Rishi Sunak: A tüntetés nem abszolút jog
Rishi Sunak brit miniszterelnök ki akarja terjeszteni azt a törvényjavaslatot, amely még nagyobb hatáskörrel ruházná fel a rendőrséget a “zavaró” nyilvános tüntetések visszaszorítására.
A Downing Street hétfőn sajtóközleményt adott ki, amelyben bejelentette, hogy a képviselők által tavaly októberben elfogadott közrendről szóló törvényt módosítják, hogy “kibővítsék a ‘súlyos rendzavarás’ jogi meghatározását”, és lehetővé tegyék a rendőrség számára, hogy megelőzően beavatkozzon a tüntetésekbe, mielőtt “kitör a káosz” – írja az Euronews.
Az ilyen módosítások kibővítenék a meglévő törvénytervezetet, amely megerősíti a bűnüldöző szervek hatókörét. Ezen kívül illegálissá teszi, hogy az emberek épületekhez láncolják magukat, és maga is a tavaly elfogadott, ellentmondásos rendőrségi, bűnügyi, büntetés-végrehajtási és bírósági törvényre épül.
Sunak azzal védte a módosítást, hogy a tiltakozáshoz való jog “nem abszolút”, ugyanakkor elismerte, hogy ez a jog “demokráciájuk alapelve”. “Nem engedhetjük meg, hogy egy kis kisebbség által vezetett tiltakozások megzavarják az átlagemberek életét” – mondta a konzervatív miniszterelnök vasárnap késő este. “Ez elfogadhatatlan, és véget fogunk vetni ennek”.
Sunak új javaslatai a brit városokban, különösen Londonban zajló sztrájkhullám és gyűlések közepette születtek, amelyet egyesek az “elégedetlenség telének” neveztek el. A közszféra dolgozói és az éghajlatvédelmi aktivisták az utcára vonultak, hogy hangot adjanak a kormány politikájával szembeni rosszallásuknak, ez utóbbiak felelősek a különböző zavargásokért – nevezetesen az ország fővárosának fontos főútvonalainak lezárásáért.
Mark Rowley, a Metropolitan Police Service rendőrfőnöke támogatta a kormány tervét. Azt állította, hogy a javasolt új szabályok “egyértelműsége világosabb határt teremt a rendőrség számára, hogy érvényt szerezzen, amikor a tüntetések hatással vannak másokra, akik egyszerűen csak a törvényes tevékenységüket szeretnék végezni”.
A közrendről szóló törvényjavaslatot széles körben az Egyesült Királyság demokratikus jogai elleni drákói támadásként bélyegezték meg. Kritikusai elítélték, hogy a módosítás további olaj a tűzre, és potenciálisan a bűnüldözés túlkapásaihoz vezethet.
“A közrendről szóló törvényjavaslat már most is mélyen illiberális” – tweetelte Adam Wagner ügyvéd és emberi jogi szakértő. “Most a [kormány] még könnyebbé akarja tenni a rendőrség számára, hogy megakadályozza a tiltakozást – még ott is, ahol gyaníthatóan komoly zavargások lesznek”.
Wagner megjegyezte továbbá, hogy az ilyen új hatáskörök megnehezíthetik a rendőrség tevékenységét, mivel “politikai vitákba vonják be őket”. A kormány módosító indítványának konkrét szövege még nem került nyilvánosságra, mivel a közrendről szóló törvényjavaslat a Lordok Házában az utolsó parlamenti akadályhoz közeledik.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/16/a-nemet-rendorseg-tessekelte-el-greta-thunberget-a-tiltakozas-helyszinerol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?