A napfogyatkozás már az ősidők óta fontos esemény az emberiség életében. Míg őseinknek mágikus jelentőséggel bírt vagy éppen a világvégét jelentette, addig nekünk csak egy látványos jelenség körülbelül minden 18 havonta. Azonban a napfogyatkozások sora egyszer véget fog érni és eljön az idő, amikor többé nem fogunk ehhez hasonló csodát látni. De mikorra várható a legutolsó teljes napfogyatkozás?
Akik már most attól rettegnek, hogy soha többé nem fognak napfogyatkozást látni, azokat megnyugtatjuk, hogy még a mi életünkben bőven lesz alkalom megcsodálni ezt az eseményt. Sőt, ami azt illeti még jó pár generáción át gyönyörködhetünk majd ebben a csodálatos jelenségben. Azonban minden jónak egyszer vége szakad. Mivel az égitestek keringési pályái folyamatosan változnak, így eljön az idő, amikor a Hold már nem lesz képes kitakarni a napot.
Mi okozza a napfogyatkozást?
Ahhoz, hogy megértsük miért fognak egyszer véget érni a napfogyatkozások, ahhoz előbb meg kell értenünk mi is történik napfogyatkozás közben. A Föld kering a Nap körül és a Hold kering a Föld körül. Ebben a bonyolult táncban előfordul, hogy a Hold a Föld és a Nap közötti vonalba kerül, kitakarva ezzel az utóbbit. Ugye az is világos, hogy a Nap alapból sokkal nagyobb, mint a Hold, csakhogy a Hold jóval közelebb van a Földhöz és így ki tudja takarni a Napot. Azonban a Hold folyamatosan távolodik. Az, hogy egyáltalán van lehetőség napfogyatkozásokra az totális véletlen és a Föld, Hold és a Nap távolsága határozza meg.
Ez a jelenség teljes véletlen és egyelőre nem lehet biztosan tudni, hogy más bolygókon mennyire gyakori ez a jelenség. Az biztos, hogy nagyon sok véletlen egybeesés volt, amelyek miatt ma lehetőségünk van napfogyatkozásokat látni. A Föld és a Nap távolsága, a Nap mérete, a Hold mérete, a Föld és a Hold távolsága és az, hogy a Hold pályája keresztezi a Föld és a Nap vonalát mind meghatározzák ezt a jelenséget.
Mikor lesz az utolsó?
Mivel a Hold folyamatosan távolodik a Földtől, emiatt egy bizonyos idő után többé már nem fogja tudni kitakarni a Napot. A Hold évente körülbelül 3,8 centiméterrel távolodik és a SciShow számításai alapján 23 000 kilométerrel kell távolodnia a Holdnak még, hogy többé ne tudja kitakarni a napot. Ez az jelenti, hogy már csak nagyjából 600 millió évünk napfogyatkozásokat nézni. Azonban ez még csak a kezdete a napfogyatkozások eltünedezésének.
Először csak szabálytalanabbá fog válni a napfogyatkozások ritmusa és a tudósok számításai alapján a legutolsó napfogyatkozásra körülbelül 1,2 milliárd év múlva fog sor kerülni. Szomorú lehet, hogy az utódaink majd egyszer a távoli jövőben már nem láthatják ezt a jelenséget, igazából nem valószínű, hogy nagyon szomorkodnának emiatt. Mire idáig eljutunk, addigra a Nap méretei is nőni fognak és a Föld felszíne túl meleg lesz ahhoz, hogy az élet megmaradjon rajta. Ebből kifolyólag kimondható, hogy amíg a Földön emberek élnek, addig bőven lesz lehetőségünk napfogyatkozásokat nézni.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/16/kepek-szenzacios-felfedezes-mutatja-mit-ettek-ittak-oseink-5000-eve/” ][/hm_embed]
Source: SciShow
itt tudod támogatni az oldalunkat