A valaha volt legnagyobb becsapódott aszteroida kétszer akkora volt, mint amely kiirtotta a dínókat
A Földbe valaha becsapódott legnagyobb aszteroida, amely mintegy 2 milliárd évvel ezelőtt érte el bolygónkat, még hatalmasabb lehetett, mint azt a tudósok korábban gondolták.
A Vredefort-kráter mérete alapján a kutatók nemrégiben úgy becsülték, hogy a hatalmas becsapódás helyén az aszteroida körülbelül kétszer olyan széles lehetett, mint az, amely kiirtotta az őslényeket, írja a Live Science. A kráter a mai Dél-Afrika területén található, amelyet a gigantikus űrszikla hagyott maga után.
A Johannesburgtól mintegy 120 kilométerre délnyugatra fekvő Vredefort-kráter átmérője jelenleg mintegy 159 kilométer, ami a Föld legnagyobb látható krátere. Ugyanakkor kisebb, mint a mexikói Yucatán-félsziget alatt eltemetett Chicxulub-kráter. Annak átmérője mintegy 180 km, és a dinoszauruszokat kiirtó aszteroida hagyta maga után a kréta időszak végén, mintegy 66 millió évvel ezelőtt.
A becsapódási kráterek azonban az idő múlásával lassan erodálódnak, ami miatt összezsugorodnak. A legfrissebb becslések szerint a Vredefort-kráter eredetileg 250-280 km átmérőjű volt, amikor 2 milliárd évvel ezelőtt kialakult. Ennek eredményeként a Vredefort-krátert tartják a Föld legnagyobb becsapódási kráterének, annak ellenére, hogy ma kisebb, mint a Chicxulub-kráter.
Hihetetlen erők
Korábban a tudósok úgy gondolták, hogy a Vredefort-kráter eredetileg sokkal kisebb volt, körülbelül 172 km széles. Becslések alapján a kutatók korábban kiszámították, hogy a becsapódásért felelős aszteroida átmérője körülbelül 15 km lehetett, és körülbelül 53 900 km/h sebességgel ütközött a Földnek. Egy új tanulmányban azonban a tudósok újra átvizsgálták a kráter méréseit, és új betekintést nyertek a hatalmas űrszikla méreteibe.
A Journal of Geophysical Research című folyóiratban augusztus 8-án megjelent tanulmányban a kutatók újraszámították a Vredefort aszteroida méretét. Megállapították, hogy a pusztító űrszikla valószínűleg 20-25 km átmérőjű, és 72 000 és 90 000 km/h közötti sebességgel haladhatott, amikor bolygónkba csapódott.
“A Földön található legnagyobb becsapódási struktúra megértése kritikus jelentőségű. Ugyanis lehetővé teszi a kutatók számára, hogy pontosabb geológiai modelleket alkossanak,” mondta a tanulmány vezető szerzője, Natalie Allen, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem Fizikai és Csillagászati Tanszékének doktorjelöltje egy nyilatkozatban. A becsapódások méretének pontosabb előrejelzése más kráterekre is fényt deríthet a Földön és az egész Naprendszerben, tette hozzá.
A méret a lényeg
A múltban a tudósok nehezen tudták meghatározni a Vredefort-kráter eredeti méretét, mivel az elmúlt 2 milliárd év során erodálódott.
“Ahhoz, hogy megértsük, hogyan hat az erózió az olyan ősi becsapódási kráterekre, mint a Vredefort, képzeljük el, hogy folyamatosan levágjuk egy tál peremét”, mondta Roger Gibson, a dél-afrikai Witwatersrand Egyetem szerkezeti geológusa a NASA Föld-megfigyelőközpontjának. “Ha vízszintesen, fokozatosan átvágnánk a tálat, azt látnánk, hogy a tál átmérője minden egyes levágott szeletnél csökkenne”.
A Vredefort becsapódási struktúra természetes eróziója mellett a kráter egyes részeinek tetején újabb sziklaalakzatok alakultak ki. Ennek eredményeként a kráter eredeti szerkezetének nagy részét teljesen elfedték a fiatalabb kőzetek. A kráter magasított peremének ma pedig már csak kis szakaszai láthatók, így még nehezebb megmondani, mekkora volt egykor a kráter.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/27/elhagyhatja-e-valaha-a-hold-fold-koruli-palyajat/” ][/hm_embed]
Source: Live Science
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon