Ez a barlang tele van festményekkel, de az egyetlen bejárata víz alatt van
A Cosquer-barlang az ősi művészet gyönyörű látványossága. Azon kevés ismert barlangok egyike, amelynek falain több mint 150 állatot ábrázolnak díszes festmények és vésetek. A Cosquer-barlang azonban egy másik okból is teljesen egyedülálló. Egyetlen bejárata van, és ez a bejárat mélyen a víz alatt van. Hogyan kerültek oda a festmények, és miért olyan különleges ez a barlang?
A franciaországi Marseille-ben található Cosquer-barlangot viszonylag későn fedezték fel, mivel a bejárat nem volt megközelíthető, Henri Cosquer búvár körülbelül 36 méter mélyen a felszín alatt találta meg. A teljes feltérképezés azonban csak több sikertelen után valósult meg, mielőtt 1991-ben felfedezték egy kéz körvonalait a nem teljesen víz alatt levő részeken. A barlang nagy érdeklődést váltott ki a helyi búvárközösség körében a benne található rejtélyes festmények miatt, de egy tragikus, három halálos áldozatot követelő eset miatt is, amikor három búvár eltévedt benne, majd Henri Cosquer átadta a barlangot a kormánynak, hogy ők rendelkezzenek felette, írja az IFLScience.
A Cosquer-barlang bejárata mélyen a víz alatt kezdődik, majd a búvároknak egy hosszú járaton kell felfelé navigálniuk egy nagy terem felé. Ennek a kamrának a teteje a vízszint felett van, így a műalkotások nagy része megmenekült az eróziótól.
Hogyan került a bejárat víz alá?
Belül állatábrázolások, mintázatok és nagyméretű faragott jelek díszítik a falakat, ami hihetetlenül fontos régészeti lelőhellyé teszi ezt a helyet. Az állatok sokat elárulnak a művészekkel együtt élő helyi állatvilágról, szokatlanul sok kőszálibakot ábrázolnak lovak és fókák kíséretében. A Bradshaw Alapítvány nemrégiben végzett merülése során 177 darab, 11 különböző fajhoz tartozó, a falakon ábrázolt állatot azonosítottak, ami szokatlan a korabeli művészethez képest.
A kutatók szerint, ha a Cosquer-barlang nem került volna víz alá, és a műalkotások nagy része valószínűleg nem veszett volna el, akkor a bolygó egyik legfontosabb paleolitikus barlangművészeti lelőhelye lenne.
De hogy is kerül mindez egy ilyen bejáratú helyre? A barlangrajzokat radiokarbonos kormeghatározással az időszámításunk előtt 25000 és az 17000 közötti időszakra datálták, amikor a tengerszint sokkal alacsonyabb volt. A Földközi-tenger emelkedése előtt a bejárat körülbelül 100 méterrel a tengerszint felett volt, de azóta elnyelte azt a víz.
Amikor megtalálták a falakon a művészeti alkotásokat, nyilvánvalóvá vált, hogy nagy jelentőségű helyszín lesz. Marseille olyan terület, ahol nincs más ismert paleolitikus művészet, amellyel így lyukakat hagy a történelemben, de a tengerpartja tele van nagy barlangokkal, amelyek a víz alá merülnek.
Ha a Cosquer-barlangban vannak festmények, akkor a part mentén máshol is előfordulhat. Lehetséges, hogy csak arra vár, hogy felfedezzék, különben tragikusan elveszhet az idő tengerében.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban