Kazahsztáni választások: több választási lehetőség, de továbbra is korlátozott részvétel
A március 19-i kazahsztáni parlamenti választások nagyobb lehetőséget kínáltak a választóknak, bár az alapvető szabadságjogok gyakorlása és a részvétel továbbra is korlátozott. Ezt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) és az EBESZ Parlamenti Közgyűlésének nemzetközi megfigyelői állapították meg március 20-án Asztanában.
Nyilatkozatuk szerint az alkotmány közelmúltbeli jogszabály-módosításai az ODIHR több korábbi ajánlását is figyelembe vették – írja az Astana Times. Többek között azt, hogy a Mazsiliszben, a kazah parlament alsóházában minden helyet közvetlenül választanak, lehetővé teszik az önjelöltek indulását a választásokon, enyhítik a pártbejegyzésre vonatkozó követelményeket, és hétről öt százalékra csökkentik a politikai pártok választási küszöbét a kamarába való bejutáshoz.
A békés gyülekezés, a véleménynyilvánítás és a média alapvető szabadságával kapcsolatos ajánlásokat azonban még nem hajtották végre. A nyilatkozat szerint a jogi keret további módosítására van szükség ahhoz, hogy megfelelő alapot biztosítsanak a demokratikus választások lebonyolításához.
“A demokrácia olyan folyamat, amely állandó figyelmet és elkötelezettséget igényel. Megállapítottunk néhány üdvözlendő javulást, többek között a választási törvényekkel kapcsolatban, de Kazahsztán csak akkor fogja elérni a demokratikus fejlődésre vonatkozó kinyilvánított politikai célját, ha folytatódnak a mélyreható reformok” – mondta Irene Charalambides, az EBESZ különleges koordinátora és a rövid távú megfigyelők vezetője.
“Különösen az alapvető szabadságjogok védelmére kell nagyobb figyelmet fordítani. Leginkább a korlátozó médiatér és a korlátozott kampánytér nem felelt meg a jelöltek törekvéseinek” – tette hozzá Charalambides.
A misszió a jelöltek általános kampányát aktívnak és szabadnak értékelte. A pártok programjai és üzenetei a társadalmi és gazdasági kérdések széles körével foglalkoztak, de általában támogatták az elnök reformprogramját.
A kampány dinamikusabb volt, és nagyobb elkötelezettséget generált a főbb városokban zajló többségi választásokon, valamint az interneten, mivel néhány önjelölt jelölt alternatív programokat kínált.
Három televíziós vita szolgált platformként a pártok számára, hogy ismertessék álláspontjukat. A legtöbb televíziós csatorna méltányos, de csak felületes tudósítást nyújtott a politikai pártok kampánytevékenységéről egy közös híradóban – jegyezték meg a megfigyelők.
A megfigyelők szerint ez, valamint a korlátozott hír-, oknyomozó és elemzői tudósítások nem könnyítették meg a választók tájékozott döntését.
A közelmúltbeli változások, az önjelölt jelöltek indulásának lehetőségét az egyéni választókerületekben, valamint a politikai pártok felülvizsgált bejegyzési követelményeit, mégis megnövelték a politikai lehetőségek körét.
“A megnövekedett verseny, különösen az önjelölt jelöltek esetében, jelentős fejlemény” – mondta Reinhold Lopatka, az EBESZ Parlamenti Közgyűlés küldöttségének vezetője. “Jogi és gyakorlati akadályok azonban továbbra is hátráltatják az egyenlők közötti teljesen nyílt versenyt. A jövőben fontos lesz az egyes szavazóhelyiségekre vonatkozó eredmények közzététele a nagyobb átláthatóság és a közbizalom érdekében.”
“A választási előkészületeket a bizottság hatékonyan levezényelte, és a szavazás zökkenőmentesen zajlott” – tette hozzá Eoghan Murphy, az EBESZ/ODIHR választási megfigyelő missziójának vezetője.
A CEC rendszeresen tartott élőben közvetített üléseket, és határozatait azonnal közzétette. Kiterjedt és átfogó választói tájékoztató kampányt folytatott kazah és orosz nyelven. A nyilatkozat szerint számos üdvözlendő kezdeményezést hajtottak végre a fogyatékkal élők választási folyamathoz való hozzáférésének megkönnyítése érdekében.
A megfigyelők kiemelték a jogi keret és a jogorvoslati lehetőségek javulását is, amelyek biztosítják a jelöltek jogait. Ezek több, a misszió által megfigyelt, a jelöltállítással és -bejegyzéssel kapcsolatos esetben hatékonynak bizonyultak, és helyreállították a jogosult jelöltek jogait.
“A törvény előírja a viták ésszerű határidőn belüli rendezését. A panaszokat és fellebbezéseket elektronikus rendszeren keresztül lehet benyújtani a bizottságokhoz és a bíróságokhoz, a bírósági üléseken pedig online lehet részt venni, ami megkönnyíti a hozzáférést” – olvasható a jelentésben.
A misszió szerint a megfigyelők akkreditációja széleskörű volt, a nemrégiben módosított választási törvény pedig először vezetett be hivatalos akkreditációs eljárást a polgári megfigyelők számára. Ez előírja, hogy egy hazai szervezetnek a választási megfigyelést az alapszabály szerinti tevékenységei közé kell sorolnia.
A Központi Választási Bizottság szerint a választáson részt vevő hét párt közül hat kapott annyi szavazatot, amennyivel átlépte az öt százalékos küszöböt, és így mandátumot szerzett a Mazsiliszben. Az Amanat párt a szavazatok 53,9 százalékával szerzett többséget, az Auyl Népi Hazafias Demokrata Párt 10,9 százalékot, a Respublica párt 8,59 százalékot, az Aq Jol Demokrata Párt 8,41 százalékot, a Kazahsztáni Néppárt 6,8 százalékot, a Nemzeti Szociáldemokrata Párt 5,2 százalékot kapott.
A 29 egyéni választókerületben 22 helyet az Amanat által indított jelöltek szereztek meg, míg hetet önjelöltek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/16/kazahsztan-egy-uj-korszak-hajnalan/” ][/hm_embed]
Source: The Astana Times
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe