Odin, az istenek királya legkorábbi említése egy dániai kincsesládában található
A legrégebbi ismert, Odin északi istent említő feliratot egy arany medálon találták Dániában. A medál a Kr. u. ötödik századból származhat.
Egy Dániában nemrégiben feltárt arany medálon található a legkorábbi ismert felirat, amelyen Odin északi isten szerepel. A régészek úgy vélik, hogy a medál – amelyet brakteátának neveznek, és vékony, pecsételt aranyból készült – a Kr. u. ötödik századból származik. Így 150 évvel idősebb, mint az eddigi legrégebbi ismert, az északi mitológiát említő lelet.
“Ez az első alkalom a világtörténelemben, hogy Odin nevét említik” – mondta Lisbeth Imer, a Dán Nemzeti Múzeum runológusa és írásszakértője a Live Science-nek. “Ez azt jelenti, hogy az északi mitológia most már egészen az ötödik század elejéig visszanyúlva datálható”. A felirat rúnáknak nevezett betűkkel azt mondja: “Ő Odin embere”, és a név “Jaga” vagy “Jagaz” az óskandináv/óészaki nyelv egy korai formájában. Úgy gondolják, hogy a felirat a tulajdonosára, egy vaskori törzsfőnökre vagy királyra utal. A férfi az istent felmenőjének tekinthette.
“Úgy gondolom, hogy a megfogalmazás a központi motívumra utal, amely egy lovas férfit ábrázol. Ő a helyi mágnás vagy király lehetett. A férfi az istenek királyának és a királyok istenének, Odinnak a leszármazottjának mutatja magát” – mondta Imer. “Más irodalmi bizonyítékaink is vannak arra, hogy a királyok szerették magukat az istenek leszármazottaiként bemutatni”.
Imer és kollégája, Krister Vasshus nyelvész több mint egy évet töltött a brakteáton található rovásírásos felirat megfejtésével. Az érem egy lenyűgöző aranykincs része volt, amelyet 2021-ben tártak fel a dániai Jyllandiában. Imer és kollégája, Krister Vasshus nyelvész több mint egy évet töltött a brakteáton található rovásírásos felirat megfejtésével. Az érem egy lenyűgöző aranykincs része volt, amelyet 2021-ben tártak fel a dániai Jyllandiában. A lelet közel egy kilogramm aranyat tartalmazott, és egy közeli város után “Vindelevi kincs” néven vált ismertté.
Óészaki istenek
Az északi mitológiában Odin volt az istenek királya, a halál, a bölcsesség, a mágia és a rúnák istene, valamint az istenek és a halandók “mindenható atyja”. Bár az északi panteonban több tucat istenség szerepelt, Odin egyike volt a három fő istennek, akit az északi vallásban Thor és Frey mellett imádtak. Odint gyakran csak egy szemmel ábrázolják. A legenda szerint kivájta az egyik szemét, hogy páratlan tudásra tegyen szert. Ő a germán Wotan isten és az angolszász Woden isten északi formája is, bár mindkettőjüknek két szeme volt.
Imer szerint a rovásfelirat idősebbnek tűnt, mint a medál többi része. Ez valószínűleg azért lehetséges, mert ez egy szent felirat volt, amelyet megérintettek, hogy “erőt nyerjenek”. “Ez egy olyan időszak volt, amikor a vallás jobban beépült a mindennapi életbe” – mondta. “A társadalom vezetői voltak felelősek a kultikus tevékenységekért és a rituálék elvégzéséért, hogy fenntartsák az istenekkel való jó kapcsolatot”.
Az apró rúnákat azonban nehéz értelmezni. A szavak szóközök nélkül futnak egymásba, illetve az “Odin” nevet “Wodnas”-nak írják, nem pedig a szokásos “Wodinas” formában – valószínűleg azért, mert az északi nyelv egy korai, régi-skandinávnak (proto-norvég) nevezett formájával íródott, mondta Imer.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/10/1000-evvel-a-romaiak-elott-mar-a-bronzkorban-is-edzettek-acelt/” ][/hm_embed]
Source: Live Science
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk
Rendkívüli: Több tízezer utas járatát törölték, budapesti járatokat is érint a francia sztrájk