Még több bizonyíték van arra, hogy a vikingek hamarabb értek Amerikába, mint Kolumbusz
A grönlandi vikingek egészen az 1300-as évekig Észak-Amerikából származó fából építettek.
A fa mikroszkópos vizsgálata arra utal, hogy a grönlandi északiak több mint 700 évvel ezelőtt Észak-Amerikából származó fát használtak. A kutatás újabb bizonyíték arra, hogy a vikingek már jóval azelőtt kapcsolatba léptek Észak-Amerika keleti partvidékével, hogy Kolumbusz Kristóf “felfedezte volna az Újvilágot” 1492-ben.
Lísabet Guðmundsdóttir, az Izlandi Egyetem régésze öt, Kr. u. 1000 és 1400 között lakott nyugat-grönlandi északi lelőhelyről származó fát vizsgált. Guðmundsdóttir a fa sejtszerkezetét vizsgálva megállapította, hogy a faanyag egy része olyan fákból származik, amelyek nem őshonosak Grönlandon. Sőt Észak-Európában sem, mint például a kanadai Sziklás-hegységtől keletre található Banks-fenyő, közölte az IFLScience.
“Ezek az eredmények rávilágítanak arra a tényre, hogy az északi grönlandiaknak legalább a 14. századig megvoltak az eszközeik, a tudásuk és a megfelelő hajóik ahhoz, hogy átkeljenek a Davis-szoroson Észak-Amerika keleti partvidékére. Így a grönlandi északiak Grönlandon való letelepedésének teljes időszakában tettek utazásokat Grönlandról Észak-Amerikába, és az északiak sokkal hosszabb ideig szereztek be erőforrásokat Észak-Amerikából, mint azt korábban gondolták.”
Nem volt túl kedvező Grönlandon
Sarkvidéki éghajlatával és gyér tájával Grönland nem bővelkedett a virágzó középkori kultúrához szükséges erőforrásokban. Egy 13. századi norvég szöveg, a Konungsskuggsjá szerint “mindent, ami a föld javításához szükséges, külföldön kell megvásárolni, mind a vasat, mind a házak építéséhez szükséges összes faanyagot”.
A történelmi feljegyzések már régóta azt sugallják, hogy a középkori északi grönlandi társadalom (i. sz. 985-1450) Amerikából importált fát, de ez az egyik első tudományos bizonyíték, amely alátámasztja ezt az állítást. A faanyagról szóló legújabb tanulmány azt sugallja, hogy ezeket az epikus utazásokat talán az erőforrások utáni vadászat miatt tették.
Ez azonban nem az első bizonyíték arra, hogy a vikingek Kolumbusz előtt Amerikába utaztak, vagy kapcsolatba kerültek vele. A norvég mondák, például a Grænlendinga saga (A grönlandiak története) és az Eiríks saga rauða (Vörös Erik története) már Kr. u. 1000-ben leírják a Grönland és Észak-Amerika keleti partjai közötti utazásokat. A 14. századi olaszországi szövegek arról szólnak, hogy az északiak közvetlen kapcsolatot létesítettek egy Markland nevű hellyel, amelyről úgy gondolják, hogy a kanadai Labrador partvidék része.
Ami az északiak amerikai településeire vonatkozó szilárd bizonyítékokat illeti, a régészek az 1960-as években Új-Fundland szigetén feltártak egy viking falut, amely körülbelül 1000 évvel ezelőttre datálható. A L’Anse aux Meadows néven ismert települést széles körben az európaiak észak-amerikai jelenlétének legkorábbi bizonyítékaként tartják számon. Röviden, nem Kolumbusz ért először az “Újvilág” partjaira.
A tanulmány az Antiquity című folyóiratban jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban