Így képzelték el a maják a világvégét?
A maja naptár évszázadok óta összezavarja az embereket. Az ősi népcsoport 2012. december 21-ére jósolta az apokalipszist, ez azonban elmaradt. 2012 a megjósolt világvégén kívül is sok nagy eseményt tartogatott az emberiség számára. 102 évesen meghalt Magányos George, az óriásteknős, aki alfajának egyetlen példánya volt. A NASA Curiosity marsjárója leszállt a Marsra. A világvége pedig valahogy mégsem következett be. De mégis milyen víziójuk volt a majáknak az apokalipszisről?
Valójában semmilyen. Az ősi mezoamerikai civilizáció nem tett ilyen előrejelzést. A régészeti leletek arra utalnak, hogy a maják valójában arra számítottak, hogy a világ a végtelenségig fennmarad. A naptáruk azonban 2012 végén egy nagy ciklus végére ért, ami a modern kor téves értelmezéséhez vezetett a világ végével kapcsolatban – írja az IFL Science.
A maja naptár vége
A maják tapasztalt időmérők voltak. Hozzánk hasonlóan ismétlődő időszakokra osztották az idő múlását. Ahelyett azonban, hogy évszázadokban és évezredekben számoltak volna, a maja naptár két egymásba kapcsolódó rendszerből állt, a 365 napos Haabból és a 260 napos Tzolkinból.
A modern birodalmi mértékegységek a maja naptárban egyszerre követték mindkét időszámítást. Ezek pedig végül 52 évenként összehangolódtak. Az események ennél hosszabb időre történő ütemezése tehát nem volt lehetséges, ezért a maják kidolgozták az úgynevezett ‘hosszú számlálási’ naptárat is.
Minden egyes ‘hosszú számlálás’ 5 126 évből állt, és 13 egyenlő, nagyjából 394 éves szakaszra, úgynevezett Bak’tunokra oszlott. A maják az előző hosszú számlálást i. e. 3114. augusztus 11-én kezdték el számolni. Ez azt jelenti, hogy a ciklus 13. Bak’tunja 2012. december 21-én ért volna véget.
Könyv egy téves értelmezésről
A mi időszámítási rendszereinkhez hasonlóan a hosszú számlálás végét azonnal követte a következő számlálás kezdete. A régészeti feljegyzések nem utalnak arra, hogy a maják azt várták volna, hogy az idő megáll, amikor egy adott ciklus lezárul. Jose Arguelles író azonban 1987-ben megjelentetett egy könyvet, amelyben a maja naptárat tévesen úgy értelmezte, mint visszaszámlálás a világvégéig. Ezzel világszerte a maja apokalipszis elmélete iránti rajongást váltotta ki.
A dátum közeledtével Oroszországban az emberek annyira aggódtak a közelgő globális kihalás miatt, hogy a rendkívüli helyzetek minisztere kénytelen volt nyilatkozatot kiadni, amelyben mindenkit nyugalomra intett. Eközben a franciaországi Bugarach faluban a hatóságok közbeléptek, hogy megakadályozzák a hegyre gyülekező tömegeket. Egyesek egy idegen űrhajó érkezését várták, hogy az megmentse őket.
Mire számítottak a maják?
A maják abszolút arra számítottak, hogy egy új Bak’tun kezdődik, amikor az előző véget ér. Egyetlen fennmaradt leletükben sem szerepel utalás az ítéletnapra, a bolygó összeomlására, és idegen megmentőkre sem. Nem volt kétségük afelől, hogy a nap 2012. december 22-én a szokásos módon fog felkelni.
Szerencsére a kutatók épp időben találtak egyértelmű bizonyítékot az élet fennmaradására, hogy megnyugtassák az embereket. 2012 májusában a guatemalai Xultunban a régészek feltárták a valaha felfedezett legrégebbi és legteljesebb maja csillagászati táblázatokat. Ezek a naptárak legalább 7000 évre nyúltak a jövőbe, ami azt jelzi, hogy a maják nem 2012-nél hagyták abba a számolást.
Mint minden más maja időszámítási rendszer, az újonnan felfedezett naptárak is valószínűleg olyan ciklusokat képviselnek, amelyek a végtelenségig ismétlődnek. Tehát az ősi civilizáció, amely leginkább az apokaliptikus jóslatok szinonimája, valójában úgy gondolta, hogy a világnak soha nem lesz vége.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/16/itt-vannak-europa-reg-elsullyedt-civilizacioi-es-igy-fogjuk-oket-felkutatni/” ][/hm_embed]
Source: IFL Science
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről
Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?
Ausztria meghosszabbítja a határellenőrzést a magyar határnál