Megtalálták az eddigi legmélyebben élő halfajtát
A tudósok felvételt készítettek egy halról, amely több mint 8300 méter mélyen él a víz alatt, ezzel új rekordot állítottak fel a valaha feljegyzett legmélyebben élő halak között.
Az állatot, egy ismeretlen, a Pseudoliparis nemzetségbe tartozó csigahalfajt 8336 méteres mélységben filmezték le a Japántól délkeletre fekvő Izu-Ogasawara-árokban. A felvételeket egy autonóm mélytengeri járműről rögzítették egy két hónapos expedíció részeként, számolt be a Guardian.
Néhány nappal a csigahal lefilmezése után a tudósok két másik, Pseudoliparis belyaevi fajba tartozó csigahalat fogtak ki a Japán-árokban, 8022 méteres mélységből. A kutatócsoport szerint ezek az első olyan halak, amelyeket valaha 8000 méternél nagyobb mélységből gyűjtöttek be.
A Minderoo-University of Western Australia Mélytengeri Kutatóközpontja és a Tokyo University of Marine Science and Technology tudósai a Japán, az Izu-Ogasawara és a Ryukyu árkok – amelyek 8000, 9300, illetve 7300 méter mélyek – feltárására indultak a világ legmélyebb halállományának évtizedes vizsgálata keretében.
Az elképesztő körülmények nekik teljesen természetesek
A kutatók pilóta nélküli tengeralattjárókkal, úgynevezett leszállóegységekkel csalizott kamerákat helyeztek el az árkok legmélyebb részén. A csigahalaknak több mint 400 faja ismert, amelyek a legkülönfélébb élőhelyeken élnek a sekély vizektől az óceánok sötétjéig.
Az expedíció vezető tudósa és a Minderoo-UWA Mélytengeri Kutatóközpont alapítója, Alan Jamieson professzor elmondta, hogy egyes csigafajok sajátos alkalmazkodásuknak köszönhetően képesek mintegy 1000 méterrel mélyebben élni, mint a következő mélytengeri halak.
8000 méter mélyen a víz alatt a nyomás 800-szor nagyobb, mint az óceán felszínén.
“Ha elképzeljük, hogyan kell kinéznie a világ legmélyebben élő halának, akkor nagy valószínűséggel goromba lenne, fekete, nagy fogakkal és kicsi szemekkel” – mondta Jamieson. “De nem csak a mélytengerhez kell alkalmazkodniuk, hanem a sötétséghez is.”
“A csigahalak többek között azért olyan sikeresek, mert nincs úszóhólyagjuk. Nagy nyomáson nagyon nehéz megpróbálni fenntartani a gázüregüket”. A csigahalaknak emellett nincsenek pikkelyeik sem, helyette zselatinos réteggel rendelkeznek, amit Jamieson “egyszerű evolúciós megoldásnak” nevez. A legmélyebb, filmre vett egyed egy fiatal hal volt. Más mélytengeri halfajokkal ellentétben a fiatal csigahalak általában nagyobb mélységben találhatók, mint a felnőttek.
“Mivel rajtuk kívül nincs semmi más, a sekélyebb vízben élők egy csomó más mélytengeri hallal osztoznak élőhelyükön. így ha a fiatal egyedek sekély vizekben élnének, valószínűleg megennék őket” – mondta Jamieson. “Amikor leérünk a megamélységbe, 8000 méteres mélység alá, sokuk nagyon-nagyon kicsi.”
Az Izu-Ogasawara hal mélysége 158 méterrel megdöntötte a korábbi rekordot, 8178 métert, amelyet 2017-ben egy marianai csigahal állított fel a Mariana-árokban.
Jamieson, akinek nevéhez a 2017-es felfedezés is köthető, azt mondta, hogy a japán expedíció megerősítette azt a régóta fennálló elméletet, hogy a marianai csigahal nem a világ legmélyebben élő halfaja.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra