Nem szabad alábecsülni a lengyeleket, hiszen sokszor megmutatták már a történelem során, hogy hihetetlen dolgokra is képesek. Lengyelország az Európai Unió berkein belül is nagynak számít és emellett még rendkívül növekedést is produkáltak a Szovjetunió felbomlása után. De vajon milyen esélyekkel fut neki Lengyelország a regionális nagyhatalmi státusznak?
A szovjetunió felbomlása után az első jelentős gazdasági növekedést a Európai Unióba való csatlakozás hozta el Lengyelországnak. 1990 óta az egy főre jutó GDP az országban megtízszereződött, 1700 dolláról 19 000 dollárra. A OECD szerint az évtized végére a lengyel háztartások gazdagabbá válhatnak, mint az Egyesült Királyság háztartásai.
Mitől különleges Lengyelország?
A tervgazdaságtól való elmozdulás után a lengyel gazdaság gyors ütemben fejlődött és ma is az egyik leggyorsabban fejlődő gazdaság az unióban. Ezenkívül Lengyelország sokkal rezisztensebbnek bizonyult válságok idején. A koronavírus járvány alatt a munkanélküliség alapból alacsonyan állt és alig emelkedett a járvány következtében fellépő gazdasági nehézségek hatására. Az ország GDP-je mindössze 3,5 százalékkal esett vissza, amely jóval kevesebb, mint az OECD átlaga 5,5 százalékkal.
Az ország növekedésének hátterében nagy szerepet játszottak az EU-s pénzek, hiszen Lengyelország kapta az egyik legtöbb pénzt a Kohéziós Alaptól. Földrajzi pozíciójából adódóan pedig az unió egyik kereskedő központjává is vált. A TLDR News EU szerint az EU-n belüli kereskedelem teszi ki a lengyel exportok 74 százalékát. Ezzel megegyezően az ország importjainak 67 százaléka származik szintén EU-n belüli kereskedelemből.
Ami viszont a gazdasági növekedésben talán a legnagyobb szerepet játssza az, hogy szerteágazó a lengyel gazdaság. Az mezőgazdaság mellett a hadipar, autóipar vagy a információ és kommunikáció technológia is jelentős szerepet játszanak. Sőt, még a kutatás és fejlesztési szektor is nagyon fontos és egyre csak növekvő szerepet tölt be, főleg a szoftverfejlesztés területén.
Mitől válhat nagyhatalommá?
A lengyel vezetés nem titkolt célja, hogy Európa legnagyobb hadseregét tudják felállítani. Ezt a védelmi kiadások növelésével kívánják elérni a GDP 4 százalékára emelve azt. Ez a kiadás növelés több nagyobb légi vállalatot is bevonzott, hogy gyárakat építsenek. A jól képzett munkaerő és a hatalmas mennyiségű külföldi befektetés jelentős növekedést hozhat a lengyel gazdaság számára Ilyen befektetések között van például a Northvolt 200 millió dolláros befektetése, amely Európa legnagyobb energia tároló egységét fogja létrehozni Gdansk városában. Ezzel együtt olyan vállalatok is hatalmas befektetésekkel érkeznek Lengyelországba mint a Microsoft vagy a Google.
A hatalmas növekedés következtében Lengyelország jó esélyekkel zárkózhat fel olyan országok mellé mint Németország vagy Franciaország. Természetesen nem lehet tudni, hogy mit hoz a jövő, de egyre többet beszélnek az ország növekvő szerepéről Európa színpadán. Ráadásul a lengyelek a jövő iparágaiban is remekül megtalálták a helyüket, így nem kizárt, hogy valóban a nagyok közt fognak nem sokára játszani.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/19/ez-lehet-a-vilag-legujabb-orszaga/” ][/hm_embed]
Source: TLDR News EU
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban