A Twitter segítségével menekült meg számtalan ember Törökországban a romok alól
A hétfőn Törökországot és Szíriát megrázó hajnali földrengés után több százezer segélykérő üzenet árasztotta el a közösségi média felületeit.
“Kérem, küldjenek segítséget, életben vagyunk, itt a címünk” – írta rengeteg túlélő, míg mások az üzeneteket a még mindig a romok alatt rekedtek nevében tettek közzé. A Statista online adatplatfom szerint 2022 januárjában 16,1 millióan használták a Twittert Törökországban, ezzel a hetedik legnagyobb ország a közösségi médiaplatform felhasználóit tekintve, számol be az Euronews.
Mire kora délután egy második erős földrengés érte ugyanazt a területet, török fejlesztők, programozók és online önkéntesek százai szerveződtek, hogy nyílt forráskódú projekteket hozzanak létre a közösségi médiaplatformok, például a Twitter és az Instagram adatainak felhasználásával.
“A katasztrófavédelemnek nem szabadna ennyire a magánszektorra támaszkodnia, de a válságkezelés hiányosságai miatt kénytelenek voltak ezt tenni” – mondta Sedat Kapanoglu, Törökország egyik legismertebb szoftverfejlesztője és az ‘Açık Yazılım Ağı’ (Open Software Network) csoport egyik támogatója, amely jelenleg több mint 21 000 önkéntest számlál a soraiban.
“Nem tudjuk, hány életet mentettünk meg”
Rengetegen panaszkodtak a közösségi médiában a kormány mentőszervezetének lassú reagálása miatt. Az afetharita.com később megosztotta adatait a civil szervezetekkel, hogy azok a megfelelő helyeken tudjanak keresést és mentést szervezni.
“Ezeket az adatokat az állami intézményekkel is meg lehet osztani, ha kérik” – mondja Furkan Kilic, a nyílt szoftverhálózat egyik fő fejlesztője. De azzal is tisztában van, hogy egy térkép önmagában nem menthet életeket. “Nem tudjuk, hogy hány életet mentett meg ez a térkép, a legtöbb, amit tehet, hogy megmutatja a mentőcsapatoknak a helyinformációkat.”
“Ezért nem gondoljuk, hogy helyes azt mondani, hogy megmentettünk ennyi, vagy annyi embert. A célunk, ahogy mindenki másnak is, hogy megpróbáljunk segíteni a rászoruló embereken, amennyire csak tőlünk telik.”
A török kormány szerdai döntése hitetlenkedést váltott ki a platform felhasználói körében. Ugyanis a kormány “dezinformációs aggályok” miatt ideiglenesen blokkolták a Twittert. Kapanoglu szerint a Twitterről adatokat gyűjtő és összeállító szoftvereket is megzavarta a lépés.
“A földrengés áldozatai, akiknek a telefonjukra volt telepítve a Twitter, ott hallatták hangjukat” – mondta.
“Azok segélykérései, akik nem használták a Twittert és nem rendelkeztek követőkkel, átkerültek a Twitterre és onnan váltak láthatóvá. Minden olyan mentési művelet, amely a Twittert használta, szünetelt, amíg a platform blokkolva volt.”
Amint a térkép már nem lesz hasznos a keresési és mentési erőfeszítések szempontjából, az adatokat átadják az illetékes intézményeknek, és eltávolítják a honlapról. Az önkéntes fejlesztőkből álló csapat azonban szívesen csiszolja képességeiket és folytatja a nyílt forráskódú projektek fejlesztését.
“A célunk az, hogy olyan rendszereket építsünk, amelyek bármilyen terhelés mellett működőképesek a civil szervezetek és az állami intézmények számára egy esetleges katasztrófa esetén, amelyet remélem, soha többé nem fogunk megtapasztalni, és soha többé nem lesz szükségünk a használatára” – mondta Kilic.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/12/hazatertek-a-hosok-tucatnyi-embereletet-mentett-meg-a-magyar-mentocsapat/” ][/hm_embed]
Source: Euronews
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van