Egy nap krumpliból épülhetnek a Mars városai
Brit tudósok egy új típusú betont fejlesztettek ki, amelyet egy nap talán a Naprendszer más részein is felhasználhatnak települések építésére. A burgonyakeményítő és a Mars vagy a Hold porát szimuláló anyag kombinálásával a hagyományos betonnál sokkal erősebb anyagot hoztak létre.
Az IFLScience szerint a marsi porból készült úgynevezett “StarCrete” (az angol csillag és beton szavak összerántása) 72 megapascal (MPa) nyomószilárdsággal rendelkezik, ami több mint kétszerese a hagyományos betonnak. Amikor az anyagot a Hold hamisított porával készítették, még erősebb lett, elérte a 91 Mpa-t.
A Manchesteri Egyetem csapata azon dolgozott, hogyan lehetne a Holdon és a Marson helyi erőforrásokból betont készíteni, amihez csak nagyon kevés, a Földről hozott plusz anyagra lenne szükség. Korábbi munkájuk során kimutatták, hogy az űrhajósok vérének vagy vizeletének felhasználásával beton készíthető. A jövő felfedezői érdekében most áttértek a burgonyára.
Egyre közelebb a Mars meghódítása?
“Mivel keményítőt fogunk előállítani az űrhajósok számára élelmiszerként, ezért logikus, hogy ezt tekintsük kötőanyagnak az emberi vér helyett” – mondta a projekt vezetője, Dr. Aled Roberts, a Future Biomanufacturing Research Hub kutatója egy nyilatkozatban.
“Emellett a jelenlegi építési technológiáknak még sokéves fejlesztésre van szükségük, és jelentős energiát, valamint további nehéz feldolgozó berendezéseket igényelnek, ami mind-mind növeli a misszió költségeit és összetettségét. A StarCrete-nek ezekre nincs szüksége, így leegyszerűsíti a küldetést, olcsóbbá és megvalósíthatóbbá teszi azt.”
Ez azonban nem az egyetlen szempont. “Ráadásul, az űrhajósok valószínűleg nem akarnak olyan házakban lakni, amelyek vérből és vizeletből készültek”, tette hozzá.
Van még valami, amit az emberi test termel, ami talán még erősebbé teszi. A magnézium-klorid, a könnyben található só. De nem kell szó szerint venni, hogy az épületek az űrutazók véréből, verejtékéből és könnyeiből fognak épülni. A magnézium-klorid ugyanis általában megtalálható a Mars felszínén.
A csapat becslése szerint 25 kilogramm szárított burgonyakeményítőre van szükség 213 tégla elkészítéséhez. Ha egy átlagos három hálószobás házat építenének, akkor ennek körülbelül 35-szörösére lenne szükség. Roberts és csapata létrehozta a DeakinBio nevű startupot, hogy a StarCrete-et ne csak az űr számára fejlesszék tovább, hanem a Földön is felhasználhatóvá tegyék, mivel a beton zöldebb alternatívája lehet.
Ennek a mindenütt jelenlévő anyagnak az előállítása a szén-dioxid-kibocsátás 8 százalékáért felelős. Ez az előállításához szükséges magas hőmérsékletnek köszönhető. A StarCrete hagyományos sütőben vagy akár mikrohullámú sütőben is elkészíthető, így energiatakarékosabbá válik.
A tanulmány az Open Engineering című folyóiratban jelent meg.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/22/sokkal-gyakrabban-csapodik-pusztito-meretu-aszteroida-a-foldbe-mint-gondoltuk/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon