Sokunkban él kétség afelől, hogy az emberek képesek lesznek-e egyáltalán más bolygókon élni. A Naprendszer még egészen elérhető, na de mi van a Naprendszeren kívüli bolygókkal? Egy dolog belakni a Marsot, de vajon képes lesz az emberiség elhagyni szűkös kis naprendszerét, amelyet otthonának nevez?
Elon Musk már többször megmondta, hogy 2050-re szeretne egy legalább egymillió fős várost látni a Mars felszínén. Ennek elérésére van még körülbelül 27 évünk. Vajon elég lesz? Bátor kijelentés ez ahhoz képest, hogy még nem járt ember a Mars felszínén, de már egyből Budapest lakosságának felét fel kéne költöztetni oda.
A kolonizálás kérdése leginkább a gyarmatosítandó bolygótól függ. A LiveScience szerint a Mars esetében évtizedekről beszélni nem annyira szürreális — mondta Serkan Saydam az Ausztrál Űrmérnöki Központ igazgatóhelyettese. Szerinte már 2050-re lehetséges egy Mars kolónia létrehozása. A szakértő véleménye, hogy egy Mars kolónia kérdése a vízen áll vagy bukik. A Marson vizet nyerni jégből, vagy hidratált kristályokból lehet nyerni. Ha van víz, akkor lehet földet művelni, illetve lehet hidrogénből üzemanyagot is gyártani.
Azonban a küldetés megvalósíthatósága nem jelenti azt, hogy 2050-re valóban lesz egy kolónia a Marson. Vannak, akik pesszimistábbak a jövőt illetően, mint például Louis Friedman űrhajós mérnök. Szerinte a Mars gyarmatosítás egyáltalán nem valószínű a közeljövőben. Viszont nagy valószínűséggel az emberiség nem sokára elérheti a Marsot, hiszen Kína 2033-ban tervez embert juttatni a vörös bolygóra, míg a NASA legkorábban a 2030-as évek végén.
Kolonizálás
Ugye a kolonizáláshoz szükség van egy bizonyos mértékű önellátásra, ahol csak néha kell importálni egyes termékeket. Ahhoz, hogy a Mars önellátó legyen termelnie kell. Itt leginkább a bányászatban és az űrturizmusban rejlik potenciál. De a Mars sem tökéletes a kolonizálás szempontjából, hiszen az atmoszféra 95 százaléka szén-dioxid, hideg van, ráadásul a Földről egy űrhajónak körülbelül 8,5 hónapba telik elérni a bolygót. Ezenfelül még sugárzás is magasabb a bolygó gyenge mágneses tere miatt, és még az instant kommunikáció lehetősége is elveszik a távolság miatt.
A másik lehetőség, hogy alkalmasabb bolygókat keresünk, azonban ezek a Naprendszeren kívül vannak. Eddig összes kettő űrszonda hagyta el a Naprendszert 41, illetve 35 év alatt, és ennél jóval messzebbre kéne menni. A legközelebbi bolygót elérni több tízezer évbe telne elérni a mostani technológiával. Valószínűleg a jövőben a csillagközi utak hosszai is csökkenni fognak, de egyelőre még elérhetetlenek. Jelenlegi elképzelések alapján a csillagközi kolonizációhoz mindenképpen többgenerációs űrhajókra lesz szükség, amelyeken a stabil populáció fenntartásához körülbelül 500 emberre lenne szükség kezdésnél.
Mindenesetre a kolonizálás kérdése továbbra is égető marad, és valószínűleg az elkövetkezendő évtizedek meghatározó eleme lesz. Azt még fontos hozzá tenni, hogy a kolonizálás nem egyenlő a terraformálással. Vagyis a “marslakók” valószínűleg évszázadokig, ha nem évezredekig nem járhatnak majd a Mars felszínén védőöltözet nélkül.
Ezeket a cikket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon