Újratárgyalják a leghosszabb ideje halálraítélt férfi ügyét
Egy japán bíróság újratárgyalást engedélyezett a világ leghosszabb ideje halálraítélt férfijának -, akit egy négytagú család majdnem hat évtizeddel ezelőtti meggyilkolásáért akasztásra ítéltek.
A tokiói legfelsőbb bíróság hétfőn úgy döntött, hogy a 87 éves Hakamada Ivaót újra bíróság elé kell állítani a bűncselekmény miatt. A kampányolók szerint ez a döntés egy “lépés az igazságszolgáltatás felé”. Hakamadát 1968-ban ítélték el a gyilkosságokért, és 45 évet töltött a halálsoron, mielőtt 2014-ben új bizonyítékok alapján szabadon engedték. Szabadulása idején ő volt a világ leghosszabb ideig halálraítélt halálraítéltje, számol be a Guardian.
Az egykori bokszoló kezdetben beismerte a gyilkosságokat, de később visszavonta vallomását, és a kétéves tárgyalás során végig kitartott ártatlansága mellett. Halálos ítéletét 1980-ban véglegesítették. Hakamada ügyvédei a hétfői ítélet után “újratárgyalást!” feliratú transzparenseket bontottak ki. Testvére, Hideko megkönnyebbülését fejezte ki, hogy az évtizedek óta tartó nyomásgyakorlás sikerrel járt.
“57 évet vártam erre a napra, és most elérkezett” – mondta a 90 éves nő, aki azért kampányolt, hogy bebizonyítsa öccse ártatlanságát. “Végre lekerült a teher a vállamról”.
Japán, az USA mellett az egyetlen G7-ország, amely alkalmazza a halálbüntetést, nemzetközi bírálatokat váltott ki a “titkos” kivégzések miatt. A kampányolók Hakamada esetét felhasználva a japán hatóságokat azzal vádolják, hogy a foglyokat őrületbe kergetik, és “kegyetlen, embertelen és megalázó” bánásmódnak vetik alá.
Tényleg kényszerből vallotta magát bűnösnek?
A halálraítélteket csak a kivégzésük reggelén értesítik, ráadásul a családjukat általában csak a kivégzés után tájékoztatják. Hakamada állítólag a halálsoron töltött ideje nagy részét magánzárkában töltötte. A halálbüntetést ellenző csoportok üdvözölték a legfelsőbb bíróság döntését, és azt mondták, hogy a perújrafelvételt addig kell lefolytatni, amíg Hakamada, aki már rossz egészségi állapotban van, még részt tud venni a tárgyalásokon.
“Ez az ítélet egy régóta esedékes esélyt jelent arra, hogy igazságot szolgáltassunk Hakamada Ivao számára, aki több mint fél évszázadot töltött halálra ítélve, annak ellenére, hogy az őt elítélő per nyilvánvalóan igazságtalan volt” – mondta Nakagava Hideaki, az Amnesty International Japan igazgatója.
“Hakamada elítélése egy kényszerített “vallomáson” alapult, és komoly kétségek merültek fel az ellene felhasznált egyéb bizonyítékokkal kapcsolatban. Mégis, 87 éves korában még mindig nem kapott lehetőséget arra, hogy megtámadja az ítéletet, amely miatt élete nagy részét a bitófa árnyékában kellett leélnie. Most, hogy a tokiói legfelsőbb bíróság elismerte Hakamada jogát a tisztességes eljáráshoz, amelyet több mint 50 évvel ezelőtt megtagadtak tőle, elengedhetetlen, hogy az ügyészek ezt lehetővé tegyék.”
Hakamada egy miszo-gyártó cég alkalmazottja volt, amikor 1966-ban letartóztatták, mert állítólag kirabolta és meggyilkolta a cég ügyvezető igazgatóját, feleségét és két tizenéves gyermeküket. Az áldozatokat halálra késelték, és a Japán középső részén, Sizuokában lévő házukat felgyújtották.
Hakamada, aki 2014 óta humanitárius okokból “ideiglenes szabadlábon” van, kezdetben tagadta a vádakat, de később beismerő vallomást tett, majd azt állította, hogy a rendőrség megfenyegette és bántalmazta őt a 20 napos kihallgatás során. A sizuokai kerületi bíróság 2014-ben újratárgyalást engedélyezett. A bíróság szerint a nyomozók bizonyítékokat hamisíthattak, miután a DNS-vizsgálatok bebizonyították, hogy a több ruhadarabon talált vér nem Hakamadaé volt.
A tokiói legfelsőbb bíróság azonban négy évvel később hatályon kívül helyezte ezt az ítéletet. Az ügyet a legfelsőbb bírósághoz küldték, amely 2020-ban arra kötelezte a legfelsőbb bíróságot, hogy vizsgálja felül a döntését.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/12/uj-miniszterelnoke-van-kinanak-akinek-komoly-kihivasokkal-kell-szembeneznie/” ][/hm_embed]
Source: The Guardian
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?