Németország és Franciaország javítana a megtépázott szövetségükön
Franciaország és Németország vasárnap tárgyalásokat folytatott, hogy megpróbálják helyrehozni szövetségüket, amelyet többek között az ukrajnai orosz invázió tépázott meg.
Németország teljes kabinetje Párizsba utazott, hogy Európa biztonságáról, az energiáról és más kihívásokról tárgyaljon. A két fél megpróbálta áthidalni nézeteltéréseit, miközben mintegy 300 törvényhozó gyűlt össze a Sorbonne Egyetemen az Euronews szerint.
“Németországnak és Franciaországnak úttörővé kell válnia Európánk újjáépítésében”,
mondta Emmanuel Macron elnök a tekintélyes francia egyetemen tartott beszédében. A szomszédokat pedig “két léleknek egy testben” nevezte. A tárgyalás dátuma egybeesik az Európai Uniót megalapozó, a történelmi ellenségek között aláírt szerződés 60. évfordulójával.
‘Testvérpár’
Macron és német kollégája, Olaf Scholz két alkalommal tárgyalt az Élysée-palotában, először az energia- és gazdaságpolitikára összpontosítva, majd áttértek a védelemre. “A jövő, akárcsak a múlt, a két ország együttműködésén alapul” – mondta Scholz, aki a párost “az egyesült Európa mozdonyához” hasonlította.
Együtt képesek legyőzni “nézeteltéréseiket” – folytatta, hozzátéve, hogy a “francia-német mozdony” “halkan zakatol, és mindig át fogja alakítani a vitákat cselekvéssé”.
A pompa mögött azonban számos akadály van Berlin és Párizs között. A vasárnapi napirendi pontok között a Biden elnök inflációcsökkentő törvényére való európai válasz kidolgozása volt a legfontosabb. Biden terve szerint az elektromos autógyártóknak és más környezetbarát vállalkozásoknak nyújtanának hatalmas támogatásokat. Az USA és az EU közötti kereskedelmi háború lehetősége már hónapok óta fenyeget, mivel Brüsszel protekcionista és diszkriminatív jellegűnek nevezte a Washington által az amerikai iparnak ígért 356 milliárd eurós támogatást. Franciaország azt akarja, hogy Európa ellensúlyozza az általa tisztességtelennek tartott amerikai lépéseket.
Párizs azt szorgalmazza, hogy az EU lazítsa az állami támogatásokra vonatkozó szabályokat, hogy gyorsabbá tegye azok elosztását, egyszerűsítse a blokk beruházási támogatását, és hozzon létre egy uniós szuverén alapot a zöld iparágak fellendítésére. Berlin azonban óva int a protekcionizmustól.
Az ukrajnai háború
A szomszédok az Ukrajnának nyújtandó katonai segélyről is tárgyaltak – közölték francia és német tisztviselők. Eddig mindketten jelentős támogatást nyújtottak, de Kijev most nehéz harckocsikat és erősebb fegyvereket kér, mivel Oroszország fokozza offenzíváját. A stratégiai különbségek a háború során nyilvánvalóvá váltak, és Berlin jelenleg azért van tűz alatt, mert nem hajlandó Ukrajnának adni az áhított Leopard 2 harckocsikat.
Scholz a Sorbonne-on azt mondta, hogy Franciaország és Németország továbbra is “minden támogatást megad Ukrajnának, ameddig szükséges, amire csak szüksége van”.
“Vlagyimir Putyin imperializmusa nem fog győzni.”
További nézeteltérések vannak a kialakult energiaválság és a büntető infláció, valamint a jövőbeli katonai beruházások kezelésének kérdésében. A vasárnapi találkozó volt az első ilyen személyes közös kormányülés 2019 óta. Eredetileg októberre tervezték, de többször elhalasztották. A tisztviselők a Charles de Gaulle francia elnök és háborús vezető és Konrad Adenauer nyugatnémet kancellár által 1963. január 22-én aláírt Elysée-szerződés 60. évfordulóját ünnepelték.
Mind Macron, mind Scholz “szuverénebb” Európát sürgetett, amelyet a védelembe és az iparba történő nagyobb beruházásokkal érnének el.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/22/az-ukranok-nem-is-tul-burkoltan-a-nemetek-vallara-tettek-a-haboru-kimenetelenek-felelosseget/” ][/hm_embed]
Source: Euronews
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban