Így akadályozná meg az Európai Parlament a következő Qatargate-et
Az Európai Parlament tagjai a hivatalukból való távozásuk után két évig nem lobbizhatnak, mivel az intézményt a Qatargate korrupciós botrány sújtja. A javaslatot Roberta Metsola, a Parlament elnöke nyújtotta be.
Két, az ügyben tájékozott parlamenti személy szerint Metsola összesen 14 javaslatot fog előterjeszteni. Az ideiglenes lobbitilalom mellett a javaslatok arra is köteleznek majd mindenkit, aki belép a Parlament brüsszeli és strasbourgi székhelyeire, hogy nyilatkozzon arról, hogy kivel találkozik, megtiltják a képviselők nem hivatalos baráti csoportjait nem uniós országokkal, és előírják a képviselők számára, hogy adjanak tájékoztatást egyéb bevételi forrásaikról, írja a Politico.
A Parlament hitelessége decemberben megingott, amikor a belga hatóságok vizsgálatot indítottak a jelenlegi és korábbi képviselők ellen, akiket azzal vádoltak, hogy kenőpénzeket fogadtak el Katartól és Marokkótól.
“Most jött el annak a pillanata, hogy az emberek valóban fel vannak háborodva és dühösek a történtek miatt, és mindannyian megértik, hogy reagálnunk kell” – mondta a bennfentesek egyike.
A javaslatok közül sok olyan gyors megoldás, amely – amennyiben megkapja az európai parlamenti képviselők támogatását – néhány hónapon belül megvalósítható. Metsola terve az intézkedéseket “első lépéseknek” nevezi. Ennek ellenére az átláthatósági csoportok valószínűleg többet fognak követelni.
Metsola csütörtökön a Parlament kilenc képviselőcsoportjának vezetőivel tartott zártkörű Elnökök Értekezletének nevezett összejövetelen fog előadni. Míg néhány egyszerűbb ötletet egyedül is megvalósíthat – mint például a Parlament honlapján egy külön átláthatósági portál létrehozásának terve -, a kényesebb javaslatok politikai hozzájárulást és szavazást igényelnek, különösen, ha az európai parlamenti képviselők pénzügyi nyilatkozatáról van szó.
Homok a gépezetbe
“Ezek olyan dolgok, amelyekről tudjuk, hogy viszonylag gyorsan meg tudjuk őket valósítani, ha van mögöttük támogatás” – mondta az illető.
Metsola átfogó elképzelése az, hogy olyan követelményrendszert hozzon létre, amely bár soha nem lehet száz százalékosan üzembiztos, de csökkentheti a hasonló botrányok megismétlődésének esélyét.
“Minden bizonnyal megnehezítjük a helyzetet. Homokot szórhatunk a fogaskerekeik közé” – mondta a bennfentes, aki a reformokat a Parlament egy generáció óta legnagyobb átalakításának nevezte.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/11/rohamrendorok-zavarjak-el-a-klimaaktivistakat-egy-nemet-falubol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk