2200 éves állatövi festmények látták meg újra a napvilágot Egyiptomban
Egy restaurálási projekt során ősi egyiptomi állatövi festmények és feliratok kerültek elő az Eszna templomban.
A 2200 éves dél-egyiptomi Eszna templom tetejét és falait díszítő gyönyörű állatövi festményekre bukkantak egy restaurálási projekt során. A projekt alatt két évezrednyi koszt, kormot és madárürüléket takarítanak el – jelentették be a kutatók március 20-án.
A restaurátorok aprólékosan megtisztították a zodiákus műalkotásokat, amelyek közül sokat a templom mennyezetére festettek. A restaurált képek között szerepelnek a Jupiter, a Szaturnusz és a Mars bolygók ábrázolásai, valamint a csillagok és csillagképek ábrái, amelyeket az ókori egyiptomiak az idő mérésére használtak – áll a kutatók közleményében. A csapat kígyókat, krokodilokat és hibrid lényeket ábrázoló ősi képeket is restaurált, például egy kosfejű kígyót – írja a Live Science.
Bár a zodiákus és a templom néhány más képének létezése már korábban is ismert volt a kutatók előtt, a tisztítás és a konzerválás lehetővé tette, hogy a műalkotásokat részletesebben megismerjük. A restaurálási munkálatok során korábban ismeretlen feliratokra is fény derült, mondta a Live Science-nek Christian Leitz, a csapat társvezetője, a németországi Tübingeni Egyetem egyiptológus professzora.
“Maga a zodiákus a babiloni csillagászat része, és Egyiptomban csak a ptolemaioszi időkben jelent meg” – mondta Leitz a közleményben. A Ptolemaioszok Nagy Sándor egyik tábornokától származó uralkodó dinasztia voltak, akik Kr. e. 304 és Kr. e. 30 között uralkodtak Egyiptomban – magyarázta Leitz. Az ókori görögök lehettek azok, akik a zodiákust Egyiptomban bevezették.
Bevezetése után az állatöv népszerűvé vált az ókori Egyiptomban. “A zodiákust használták a magánsírok és szarkofágok díszítésére, és nagy jelentőséggel bírt az asztrológiai szövegekben, például a kerámiacserepekre felírt horoszkópokban” – mondta Daniel von Recklinghausen, a Tübingeni Egyetem kutatója a közleményben.
Bár kevés ókori egyiptomi templomon ábrázoltak állatöveket, egy jól ismert példa erre egy denderai templom, amelyen az állatöv öt bolygó képeivel együtt szerepel – mondta Leitz a Live Science-nek. Az Esznában használt állatöv hasonló a ma használt állatövhöz, tette hozzá Leitz. “Nincs különbség, eltekintve a jelek bizonyos ábrázolásaitól” – jegyezte meg.
A csapat által közzétett fotók alapján egyértelmű, hogy a képek sokkal jobban láthatóak, mint a restaurálás előtt – mondta a Live Science-nek küldött e-mailben Juan Antonio Belmonte Avilés, a spanyolországi Kanári-szigeteki Asztrofizikai Intézet (IAC) csillagásza, aki kiterjedt kutatásokat végzett az ókori Egyiptom csillagászatáról. “Meg kell várnunk, amíg még többet publikálnak, hogy pontosan meg tudjuk mondani, mennyi új információval szolgált a tisztítás” – mondta Avilés, aki nem vett részt a restaurálásban.
Leitz elmondta, hogy a csapat jelenleg elemzi az új feliratokat. Az Eszna templom Luxortól (az ókori Théba) 60 kilométerre délre található – olvasható a közleményben.
Nyitóképünk illusztráció. A feltárt festmények és feliratok képeit a Live Science cikkében tekinthetik meg.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/22/egy-nap-krumplibol-epulhetnek-a-mars-varosai/” ][/hm_embed]
Source: Live Science
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit