Így nézne ki Putyin letartóztatása
Putyin az Ukrajna elleni inváziójának közepette globálisan törvényen kívülivé vált. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) azzal vádolja, hogy illegálisan deportált gyerekeket Ukrajnából Oroszországba.
Tíz nap telt el azóta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt globálisan törvényen kívülivé nyilvánították. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) március 17-én elfogatóparancsot adott ki ellene. Azzal vádolja Putyint, hogy háborús bűnöket követett el Ukrajna teljes körű megszállása során. Azóta a bíróság néhány tagállama mérlegelte, hogy őrizetbe vennék-e Putyint, és átadnák-e a hágai bíróságnak -írja a Newsweek.
Nem világos, hogy Putyint valaha is teljes mértékben felelősségre fogják-e vonni az ukrán gyermekek illegális deportálásának felügyelete miatt. Amennyiben azonban belép az ICC tagállamainak területére, azok jogilag kötelesek végrehajtani a Putyin és a gyermekek jogaiért felelős orosz elnöki biztos, Maria Lvova-Belova ellen kiadott elfogatóparancsot.
Szégyen, megaláztatás, halál
Azonban nem ez lehet az egyetlen kockázat Putyin számára a letartóztatási parancsot követően, mivel a bel- és külföldi ellenségek által okozott szégyen, megaláztatás vagy akár halál is fenyegetheti.
Az ICC valamennyi államának – beleértve az EU valamennyi tagját, a legtöbb afrikai államot, Kuba és Nicaragua kivételével valamennyi latin- és dél-amerikai államot, sőt még Tádzsikisztánt is – jogilag kötelessége letartóztatni Putyint, ha valaha is beteszi a lábát a területükre – állapította meg a Center for European Policy Analysis (CEPA).
Míg több NATO-tagállam, köztük Németország és az Egyesült Államok megerősítette, hogy betartja a Putyin ellen kiadott elfogatóparancsot, Magyarország, amely szintén tagja a katonai szövetségnek, bejelentette, hogy nem tartóztatná le az orosz elnököt, ha belépne az országba.
Vlad Mihnenko, Kelet-Európa posztkommunista átalakulásának szakértője a Newsweek-nek nyilatkozva úgy véli, hogy Putyint letartóztathatják és a hágai bíróság elé állíthatják, ha eltávolítják a kormány éléről, vagy ha az orosz elitek letartóztatják, hogy kiszorítsák a hatalomból.
“Mivel a Kreml egyrészt paranoiás Putyin biztonsága miatt, másrészt pedig úgy véli, hogy az USA irányítja a világot, Putyin nem fogja betenni a lábát egy ICC-tagállam területére se, hogy elkerülje a kínos helyzeteket” – mondta Mihnenko. Hozzátette, hogy Putyin valószínűleg nem kockáztatja meg, hogy a tádzsikisztáni Dusanbéba vagy Dél-Afrikába menjen.
“És ha Putyin mégis megkockáztatja, hogy meglátogatja az ICC tagállamait, és “bajba kerül”, akkor az annak az eredménye lehet, hogy a szilovikok (az orosz üzletemberek és vezetők elit csoportja) letartóztatják őt, “hogy megszabaduljanak tőle” – mondta Mihnenko. “Könnyen elő lehetne varázsolni egy helyettest, aki még azt is megígérhetné, hogy “megbosszulja” a kedves vezető elvesztését, de csak a show kedvéért” – mondta.
Putyin csak egy átlagos diktátor
Borisz Bondarev, egy volt orosz diplomata, aki tavaly nyilvánosan lemondott az ukrajnai invázió miatt, szintén azt mondta a Newsweeknek a múlt hónapban, hogy Putyin leváltható, és hogy végül lemondásra kényszerülhet, ha elveszíti az Ukrajna elleni háborút.
“Putyin leváltható. Nem egy szuperhős. Nincsenek szuperképességei. Csak egy átlagos diktátor” – mondta Bondarev.
“Tekintettel Putyin kiterjedt kapcsolataira Európa-szerte, és arra, amit potenciálisan elmondhat a bíráknak a korrupcióról és a Moszkva és a nagy nyugati fővárosok közötti kétes ügyletekről, nagy lesz az ösztönzés, hogy elhallgattassák őt Hága előtt” – mondta Mihnenko.
Amellett, hogy fennáll a veszélye annak, hogy Putyint az orosz elit átadja, bajba kerülhet pusztán azzal, hogy más országokba látogat, még akkor is, ha azok barátságosak az orosz rezsimmel, és nem kérik a letartóztatását.
Mihnenko szerint az ICC elfogatóparancsa “rendkívül sebezhetővé” és “megalázottá” tette Putyint Oroszországban.
“Ezért van az, hogy a Kreml TV nagyon elcsendesedett” – mondta. “Nem akarják, hogy az egyszerű oroszok egy mondatban hallják Putyint, letartóztatást, elfogatóparancsot, mert ez lerombolja a “rosszfiú” imidzsét, [és] egyszerű bűnözőnek, harmadik világbeli despotának tünteti fel.”
A letartóztatás felérne egy hadüzenettel
Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök azt mondta, hogy ha a német hatóságok megpróbálnák letartóztatni az orosz elnököt a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa alapján, az hadüzenet lenne.
Németország az Egyesült Államokkal együtt a NATO 30 tagjának egyike, így Medvegyev figyelmeztetése azt sugallja, hogy bármilyen letartóztatás háborúba sodorná a katonai szövetséget Oroszországgal, ami kirobbanthatná a harmadik világháborút. A Newsweek megkeresésére az ICC azt mondta: “A bíróság nem kommentálja az állítólagos politikai nyilatkozatokat”.
Olga Lautman, a CEPA főmunkatársa megjegyezte, hogy Medvegyev és más Kreml-tisztviselők és propagandisták több fenyegetést is megfogalmaztak az ICC tagállamai ellen, de ezek valószínűleg alaptalannak bizonyulnának.
“Abban az esetben, ha Putyint egy ICC-tagállam letartóztatná, nem hiszem, hogy Oroszország bármit is tenne” – mondta a Newsweeknek. Hozzátette, hogy ez függhet a tagállamtól és attól, hogy Oroszországnak milyen befolyása van rá.
“Ha Németországról vagy bármely NATO-államról lenne szó, Oroszország nem lépne fel, mert teljesen tisztában van azzal, hogy nem áll készen közvetlen konfrontációra a NATO-val”.
Hozzátette: “Putyin gyáva, és nem hiszem, hogy Oroszországon kívülre merészkedne, és kockáztatná a letartóztatást”. Lautman megjegyzéseihez csatlakozott Olekszandr Moszkalenko, a CEPA ösztöndíjasa, aki a Newsweeknek azt mondta, hogy Medvegyev “hisztériakeltésének” “nincs jogi alapja”.
“Ez olyan, mintha megfenyegetnénk egy rendőrt, akit a bíróság arra utasított, hogy jöjjön és hozzon be egy személyt a bírósági tárgyalásra. Ebben az esetben semmi személyes nincs az állam fellépésében – megkapta a parancsot, köteles együttműködni, és együttműködik” – mondta Moszkalenko.
- Ez is érdekelhet: Nem lesz katonai szövetség Oroszország és Kína között
Ukrajnával sem bír, a NATO-val hogyan tudna?
Hozzátette, hogy ha Oroszország nem ért egyet a végzéssel, akkor a Nemzetközi Büntetőbírósághoz kell fordulnia, bár nincs jogi mechanizmus a végzés visszavonására.
“Ilyen mechanizmus akkor létezik, ha a letartóztatási parancsot egy másik állam adta ki, akkor az ügyet az ENSZ Nemzetközi Bírósága előtt lehet kezdeményezni. De a Nemzetközi Bíróság csak akkor tárgyalja az ügyeket, ha a felek államok, az ICC pedig biztosan nem az” – mondta.
Moszkalenko szerint Putyin letartóztatása valószínűleg nem fog szélesebb körű háborút okozni, “bár a kérdés nem jogi, hanem politikai”. “Sok háborút minden ok nélkül indítottak el. Az én gondolkodásom szerint, ha Oroszország elnöke Hollandiában letartóztatásban van, fizikailag nem lesz képes részt venni a hadüzenettel kapcsolatos rutineljárásokban. Ráadásul minden NATO-ország elleni fellépés a NATO közös válaszát jelenti”.
Hozzátette: “Mint mindannyian láttuk, Oroszország még Ukrajnával sem képes megbirkózni, nemhogy a NATO-val”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/27/orosz-musorvezeto-oroszorszag-nem-letezne-atombomba-nelkul-video/” ][/hm_embed]
Source: Newsweek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a 110 éves néni felfedte a hosszú élet bámulatos titkát!
Páratlan Munkácsy-kiállítás nyílik Budapesten
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli