16 méteres Halottak Könyve tekercset találtak Egyiptomban
Száz év óta először fedeztek fel egy teljes “Halottak Könyve” papiruszt Szakkarában, Egyiptom legősibb temetőjében.
Régészek Egyiptomban egy 16 méter hosszú papiruszt fedeztek fel, amely a Halottak Könyvének részeit tartalmazza. A több mint kétezer éves dokumentumot egy koporsóban találták meg egy sírban, Dzsószer fáraó lépcsős piramisától délre, Szakkarában. A Halottak könyvében számos szöveg található, és az új lelet elemzése fényt deríthet az ókori egyiptomi temetkezési hagyományokra. A konzerválási munkálatok már befejeződtek, és a papiruszt arabra fordítják – olvasható a lefordított közleményben, amelyet a január 14-i Egyiptomi Régészek Napja alkalmából tartott esemény kapcsán tettek közzé, írja a Live Science.
A közlemény szerint ez az első teljes papirusz, amelyet több mint 100 év óta Szakkarában fedeztek fel – mondta Mosztafa Waziri, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára.
Dzsószer lépcsős piramisa a fáraó uralkodása alatt (i. e. 2630 és i. e. 2611 között) épült, és ez volt az első piramis, amelyet az egyiptomiak építettek. A lépcsős piramis körüli területet évezredeken át temetkezésre használták. Az újonnan talált papirusznak otthont adó koporsó ugyanis a késői korszakból (i. e. 712 és i. e. 332 között) származik – mondta Záhi Havássz, Egyiptom korábbi régiségügyi minisztere a Live Science-nek küldött e-mailben. Arról, hogy kié volt a papirusz, és hogy pontosan mikor készült, hamarosan közölni fogják az információkat – mondta Havássz.
Nem ez az első ilyen
A Halottak Könyve egy olyan szövegsorozat modernkori elnevezése, amelyről az egyiptomiak azt hitték, hogy többek között segít a halottaknak eligazodni az alvilágban. Az Újbirodalom idején (i. e. 1550 és i. e. 1070 között) széles körben használták.
Bár majdnem 16 méter hosszú, a Halottak Könyve papiruszainak más példái is ilyen hosszúak vagy hosszabbak. “Sok olyan kézirat van, amely hasonló hosszúságú lehetett. De az ókori Egyiptom vallási papiruszai eltérő hosszúságúak lehetnek” – mondta Foy Scalf, a Chicagói Egyetem kutatási archívumának vezetője. Scalf, aki nem vett részt a legutóbbi felfedezésben, megjegyezte, hogy vannak olyan Halottak Könyve-tekercsek, amelyek több mint 30 méter hosszúak.
A második papirusz
Úgy tűnik, ez a második papirusz, amely a Halottak Könyvéből származó szövegeket tartalmaz, és amelyet az elmúlt évben találtak Szakkarában. 2022-ben egy 4 méter hosszú, a Halottak Könyvéből származó szövegeket tartalmazó papirusztöredéket találtak, Teti fáraó (i. e. 2323 és i. e. 2291 között) piramisának közelében lévő sírgödörben. Rá volt írva a tulajdonosának, egy “Pwkhaef” nevű férfinak a neve.
Annak ellenére, hogy Teti fáraó piramisának közelében temették el, Pwkhaef évszázadokkal az uralkodó után élt. A temetkezési aknák, ahol ezt a papiruszt megtalálták, Egyiptom 18. és 19. dinasztiájából (i. e. 1550-től i. e. 1186-ig) származnak. De akkoriban népszerű gyakorlat volt Egyiptomban, hogy egy korábbi uralkodó piramisa mellé temetkezzenek.
A felfedezést a Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium egyiptomi régészekből álló csapata tette, amely egyelőre nem adott ki képeket az ősi dokumentumról. A közlemény szerint a papirusz hamarosan egy egyiptomi múzeumban kerül kiállításra.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/27/kepek-a-tortenelem-legfurabb-atomfegyvere/” ][/hm_embed]
Source: LiveScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
8 híresség, akik hihetetlen szerénységgel élnek hatalmas vagyonuk ellenére
Egyre közelebb a dodó feltámasztása
Mégsem épül meg az Új Nemzeti Galéria a Városligetben?
Az ősi piramisok Bosznia-Hercegovinában tényleg léteznek?
Helka és a Kelén: Két legendás balatoni hajó története
Ez a férfi 4 év alatt körbe gyalogolta világot 23 255 kilométert megtéve