Putyin durcáskodik: egy sor emberjogi egyezményt felmond az Európa Tanács negatív döntése miatt
A Navanij-ügy minden számára ismert: az orosz ellenzéki politikus elleni vádak, letartóztatása, állati körülmények között tartása, orvosi vizsgálat megtagadása miatt több alkalommal is elmarasztalták Moszkvát. Putyin elnök azonban az emberi méltóság tiszteletben tartása helyett újra olyant tett, ami méltatlan egy befolyásos ország vezetéséhez.
Az ET újra elmarasztalja Moszkvát
Marija Pejcinovic Buric, a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) főtitkára felszólította Oroszországot, hogy hajtsa végre az ET felügyelete alatt működő Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) azokat az ítéleteit, amelyeket Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus ügyében hozott.
Marija Pejcinovic Buric közleményében emlékeztetett arra, hogy kedden van a második évfordulója Alekszej Navalnij oroszországi bebörtönzésének.
Noha azóta – mint írta – az Európa Tanács Navalnij haladéktalan szabadon bocsátására szólított fel, az orosz ellenzéki politikus továbbra is börtönben van.
“Felszólítom az orosz hatóságokat, hogy haladéktalanul hajtsák végre az emberi jogi bíróság ítéleteit és az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának határozatait a Navalnij-üggyel kapcsolatban” – fogalmazott a főtitkár.
Egyúttal “mélységes aggodalmát” fejezte ki a Navalnijt érintő “rossz bánásmódról és kegyetlen fogva tartási körülményekről” szóló jelentések miatt, továbbá kiemelte, hogy az ilyen elbánás súlyos következményekkel jár az elítélt egészségére nézve. Marija Pejcinovic Buric arra is kérte az orosz hatóságokat, hogy azonnal biztosítsanak megfelelő orvosi ellátást Navalnij számára, és hozzátette: szorosan figyelemmel követi az ellenzéki politikus fogva tartásával kapcsolatos fejleményeket.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága 2021. február elején ideiglenes intézkedésként arra szólította fel Oroszországot, hogy azonnali hatállyal bocsássa szabadon Alekszej Navalnijt, aki a fogva tartásával kapcsolatos panaszaival fordult a strasbourgi bírósághoz. Az EJEB kizárólag kivételes esetekben rendel el ideiglenes intézkedéseket, akkor, ha azok hiányában a panaszosok visszafordíthatatlan károk kockázatával néznének szembe.
Putyin indítványozta egyebek között az ET alapokmánya hatályának megszüntetését Oroszországban
Törvényjavaslatban kezdeményezte kedden Vlagyimir Putyin elnök az orosz parlament alsóházánál az Oroszország és az Európa Tanács (ET) közötti nemzetközi megállapodások, köztük az ET alapokmánya, valamint a terrorizmus visszaszorításáról és az emberi jogok védelméről szóló európai egyezmények felmondását.
Az törvényjavaslat szerint az orosz ET-tagság 2022. március 16-i megszűnésével összefüggésben Oroszország vonatkozásában hatályát veszti az Európa Tanács 1949. május 5-i alapokmánya, az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló 1950. november 4-i egyezmény és a terrorizmus elleni küzdelemről szóló 1977. január 27-i európai egyezmény is. Az elnöki kezdeményezés összesen 21 dokumentum felmondását javasolja. Közéjük tartozik a helyi önkormányzatok 1985. október 15-i európai chartája és az 1996. május 3-i (felülvizsgált) európai szociális charta is. Megszűnik a tervek szerint több jegyzőkönyv oroszországi hatálya is.
Vlagyimir Putyin korábban Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettest nevezte ki hivatalos képviselőjének annak parlementi mérlegelésével kapcsolatban, hogy Moszkva felmondja-e az Európa Tanács Oroszországgal kapcsolatos nemzetközi szerződéseit. Oroszországnak az ET-ből 2022 márciusában történt kilépése nyomán a külügyminisztérium közölte, hogy “a NATO és az Európai Unió államai, visszaélve többségükkel az Európa Tanácsban, következetesen az oroszellenes politika eszközévé változtatják ezt a szervezetet, feladva az egyenlő párbeszédet és minden olyan elvet, amelyre ez a páneurópai struktúra épült”.
Az Európa Tanács az ukrajnai háború elindítását követően, 2022. február 25-én felfüggesztette Oroszország 1996. február 28-tól érvényes tagságát a szervezetben. Oroszország szeptember 16. óta nem tagja az Emberi Jogok Európai Egyezményének, mivel kilépett az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) joghatósága alól. Júniusban Vlagyimir Putyin aláírt egy törvényt, amely lehetővé teszi, hogy Oroszország ne hajtsa végre az EJEB 2022. március 15. után hozott ítéleteit.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/17/nagy-bajban-putyin-gyilkoloosztaga-nyugatra-dezertalt-a-wagner-csoport-egykori-parancsnoka/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban