Új moai szobor került elő a Húsvét-szigeten
Egy új moai, a Húsvét-sziget ikonikus szobra került elő egy vulkánkráterben lévő száraz lagúna medréből – közölte a szigeten található helyszínt kezelő őslakos közösség.
“Ez a moai nagy lehetőségeket rejt magában a tudományos és természeti tanulmányok szempontjából. Egy igazán egyedülálló felfedezés, mivel ez az első alkalom, hogy egy moait egy lagúnában fedeztek fel a Rano Raraku kráterben” – áll a Ma’u Henua őslakos közösség keddi közleményében a Science Alert szerint.
A szobrot február 21-én találta meg három chilei egyetem önkéntesekből álló csapata, akik a Rano Raraku vulkán kráterében lévő lápvidék helyreállítását célzó projektben működtek együtt. A Chile nyugati partjaitól mintegy 3500 kilométerre fekvő, Rapa Nui néven is ismert sziget októberi erdőtűzében több moai is elszenesedett.
“Ez a moai egy lagúna közepén van, amely 2018-ban kezdett kiszáradni” – mondta az AFP-nek Ninoska Avareipua Huki Cuadros, a Rapa Nui Nemzeti Parkot – ahol a vulkán található – kezelő Ma’u Henua őslakos közösség igazgatója. “Az az érdekes, hogy legalább az elmúlt 200 vagy 300 évben a lagúna három méter mély volt. Ez azt jelenti, hogy ennyi idő alatt egyetlen ember sem hagyhatta ott a moait” – mondta Huki, aki egyben a mocsár helyreállításában együttműködő nemzeti erdészeti vállalat helyi kirendeltségének tartományi vezetője is.
A moaik jellegzetes, monolitikus, hosszúkás arcú, láb nélküli, faragott kőfigurák, amelyeket többnyire a Rano Raraku vulkán tufájából bányásztak. Ez a moai 1,6 méter magas, és az oldalára fekve találták meg. “Teljes szobor, felismerhető vonásokkal” – áll a Ma’u Henua közleményében. Hozzátették, hogy a csoport anyagi támogatást keres a felfedezés alaposabb tanulmányozására.
Huki azonban azt mondta, hogy “nem tervezik a moai eltávolítását onnan, ahol van”. “Megkérdeztük az egész Rapa Nui közösséget, hogy mit akarnak tenni a moaival, és a legidősebb emberek azt akarják, hogy ott maradjon” – tette hozzá.
A Rano Raraku vulkán és szobrai az UNESCO világörökség része. A Húsvét-szigetet sokáig polinéz népek lakták, mielőtt Chile 1888-ban annektálta volna.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/02/kepek-hallatlan-barbarsaggal-pusztitottak-el-erdelyben-egy-osi-sirt/” ][/hm_embed]
Source: Science Alert
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ
Kísértetek a mélyben: A Budavári Labirintus sötét titkai
A világ leghosszabb folyójának titka, amely még ma is zavarba ejti a tudósokat
Kik voltak a történelem leghosszabb ideig regnáló pápái?
Majdnem leolvadt az orosz tengeralattjáró magja, mert elfelejtették befizetni a villanyszámlát
Az Új Üzbegisztán: A zöld fejlődés útja