Kazahsztáni választások: több választási lehetőség, de továbbra is korlátozott részvétel
A március 19-i kazahsztáni parlamenti választások nagyobb lehetőséget kínáltak a választóknak, bár az alapvető szabadságjogok gyakorlása és a részvétel továbbra is korlátozott. Ezt az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának (ODIHR) és az EBESZ Parlamenti Közgyűlésének nemzetközi megfigyelői állapították meg március 20-án Asztanában.
Nyilatkozatuk szerint az alkotmány közelmúltbeli jogszabály-módosításai az ODIHR több korábbi ajánlását is figyelembe vették – írja az Astana Times. Többek között azt, hogy a Mazsiliszben, a kazah parlament alsóházában minden helyet közvetlenül választanak, lehetővé teszik az önjelöltek indulását a választásokon, enyhítik a pártbejegyzésre vonatkozó követelményeket, és hétről öt százalékra csökkentik a politikai pártok választási küszöbét a kamarába való bejutáshoz.
A békés gyülekezés, a véleménynyilvánítás és a média alapvető szabadságával kapcsolatos ajánlásokat azonban még nem hajtották végre. A nyilatkozat szerint a jogi keret további módosítására van szükség ahhoz, hogy megfelelő alapot biztosítsanak a demokratikus választások lebonyolításához.
“A demokrácia olyan folyamat, amely állandó figyelmet és elkötelezettséget igényel. Megállapítottunk néhány üdvözlendő javulást, többek között a választási törvényekkel kapcsolatban, de Kazahsztán csak akkor fogja elérni a demokratikus fejlődésre vonatkozó kinyilvánított politikai célját, ha folytatódnak a mélyreható reformok” – mondta Irene Charalambides, az EBESZ különleges koordinátora és a rövid távú megfigyelők vezetője.
“Különösen az alapvető szabadságjogok védelmére kell nagyobb figyelmet fordítani. Leginkább a korlátozó médiatér és a korlátozott kampánytér nem felelt meg a jelöltek törekvéseinek” – tette hozzá Charalambides.
A misszió a jelöltek általános kampányát aktívnak és szabadnak értékelte. A pártok programjai és üzenetei a társadalmi és gazdasági kérdések széles körével foglalkoztak, de általában támogatták az elnök reformprogramját.
A kampány dinamikusabb volt, és nagyobb elkötelezettséget generált a főbb városokban zajló többségi választásokon, valamint az interneten, mivel néhány önjelölt jelölt alternatív programokat kínált.
Három televíziós vita szolgált platformként a pártok számára, hogy ismertessék álláspontjukat. A legtöbb televíziós csatorna méltányos, de csak felületes tudósítást nyújtott a politikai pártok kampánytevékenységéről egy közös híradóban – jegyezték meg a megfigyelők.
A megfigyelők szerint ez, valamint a korlátozott hír-, oknyomozó és elemzői tudósítások nem könnyítették meg a választók tájékozott döntését.
A közelmúltbeli változások, az önjelölt jelöltek indulásának lehetőségét az egyéni választókerületekben, valamint a politikai pártok felülvizsgált bejegyzési követelményeit, mégis megnövelték a politikai lehetőségek körét.
“A megnövekedett verseny, különösen az önjelölt jelöltek esetében, jelentős fejlemény” – mondta Reinhold Lopatka, az EBESZ Parlamenti Közgyűlés küldöttségének vezetője. “Jogi és gyakorlati akadályok azonban továbbra is hátráltatják az egyenlők közötti teljesen nyílt versenyt. A jövőben fontos lesz az egyes szavazóhelyiségekre vonatkozó eredmények közzététele a nagyobb átláthatóság és a közbizalom érdekében.”
“A választási előkészületeket a bizottság hatékonyan levezényelte, és a szavazás zökkenőmentesen zajlott” – tette hozzá Eoghan Murphy, az EBESZ/ODIHR választási megfigyelő missziójának vezetője.
A CEC rendszeresen tartott élőben közvetített üléseket, és határozatait azonnal közzétette. Kiterjedt és átfogó választói tájékoztató kampányt folytatott kazah és orosz nyelven. A nyilatkozat szerint számos üdvözlendő kezdeményezést hajtottak végre a fogyatékkal élők választási folyamathoz való hozzáférésének megkönnyítése érdekében.
A megfigyelők kiemelték a jogi keret és a jogorvoslati lehetőségek javulását is, amelyek biztosítják a jelöltek jogait. Ezek több, a misszió által megfigyelt, a jelöltállítással és -bejegyzéssel kapcsolatos esetben hatékonynak bizonyultak, és helyreállították a jogosult jelöltek jogait.
“A törvény előírja a viták ésszerű határidőn belüli rendezését. A panaszokat és fellebbezéseket elektronikus rendszeren keresztül lehet benyújtani a bizottságokhoz és a bíróságokhoz, a bírósági üléseken pedig online lehet részt venni, ami megkönnyíti a hozzáférést” – olvasható a jelentésben.
A misszió szerint a megfigyelők akkreditációja széleskörű volt, a nemrégiben módosított választási törvény pedig először vezetett be hivatalos akkreditációs eljárást a polgári megfigyelők számára. Ez előírja, hogy egy hazai szervezetnek a választási megfigyelést az alapszabály szerinti tevékenységei közé kell sorolnia.
A Központi Választási Bizottság szerint a választáson részt vevő hét párt közül hat kapott annyi szavazatot, amennyivel átlépte az öt százalékos küszöböt, és így mandátumot szerzett a Mazsiliszben. Az Amanat párt a szavazatok 53,9 százalékával szerzett többséget, az Auyl Népi Hazafias Demokrata Párt 10,9 százalékot, a Respublica párt 8,59 százalékot, az Aq Jol Demokrata Párt 8,41 százalékot, a Kazahsztáni Néppárt 6,8 százalékot, a Nemzeti Szociáldemokrata Párt 5,2 százalékot kapott.
A 29 egyéni választókerületben 22 helyet az Amanat által indított jelöltek szereztek meg, míg hetet önjelöltek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/16/kazahsztan-egy-uj-korszak-hajnalan/” ][/hm_embed]
Source: The Astana Times
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett