A James Webb űrtávcső újabb lenyűgöző felfedezést tett lehetővé. A távcső betekintést enged a világegyetem múltjába, és felfedte az eddig ismert legöregebb szupermasszív fekete lyukat. A fekete lyuk a tudósokat is lenyűgözte, habár reménykednek benne, hogy nem sokáig marad rekordtartó a kategóriájában.
A James Webb űrtávcső segítségével tudósok rábukkant egy nagy tömegű fekete lyukra, amelynek tömege 10 milliószor nagyobb, mint a Napé. Ráadásul a falánk jószág a mai napig is növekedésben van, miközben felemészti a közelébe kerülő anyagot. A fekete lyuk mindössze 570 millió évvel az univerzum keletkezése után jött létre, amely a legnagyobb még mindig növekedésben lévő fekete lyuk.
A fekete lyukat az eddigi felfedezett egyik legöregebb galaxisban találták, amely ma már a CEERS_1019 nevet viseli — írja a ScienceAlert. Ez a felfedezés elindíthatja a tudósokat a válasz felé vezető úton, annak tekintetében, hogy hogyan is keletkezhettek ekkora fekete lyukak a világegyetem ilyen korai szakaszában. A kutatás vezető Rebecca Larson eredetileg a korai csillagok formálódásával kapcsolatban vizsgálta a galaxist. Elmondása alapján az univerzum a korai szakaszában hidrogén ködbe burkolózott, amely meggátolta a fény terjedését. Emiatt csak a hidrogén atomok ionizálódása után tudott a fény terjedni.
Ez az ionizációs korszak még nem teljesen érthető a tudomány számára, csak annyit lehet tudni, hogy körülbelül az első 1 milliárd évben történhetett. Ezért a korai univerzum vizsgálatánál remek alanyoknak bizonyulnak a CEERS_1019-hez hasonló rendkívül fényes galaxisok.
A fekete lyuk
A James Webb űrtávcső igazán nagy változást hozott az űrkutatásban, hiszen az elődjéhez, a Hubble-höz képest jóval messzebbre lát kifinomultabb műszereinek köszönhetően. Miután 2015-ben felfedezték a galaxist egyértelművé vált, hogy az űrtávcsőnek górcső alá kell vennie, hiszen akkoriban ez volt a legkorábbi felfedezett galaxis. Az űrtávcső által készített felvételek részletessége lenyűgözte Larsont. Azonban nem sokkal később észrevett valami különöset. A galaxis két fajta fényt sugárzott egyszerre: csillagkeletkezésből eredő fényt, illetve aktív galaxismagból eredőt. Mindkettő jelenléte egyszerre egy ilyen korai galaxisnál egészen váratlan volt.
A felfedezett fekete lyuk 13,2 milliárd éve létezik, és még mindig növekszik. Bár ez a legkorábbi felfedezett szupermasszív fekete lyuk, ennél sokkal nagyobb, és nem sokkal fiatalabb fekete lyukakat is felfedeztek már. A kérdés továbbra is fennmarad, hogy hogyan válhattak ilyen naggyá korai fekete lyukak. A kutatók szerint, amit találtak egyfelől átmenet lehet a korai és későbbi galaxisok között. Másfelől ez a fekete lyuk lehet a nem sokkal fiatalabb hatalmas kvazároknak.
A tudósok szerint a fekete lyuk az egyik első csillag összeomlásának a maradványa lehet, amelyek sokkal nagyobbak voltak, mint amiket manapság láthatunk. Továbbra is maradnak megválaszolatlan kérdések. Azonban az biztos, hogy nem ez lesz az utolsó hatalmas felfedezés, hiszen ez is csak mindössze 1 órányi megfigyelésnek az eredménye.
Ezeket a cikket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez az egyetlen, univerzálisan érthető szó, amely globálisan megjelenik
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól