Az ősrobbanás olyan jól sikerült, hogy teremtett egy univerzumot. Ezért közvetlenül után jött is a második egy kutatás szerint. A tudósok azt feltételezik, hogy ebből lett a sötét anyag, amelynek a mibenlétére továbbra sem tudnak választ adni a kutatók. Meglehetősen aktívnak számított akkoriban még a parányi kis univerzum, ami éppen csak megszületett.
Legújabb kutatások szerint az ősrobbanást közvetlenül követhette egy “árnyék” ősrobbanás. Kutatók szerint ez volt az az esemény, amely elárasztotta az univerzumot a továbbra is rejtélyes sötét anyaggal. Amennyiben a téridő szövetén keletkezett hullámokat vizsgáljuk, akkor akár az elmélet bizonyítást is nyerhet.
Úgy gondolják a tudósok, hogy közvetlenül az ősrobbanás után az univerzum hihetetlenül gyors ütemben tágult. Senki sem tudja, hogy pontosan mi okozta magát a robbanást. Azonban a legújabb elméletek szerint valamiféle “exotikus kvantum mező” okozhatta. Ez a kvantum mező a későbbiekben részecskékké és sugárzássá bomlott — írja a LiveScience. Ez volt az az esemény, amely a legújabb kutatások szerint beindíthatta az univerzum keletkezését, vagyis a “forró” ősrobbanást. A keletkezett részecskékből keletkezhettek az első atomok, mindössze a világegyetem életének első 12 percében. Majd több száz millió évvel később ez az anyag alkotta meg az első csillagokat és galaxisokat.
Az “árnyék” ősrobbanás
Az univerzum keletkezésében csak egy zavaró történet van, az úgynevezett sötét anyag. Ez a rejtélyes anyag továbbra is felfedezetlen, de a kutatók meg tudják figyelni a hatásait a gravitációs hatásán keresztül, amely a rendes anyagra hat. Az eredeti elmélet szerint az eredeti ősrobbanásból származik mind a rendes, mind pedig a sötét anyag. Tudósok szerint a sötét anyag csak jóval a keletkezése után tűnik fel a világegyetemben. Szóval valahogyan a sötét anyag egyszer csak megjelent az univerzumban.
Két kozmológus egy új elmélettel állt elő. Mivel a sötét anyag nem lép interakcióba a normális anyaggal, így elképzelhető, hogy egy különálló esemény származéka. Ez az úgynevezett “árnyék” ősrobbanás, amely csak az univerzum kezdeti tágulási fázisa végeztével következett be. Hasonlóan a “forró” ősrobbanáshoz, ha kvantum mező elmélet helyes, akkor a sötét mező, ugyanezen a módon létrehozhatta a saját ősrobbanását, de csak miután az univerzum eléggé kihűlt. Ha túl korán történt volna ez az esemény, akkor túl sok, ha pedig túl későn, akkor pedig túl kevés sötét anyag lenne ma az univerzumban. Ezért az “árnyék” ősrobbanásnak körülbelül akkor kellett bekövetkeznie, mikor a világegyetem még egy hónapnál fiatalabb volt.
Az “árnyék” ősrobbanás elmélete összefér a sötét anyagról eddig összegyűjtött összes információval. Ráadásul az új elmélet lehetőséget biztosít új modellek kialakítására, amelyeken belül a tudósoknak nem kell figyelembe venniük az anyag—sötét anyag reakciót a keletkezésük korai fázisában. A legfontosabb viszont, hogy amennyiben helyes az elmélet, annak a hatása a mai napig látható kell legyen a téridő szövetén. A kutatók szerint jelenleg még nincsenek elég érzékeny műszerek ennek az elméletnek a tesztelésére, de nem járunk messze a technológiától.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon