Látványos videóban mutatják be a megújult nagycenki Széchenyi-kastélyt
A nagycenki Széchenyi-kastély végre régi fényében tündököl, és ezt most egy videó keretében megörökítették.
Az épület 1980-as években restaurálták utoljára, azonban a 2016-ban nemzeti emlékhellyé nyilvánított kastély-együttesben nem volt példa ilyen mértékű fejlesztésekre, mitn a mostani. A barokk épületegyüttesben az Öregkastély, a Széchenyi-szárny, a Virágház, a Pandúrházak, valamint a kastélypark újult meg, köszönhetően a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogramnak.
A Győr-Moson-Sopron megyében található pompás kastély hazánk egyik legnevezetesebb műemléke, hiszen a Széchenyi-családnak volt az otthona. Franz Anton építész tervei alapján 1741–1750 között épült fel az elsőrésze. Az eredetileg barokk stílusban megépült kastély többszöri átépítés után, Széchenyi István gróf halálnak idején nyerte el ma is látható arculatát. Ekkor fia, Béla befejezte a Virágházat és beépíttette a hátsó traktus rizalitközeit.
Gróf Széchenyi István is részben itt nevelkedett, akinek alkotásait a kastély emeletén számos dokumentum, tárgy modell és makett segíti megismerni. Miután átvette a birtokot 1820-ban, mintagazdaságot hozott létre, illetve a kastély egyes részeit 1834–1840 között Hild Ferdinánd soproni építésszel átépíttette és korszerűsíttette. Így kerülhetett az épületbve például abban a korban még ritka fürdőszobák és a vízöblítéses vécék.
Bár befejeződött a nagycenki Széchenyi-kastély megújulásának épület-kivitelezési szakasza, a további felújítás várhatóan még hosszú hónapokig eltart. Az átadás pontos dátumát még nem tudja fenntartó, de bíznak benne, hogy már ebben az évben újra látogatható lesz a nagyközönség által.
A Széchényi család emléke a kastély falain kívül is fellelhető, hiszen a nagycenki római katolikus temetőben található a Széchényi-mauzóleum, ami végső nyughelyéül szolgál a magyar történelem egyik legmeghatározóbb családjának. A mauzóleum jelenleg szintén zárva van.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/29/a-cseszneki-var-manoi/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső