A Moldovában történtek után nem meglepő, hogy a moldovai lakosság fél az orosz beavatkozástól. A miniszterelnök lemondása után az orosz meg akartak próbáltak egy puccskísérletet végrehajtani, de sikertelenül. Végül az új miniszterelnök folytatta az elődje által megkezdett Európai Unió felé vezető utat. Azonban a történet nem ér itt véget.
A puccskísérletet követően Kisinyovban, a moldáv fővárosban oroszokat támogató tüntetések kezdődtek. Ezeket a tüntetéseket egy kis Moszkva-párti politikai párt támogatta. Maia Sandu, moldáv elnök találkozott Joe Biden, amerikai elnökkel Varsóban, ahol Biden megerősítette Sandut az Egyesült Államok támogatásáról. A feszültségek közepette Sandu nyíltan megvádolta Oroszországot a Moldovában uralkodó instabil helyzet kihasználásával. Moldova Ukrajna után a második leginkább sújtott ország, gyenge gazdasággal és kis népességgel.
Mit akar Putyin?
Putyin kedden visszavonta a 2012-es külügyi rendeletét, amely részben Moldova függetlenségéről szól — számolt be róla a CNN. Ezek után csütörtökön az orosz védelmi minisztérium megvádolta Ukrajnát azzal, hogy fegyveres támadást terveznek a moldovai oroszokat támogató lakosság ellen. Ehhez több bizonyítékot nem biztosított a minisztérium. Azonban a kijelentés figyelmességre int, mert 2014-ben hasonló fenyegetésekkel állt elő Oroszország a Krím-félsziget annektálása előtt.
A probléma, hogy Moldovának van szeparatista régiója a Dnyeszter Menti Köztársaság, amely de facto független államként funkcionál. A köztársaság évtizedeken át szállásolt el orosz katonákat. Eredetileg az orosz katonák a már jól megszokott “békefenntartás” jegyében érkeztek a területre Moldova függetlenségének kikiáltása után egy évvel. 1992 óta áll a helyzet, és a köztársaság a mai napig sem elismert nemzetközileg.
A háború során nem egy alkalommal hatoltak orosz rakéták Moldova légterébe. Már többször voltak rá utaló jelek, hogy Putyin be akarja vonni a háborúba Moldovát. Azonban az oroszok gyenge teljesítmény valamiféle megnyugvást hozott a moldovai lakosság számára.
Miért fontos Moldova?
Moldova védelmi minisztere továbbra is súlyosnak ítéli meg az országának a helyzetét. Ezzel együtt azt is kijelentette, hogy 2023-ban kelet felől biztosan várható egy új orosz offenzíva. Tekintettel arra, hogy Moldova nem NATO-tagállam, így ezeknek a fenyegetéseknek sokkal inkább ki van téve, mint más országok. Ha az oroszok a tavaszi offenzíva során délről is támadnak, akkor előfordulhat, hogy megint megpróbálkoznak Odessza elfoglalásával. Odesszából pedig már könnyen el tudják érni a Dnyeszter Menti Köztársaság területét. Moldovában gyakorlatilag van egy orosz bázis, amelyet jelenleg nem tudnak használatba venni kapcsolat híján.
Azt azonban fontos kiemelni, hogy Odessza bevétele már tavaly sem volt sikeres. A déli offenzíva kivitelezése túl nehéz feladat lenne az orosz hadsereg számára, így sokkal valószínűbb, hogy kelet fognak támadni. Ez már az orosz katonák megnövekedett számából is látszik Bahmut környékén. Ebből következik, hogy Moldova megtámadása a jelenlegi helyzetben elég szürreálisnak tűnik.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/25/a-volt-orosz-elnok-benyomulna-lengyelorszagba-is/” ][/hm_embed]
Source: CNN
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket