Az emberiség nem tud elvonatkoztatni az elsüllyedt helyek gondolatától. Atlantisz történetét mindenki ismeri, de számtalan más hasonló történet is napvilágot látott a múltban. Ilyen volt Lemúria elveszett kontinense is, amely valójában sosem létezett. Azonban egy ideig segített a tudósoknak megérteni a világot, és annyira nem is jártak messze az igazságtól.
A 19.században elterjedt egy legenda, miszerint létezett egy Lemúria nevű kontinens. A nevét a makikról kapta, akik Madagaszkárt szigetét népesítik be. Ezek a makik fellelhetőek még Indiában, azonban Afrikából és a Közel-Keletről hiányoznak. Ezt a rejtélyt próbálták megoldani az akkori kutatók. Vajon hogyan tudtak átjutni az Indiai-óceánon ezek a furcsa kis élőlények.
Lemúria története
Az IFLScience cikkéből kiderül, hogy az ötlet egy Philip Lutley Sclater nevű brit zoológushoz vezethető vissza. 1864-ben megírta a Madagaszkár emlősei című kutatását, amelyet egyből publikált is. Sclater is felfigyelt az afrikai makihiányra, ezért azzal a hipotézissel állt elő, hogy Madagaszkár és India egy nagy kontinens részei voltak egyszer. Ugye ma már ez az ötlet nem túl meglepő, sőt tudjuk, hogy ez így is volt. Azonban akkoriban még a lemeztektonika felfedezés előtt ez az elképzelés felfoghatatlannak tűnt. Ekkoriban még a kontinensvándorlás gondolata ismeretlen volt.
Tekintve, hogy az akkori kutatók még a kontinenseket állandónak hitték, így Madagaszkár és India nem válhatott ketté. Kellett lennie egy földhídnak, amely összekötött a világ ezen két részét. Lemúria gondolata rengeteg kutatót megihletett. 1868-ban Ernst Haeckel írásában azzal érvelt, hogy az emberiség nem Afrikából, hanem Ázsiából ered és a legközelebbi rokonaink a délkelet-ázsiai főemlősök. Az elmélete szerint az ember ősei Lemúrián keresztül vándoroltak Afrikába és a “hiányzó láncszem” az elveszett kontinensen keresendő.
Jelena Blavatszkaja hasonlóan furcsa ötlettel állt elő. A 19.századi látó úgy gondolta, hogy az emberiség 7 rasszból ered, ebből az egyik Atlantiszról származott, a másik Lemúriáról.
Hogyan kerültek Indiába makik?
Na de akkor hogyan is kerültek makik Indiába? Ugye szóba került már a lemeztektonika, amely felfedezésével rájött az emberiség, hogy a kontinensek nagyon lassan, de vándorolnak. Mint később kiderült Afrika és India egy ponton valóban egy kontinenst alkotott, sőt az egész világon csak egy kontinens volt, még pedig Pangea. A Pangea szépen lassan elkezdett szétválni, és ebből jöttek létre a ma ismert kontinensek. India és Madagaszkár mindössze 70 millió éve váltak el egymástól, és így a makik egy része Ázsia felé vette az útját, míg a többiek maradtak Madagaszkáron.
Egy 2017-es kutatás megállapította, hogy valóban volt egy elveszett kontinens, bár sokkal kisebb, mint azt hinnénk. Amikor India, Afrika és Ausztrália szétvált egy mikrokontinens leszakadt Madagaszkár szigetéről. Mára már csak Mauritius szigete látható ebből a kontinensből.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/18/megtalaltak-az-eddigi-legkorabbi-foldbe-csapodott-meteorit-bizonyitekat/” ][/hm_embed]
Source: IFLScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történt az első hálaadáson valójában?
Ez az egyetlen, univerzálisan érthető szó, amely globálisan megjelenik
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat