutatás szerint, ha az ebbe a korosztályba tartozó egyéneknek volt háziállatuk legalább 5 évig, a rövid- és hosszútávú memóriájuk nagyságrendekkel jobban működött, mint kortársaiknak, akiknek nincsenek házikedvenceik. Valahányszor elvégezték a kísérletet, a házikedvenceket tartók zártak jobb eredménnyel, még a fönt említettnél idősebb korcsoportok esetében is.
Az eredmény csak egy összefüggés, nem egyértelmű bizonyíték arra, hogy a “házikedvenc hatás” valóban létezik. Előfordulhat például, hogy a jobb kognitív funkciókkal rendelkező emberek életük későbbi szakaszában nagyobb valószínűséggel tartanak kisállattársakat.
Ennek ellenére a tanulmány csatlakozik számos közelmúltbeli tanulmányhoz, amelyek azt sugallják, hogy a kisállat tartása jó az Ön számára. Számos elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy miért van ez, de nem mindegyiket bizonyították még.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/08/video-megvertek-majd-vizbe-probaltak-fojtani-a-majmok-a-tolvaj-patkanyt/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Felcsalta debreceni lakásába, majd megerőszakolta a kiskorú lányt: kínai középvezető a gyanúsított
Jól hangzik, de az ingyenes poggyászokról szóló új uniós szabályozás drágábbá teheti a fapados repülést
Mi van a Gízai Nagy Piramisban, ha nincs benne múmia?
Magyarország legnagyobb spirituális fesztiválja 30 éves – így ünnepel a Krisna-völgy
A kínai Szucsou városa bemutatkozott Budapesten: stratégiai együttműködés kultúrában, gazdaságban és turizmusban
Ez az őrült kínzási módszer látszólag ártalmatlan, mégis tönkreteszi az elmét