Kína és Oroszország múltja messzire nyúlik vissza. Ez a kapcsolat legalább annyira barátságos, mint amennyire turbulens. A két ország több egyezményt is kötött már egymással, de ennek ellenére nem egyszer kerültek összetűzésbe. Ma sem más a helyzet, azonban most Kína áll jobb pozícióban.
2022. február 4-én Putyin és Hszi találkoztak, mindössze pár héttel az invázió előtt. A két ország vezetője bejelentette, hogy barátságuk “határtalan”, de ez a jelenlegi viszonyokban egyáltalán nem látszik. Peking legalább annyira távolságtartó Moszkvával szemben, mint amennyire barátságos. Kína az összes Oroszországgal kapcsolatos ügyben tartózkodott, ezzel nem ítélte el az orosz cselekedeteket, és nem is támogatta azokat. Ezenfelül, mióta a háború elég rosszul áll, a kínai tisztviselők még a “határtalan” jelzőt is elhagyták a bejelentéseikből — számolt be róla TLDR News EU.
Bár a kereskedelem a két ország között 49 milliárd dollárról 113 milliárdra ugrott, Kína továbbra sem biztosít az oroszok számára fegyvereket. Kétségtelen, hogy itt is trükköznek a felek, hiszen privát cégek mindkét oldalon kereskedtek már golyóállómellényekkel, gépfegyverekkel, illetve drónokkal, de hivatalosan a két ország közt nincs ilyesfajta együttműködés. Sőt, Kínából Ukrajnába is kerültek már drónok, úgyhogy egyértelmű, hogy Kína mindkét oldalra játszik. Ezenkívül a legrosszabb, ami Kínából Oroszországba jutott, azok kettős felhasználású árucikkek, amelyeket elméletben lehet katonai célokra is használni.
Mit akar Kína?
Kínának több terve is van, amelyet ezekben a turbulens időkben meg akar valósítani. Illetve több oka is van annak, hogy Kína miért nem állt Oroszország oldalára.
- A háború kezdetén, több kínai tisztviselő is megerősítette, hogy Hszi nem tudott az orosz invázióról. Ha ez valóban igaz, akkor nem csoda, hogy Peking meglehetősen távolságtartó Oroszországgal szemben.
- Kína ki akarja használni a jelenlegi helyzetet, hogy megosztottságot teremtsen Európa és az Egyesült Államok között. Az USA-val szemben Európa közel sem annyira ellenszenves Kínával. Ha Kína Oroszországot kezdené támogatni, akkor az csak még jobban összerántaná a nyugati országokat.
- Beszállni a háborúba teljesen logikátlan lenne, főleg az orosz hadsereg teljesítményét látva. Ukrajna semmilyen szempontból sem megfelelő helyszín egy proxyháború kivitelezésére.
- Kína Oroszországot alárendelt szerepbe fogja helyezni előbb vagy utóbb. Tekintve, hogy Oroszország nem tud sehova sem olajat, sem földgázt szállítani olyan mennyiségekben, mint Kínába, így nincs választási lehetőség. Ha Moszkva pénzt akar, akkor kénytelen eladni ezeket a nyersanyagokat, amelyek az orosz gazdaság alapját képzik, de lehetőségek hiányában Kína az egyetlen partner. Ezt a lehetőséget Peking tökéletesen ki tudja használni, hiszen lévén ő az egyetlen partner, így bőven áron alul képes megvenni az orosz termékeket.
Ezeket figyelembe véve, Kína a globális gazdasági nehézségeket akarja enyhíteni, hogy ezzel javítsa saját helyzetét. Illetve, ha sikerülne a béketárgyalásokat is levezényelnie, akkor egy diplomáciai nagyhatalommá válhatna.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/24/ukrajna-a-haboru-ellenere-is-visszaszoritotta-a-korrupciot-az-europa-tanacs-szerint/” ][/hm_embed]
Source: TLDR News EU
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű