Képek: valószínűleg a valaha volt legrégebbi múmiát tárták fel Egyiptomban
Régészek egy csoportja feltárta az Egyiptomban valaha felfedezett “legrégebbi” és “legteljesebb” múmiát – jelentette be csütörtökön az ásatás vezetője.
A régészek egy Hekashepes nevű férfi maradványainak vélt 4300 éves múmiára bukkantak egy Kairó melletti ókori sírban. A sírhely az ország ötödik és hatodik dinasztiájának idejéből származik – ami az i. e. 2500 és i. e. 2100 közötti időszakot ölelte fel – mondta Záhi Havássz, Egyiptom korábbi régiségügyi minisztere közleményében, számol be a Science Alert.
“Bedugtam a fejem, hogy megnézzem, mi van a szarkofág belsejében: egy férfi kiváló állapotú múmiája, amelyet több rétegnyi arany borított be.”
Az több évezredes múmiát egy 15 méteres járat végén találták meg az UNESCO Világörökség részét képező szakkarai nekropolisz lépcsős piramisa közelében. Szakkara, az “építészeti tervezés nagyszerű remekműve” Memphiszben, az ókori Egyiptom első fővárosában található. Havássz szerint több más “fontos régészeti felfedezés” is történt, többek között a királyi palota “titkok őrzője”, Meri és az Unas piramiskomplexumban élő pap, Khnum-djed-ef sírja. Számos istenségszobrot, amuletteket, a mindennapi élethez szükséges eszközöket és kőedényeket is feltártak.
“Ez a felfedezés azért olyan fontos, mert összeköti a királyokat a körülöttük élő emberekkel”,
mondta Ali Abu Deshish, az ásatási csapat másik régésze a BBC News szerint.
Mindez mindössze egy nappal azután történt, hogy egy másik régészcsoport egy másik ókori város, Luxor romjait fedezte fel Kairótól délre. Nem sokkal ezelőtt a tudósok CT-felvételek segítségével “digitálisan kicsomagolták” a 2300 éves “aranyifjú” múmiát. A felvételek új betekintést engedtek abba, hogy az ókori balzsamozók hogyan használtak értékes amuletteket a halottak védelmére. Az elmúlt években Egyiptomban számos jelentős régészeti felfedezés történt, amelyek az ország idegenforgalmi iparának fellendítése érdekében tett erőfeszítések részeként kerültek napvilágra.
A turizmus a 2011 óta tartó politikai zavargások, valamint a COVID-19 járvány miatti utazási korlátozások miatt szenvedett az országban.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/30/kamu-az-egesz-valojaban-sosem-sullyedt-el-a-titanic/” ][/hm_embed]
Source: Science Alert
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elrontjuk a gyerekeinket? A túl sok ajándék veszélyes hatásai
Hogyan szállíthatjuk haza szabályosan a karácsonyfát? Íme a hatóság tanácsai!
Évtizedek óta nem tudják megfejteni a tudósok az idegen növény fosszília rejtélyét
Trump beleállt az EU-ba: több amerikai olajat és gázt vásároljunk, vagy extra vámokkal fog büntet
Mit kezd Trump elnök a kínai kiberkémkedés fokozódásával?
Négy francia állampolgár szabadon engedése Burkina Fasóban: Marokkó királya közvetített