Epilepsziás rohamot kapott egy nő 2300 évvel ezelőtt, szöget ütöttek a fejébe
Egy új kutatás szerint egy fiatal nő különös arccal lefelé fordított temetése, akinek valószínűleg egy szöget ütöttek a koponyájába halála idején, több mint 2000 évvel ezelőtt Szardínián, az epilepsziával kapcsolatos ősi hiedelmek eredménye lehet.
Az arccal lefelé fordított maradványok arra utalhatnak, hogy az illető valamilyen betegségben szenvedett. Míg a nő koponyájába ütött szokatlan szög alakú lyuk egy olyan gyógymód eredménye lehet, amely az epilepszia másokra való átterjedését igyekezett megakadályozni. Legalábbis az akkori orvosi hiedelmek szerint, derül ki a Journal of Archaeological Science című folyóirat áprilisi számában megjelenő tanulmányból a Live Science szerint.
Az orvostudomány “csodája”
Az epilepsziáról ma már tudjuk, hogy olyan agyi betegség, amely nem terjedhet át más emberekre. De a nő halálának idején “az elképzelés az volt, hogy a betegség, amely megölte a sírban fekvő személyt, problémát jelenthet az egész közösség számára” – mondta a tanulmány társszerzője Dario D’Orlando, a szardíniai Cagliari Egyetem régésze és történésze.
A szokatlan temetkezést a Monte Luna nekropoliszban találták meg, egy dombon, amely Cagliaritól mintegy 30 kilométerre északra, Szardínia déli részén található. A temetkezési helyet először a punok használták az Kr. e. hatodik század után, és egészen az Kr. e. második századig használták.
Monte Luna nekropoliszát az 1970-es években tárták fel, és a legújabb tanulmány a sírról készült fényképeken és a nő csontvázának új vizsgálatán alapul. A sírban talált kerámiák arra utalnak, hogy a nőt a Kr. e. harmadik század utolsó évtizedében vagy a Kr. e. második század első évtizedeiben temették el. Egy olyan időszakban, amikor Szardínia, amely évszázadokon át a pun vagy föníciai kultúra központja volt, a Karthágó elleni első pun háború vége óta római uralom alatt volt.
A fiatal nő csontvázának új elemzése pedig megerősítette a korábbi becslést, miszerint a nő 18 és 22 év közötti volt, amikor meghalt.
Az is kiderült, hogy nem sokkal a halála előtt vagy a halála körül koponyasérülést szenvedett. A régészek kétféle sérülésre találtak bizonyítékot. Egy tompa erő okozta sérülésre, amely egy véletlen esés során – esetleg egy epilepsziás roham során – keletkezhetett, és egy éles erő okozta sérülésre, amely egy négyzet alakú lyuk formájában jelentkezett a koponyáján, és amely egy ókori római szög becsapódásának felel meg; ilyen szögeket több szardíniai régészeti lelőhelyen is találtak.
D’Orlando szerint az éles szög okozta sérülést a nő halála után okozhatták, hogy megakadályozzák az epilepszia vélt “fertőzését”.
Orvosi hiedelmek az ókori Szardínián
D’Orlando szerint az ilyen kezelés alapja az a görög hiedelem lehetett, hogy bizonyos betegségeket a “miazma” – a rossz levegő – okoz, amely akkoriban az egész Földközi-tenger térségében ismert volt.
Ugyanezt a gyógymódot írja le az Kr. u. első században Gaius Plinius Secundus római tábornok és természettörténész, aki az epilepsziás rohamban bekövetkezett haláleset után a testrészek leszögezését javasolta, hogy megakadályozza a betegség terjedését. D’Orlando felvetette, hogy a koponya leszögezésének ez a gyakorlata, és talán a nő arccal lefelé fordított szokatlan temetése is magyarázható a korban elterjedt hiedelmekkel.
Peter van Dommelen, a Brown Egyetem régésze, azt mondta, hogy a szardíniai kultúra a római uralom ellenére is határozottan pun kultúra maradt. “Kulturális értelemben, és különösen az olyan vidéki helyeken, mint ez itt, a sziget továbbra is pun maradt. Nincs okunk rokonságot keresni a római világgal – amit az emberek csináltak, azt teljes mértékben a pun hagyományok irányították.”
Van Dommelen nem hallott hasonló temetkezésekről Szardínián, de “kiváltképp érdekesnek találta.” “Illeszkedik egy szélesebb mintázatba, amelyet az egész világon és az egyes kultúrákban láthatunk”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/22/at-tudnank-loni-a-jupiter-belsejen/” ][/hm_embed]
Source: Live Science
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó