Az elmúlt 6 év legerősebb napvihara csapódott a Földbe
Az erőteljes napvihar miatt olyan déli területeken is látható a sarki fény, mint Colorado és Új-Mexikó.
Az elmúlt közel hat évben történt legerősebb napvihar csapott le ma (március 24-én) a Földre, de furcsa módon az űridőjárás-előrejelzők nem látták előre, számol be a Space.com.
A geomágneses vihar az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) által az űridőjárási események súlyosságának értékelésére használt ötfokozatú skálán a G4-es fokozatot érte el. A vihar váratlan hevessége nem csupán sarki fényeket tett láthatóvá az Egyesült Államokban egészen Új-Mexikóig, hanem arra is kényszerítette a Rocket Lab űrhajózási vállalatot, hogy 90 perccel elhalasszon egy kilövést.
A geomágneses viharok a Föld mágneses mezejének zavarai, amelyeket a koronakidobódások (CME) – a Nap légköréből kilövellő nagy plazma- és mágneses mező-kilökődések – anyagai okoznak. Kiderült, hogy ezt a bizonyos geomágneses vihart egy “lopakodó” CME váltotta ki, amelyet meglehetősen nehéz észlelni.
A NOAA Országos Űrmeteorológiai Szolgálata eredetileg március 22-én “geomágneses vihar figyelést” hirdetett, amely március 23-25-én lépett volna életbe, és március 24-én közepes G2 vihar volt várható. Az előrejelzők tehát nem értek teljesen váratlanul, azonban nem számítottak G4-es erősségű viharra.
A NOAA csak március 23-én, magyarországi idő szerint csütörtökön 23:41-kor emelte a figyelmeztetést súlyos G4-es viharra, miután az előrejelzettnél erősebb G3-as vihar 11:04-kor G4-es viharrá fokozódott.
Seeing the Northern lights #auroraborealis on a flight from LA to PHX is CRAZY. That’s so far south. 🤯 tonight was wild. pic.twitter.com/s9OuuzyKVb
— Dakota Snider (@dakotasnider) March 24, 2023
Tamitha Skov amerikai űridőjárás-előrejelző a Space.com-nak küldött e-mailben elmagyarázta, hogy az űridőjárás-előrejelző közösség miért tévedett ennyire a legutóbbi viharral kapcsolatban.
“Ezek a szinte láthatatlan viharok sokkal lassabban indulnak el, mint a kitörő koronakidobódások. Nagyon nehéz megfigyelni, ahogyan elhagyják a Nap felszínét speciális képzés nélkül” – mondta, hozzátéve, hogy a lopakodó CME-ket más, sűrűbb, a Napból kiinduló struktúrák is “álcázhatják”, ami megnehezíti a megfigyelésüket.
“Ezért okozzák az olyan “problémás geomágneses viharokat”, mint a mostani G4-es szintű vihar”. Skov folytatta.
Ezekről a lopakodó napviharokról többet megtudhat Skov legújabb YouTube-videójában, amelyben részletesebben ismerteti az űridőjárási eseményeket.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/23/a-pentagon-tisztviseloje-szerint-idegen-anyahajo-figyel-minket-a-naprendszerbol/” ][/hm_embed]
Source: Space.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje